Váha miminka a císařský řez

Dobrý den, chtěla bych se Vás prosím zeptat, jsem poprvétěhotná, momentálně 36+4, a od začátku mám více plodové vody a těhotenskou cukrovku, kterou tedy zvládám, jelikož už měvyřadili z diabetologie. Od malička mám levou ledvinu níže, než by mělabýt, doktorka se přiklání k tomu, že je to možný důvod, proč mámpolyhydramnion. Byla jsem na kontrole a bylo mi řečeno že pokud se do 38tt samanerozrodím, budou mi porod vyvolávat, jelikož mě nenechají přenášet a porod bybyl nejlepší císařem, jelikož v tomto týdnu má miminko 3220 G, což kdyžjsem četla tak je normální váha, ale podle doktorky je to strašně extrémníváha. Na důvod mi paní doktorka řekla, že jsem malá a myslí si, že bych porodnezvládla. Měřím 154 cm a vážím 55 kg. Příští týden jdu do jiné nemocnice, kdese nechám znovu vyšetřit a poradit od jiné p.doktorky, ale myslíte že je důvodmalé výšky císařský řez? A že má miminko velkou váhu nebo že by do doby porodumohl přibrat nějak extrémně? Moc děkuji předem za odpověď, Jelínková

Císařský řez
Porod
18.3.2024

Odpověď:

Dobrý den Adélo,

děkujeme za Váš dotaz.

Píšete, že jste v 37.týdnu těhotenství, máte velké množství plodové vody a v těhotenství jste řešila diabetes. Na kontrole Vám lékařka sdělila, že by bylo lepší porodit před termínem porodu císařským řezem a to proto, že by mohlo být miminko větší a domnívá se, že nezvládnete vaginálně porodit z důvodu Vaší výšky. Ptáte se, jestli je Vaše výška  a váhový odhad dítěte důvodem k císařskému řezu.

Je velmi dobře, že se chystáte konzultovat Váš stav is jiným lékařem a hledáte názor i jiného odborníka. Je to jedna z věcí, kterou bych Vám též doporučila. Je velmi dobré najít porodnici s kvalitními perinatology (lékaři zabývající se těhotenstvím), kteří denně pracují s rodičkami a těhotnými a mohou tak mít zcela odlišný názor, nežli registrující gynekolog.

Výška ženy není indikací k císařskému řezu. Indikací však může být tzv. kefalopelvický nepoměr, kdy se měří pomocí ultrazvuku průměr pánevního vchodu ženy a průměr hlavičky miminka. Pokud je hlavička větší, není pak velká šance na vaginální porod, nicméně konečné rozhodnutí je na Vás.

K indukci porodu-k jeho vyvolání- by mohli lékaři chtít přistoupit kvůli většímu váhovému odhadu v souvislosti s výskytem diabetu.

Závěrem bych jen zmínila, že váhový odhad může mít odchylku měření až 500 g.

Z uvedených věcí, které jste v dotazu uvedla, není dle mého názoru žádný důvod proč porod ukončit císařským řezem.

Přeji Vám, abyste se informovaně rozhodla dle dostupných informací.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná