Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.
Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.
V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.
Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.
Můžete nám také zavolat!
Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro Vás každý všední den.
pondělí 9-12 hod
úterý 12-15 hod
středa 15-18 hod
čtvrtek 9-12 hod
pátek 15-18 hod
Dobrý den, chci se zeptat. Jsem skoro 24 dní po porodu mám brnění rukou a včera kdZ šla na mě únava brnela mě celá noha, a byla necitlivost.. měla jsem to v těhotenství pravá ruka mě brnela často.. kdy to ustoupí a čím to je?? Já po prvním porodu po třech měsících po porodu měla brnění právě poloviny těla také ale v nemocnici mi nic nezjistili...
Dobrý den Jano,
Jste už čtvrtý týden po porodu a stále přetrvává brnění končetin, které jste měla v těhotenství. Tři měsíce po prvním porodu jste byla vyšetřena v nemocnici, kde příčinu neodhalili. Ptáte se proč vás končetiny brní a kdy to ustoupí.
Začala bych tím co způsobuje brnění prstů, končetin nebo dokonce celé půlky těla. Brnění, mravenčení nebo i necitlivost způsobuje stlačení, podráždění nebo poškození nervu nebo více nervů. V těhotenství se má zato, že vnitřní prostředí ženy je více zavodněno a proto mohou vznikat i v okolí nervů otoky, které nervy utlačují. Otoky nemusí být nijak velké a nemusí být ani viditelné navenek. Proto mnoho potíží s tímto spojených po porodu vymizí. Někdy ale potíže přetrvávají i po porodu jako je tomu u vás.
Co tedy můžete sama dělat. Můžete doplňovat vitamíny E, B1, B6 a B12, které prospívají činnosti nervů. Prospěšný je také přiměřený pohyb, cvičení, rehabilitace. Pokud si sama nevíte rady, obraťte se na fyzioterapeutku. Některé se specializují přímo na ženy v souvislosti s porodem a mateřstvím. Pokud by nenastal žádný pokrok, pak se obrátit na lékaře, neurologa.
Přestože je brnění a necitlivost končetin velmi nepříjemná, pokud vznikne v těhotenství, s největší pravděpodobností opět odezní. Přeji vám, ať se tak stane co nejdřív.
Před lety jsem musela projít utajenym porodem.Vše proběhlo dobre a nikdy me nikdo s touto situaci nekontsktoval.Až dnes přišel dopis z pojišťovny,ze mam doložit ukončení rodičovského příspěvku.Dokumenty k doložení již nemam, jak postupovat?Obavam se,aby utajené,zůstalo utajené?Jak mohou mít informace?Na soudu mne zjišťovali,ze vše podleha zákonu o anonymitě…
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz do poradny. Ptáte se na to, jak postupovat s doložením dokladů o RP po utajeném porodu, když už je nemáte a jak může o tom mít pojišťovna informace.
Pojišťovna zřejmě hradila Váš porod na základě RČ. Běžně je třeba pojišťovně doložit, kdo za Vás vlastně platí pojištění (zaměstnavatel / stát / samoplátce atp.). Pokud nějaký časový úsek nemá pojišťovna doložený, tak je třeba dodat doklad o tom, kdo pojištění hradil. Tedy pokud mají hlášený začátek RD, je třeba pak doložit i konec. Jak byste měla postupovat, pokud doklad o ukončení RD nemáte, se můžete zkusit zeptat např. na LLP nebo v poradně Aperio. S tím Vám bohužel neumím poradit. Předpokládám, že doklad o ukončení by Vám měli vydat i opakovaně na úřadě, kde jste o RP žádala.
Utajený porod dál zůstává utajeným porodem podle zákonu o zdravotních službách 372/ 2011 § 37.
Pokud byste měla ještě další dotaz na porodní asistentku, zkuste nám zavolat na číslo 228 229 143.
Dobrý den, jsem nějaký 39tt a nikdo mi ještě neřekl odhad miminka. Měří se miminko před porodem nebo jak to funguje? Paní doktorka mě vždy jen odbyde zkontroluje srdeční ozvy miminka, čípek a všechno. Kamarádky říkají odhady miminka a mě nikdo nic ještě neříkal. Co kdyz miminko bude velké a já ho nevytlačim? To už nikdo nehlídá nebo by se mělo? Bolesti už mám hodně celé bříško je bolavé ale prý se mimco ještě nechystá (cs 2) Co mě trapi tak bolestí bříška, ale furt se nic neděje. Taky mám tlaky 90/45 a podobně. Nikam nedojdu hned je mi zle z tlaku. Kávu nepiju. Jak dlouho mě můžou nechat přenášet? Omlouvám se za takové otázky ale můj lékař mi na ně neodpovi.. Děkuji za odpověď hezký den.
Dobrý den Moni.
děkujeme za Váš dotaz do poradny. Omlouvat se určitě nemusíte, je v pořádku, že se ptáte.
Máte mnoho otázek. Nevím, zda jste se lékařky ptala a ona Vám neodpověděla nebo zda jste očekávala, že Vám toho řekne víc, než jste se na prohlídce dozvěděla. Určitě se na prohlídce nebojte zeptat na to, co Vám není jasné. Gynekoložka by Vás měla o všech postupech a výsledcích vyšetření informovat.
Pokud Vám lékařka dělala kontrolní ultrazvukové vyšetření, jistě má i přehled o přibližné velikosti miminka. Odhad je ale vždy pouze orientační. Pokud nemáte nějaké přidružené onemocnění, s největší pravděpodobností je Vaše dítě velké tak akorát, aby prošlo porodními cestami.
Tlak máte opravdu nízký. Což samo o sobě nemusí být nijak ohrožující. Je důležité dodržovat zdravou životosprávu, dost odpočívat, chodit ven na čerstvý vzduch atp. Pokud Vám to znepříjemňuje denní režim, poraďte se s lékařkou.
Přenášení se v těhotenství počítá až od 42+0 tt. Pokud jste 39tt máte ještě dost času.
Pokud byste měla další dotazy na porodní asistentku nebo si chtěla zkrátka o tom, co Vás trápí popovídat, zavolejte nám do poradny Rodím v klidu.
Užijte si konec těhotenství i porod.
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. První holčičku jsem rodila spontánně ale do dnes nechápu proč mi porodní asistentky tlačili na břicho doslova skákali. Já vím, že jsem už u porodu nemohla a moc jsem nespolupracovala neměla jsem už sílu. Ale nikdo mi nic k tomu neřekl. Já se dočetla že by se to dělat nemělo. Taky jsem pak měla doslova masivní krvácení a musela zůstat 8 hodin po porodu na porodním sále tak mám trošku obavy jak to bude s druhým porodem a krvácením. Co mě ještě zajima, tak po prvnim porodu mi bylo řečeno, že si mám hned sedat ze takhle teda neee, at si jizva zvyká. Přes porodní asistentku online mi bylo zase teď řečeno, že nesedat pořídit kruh po porodu ať se spodek neprekrvi a neboli tolik. Tak nevím v čem je pravda
Děkuju za odpověď, hezký den
Dobrý den,
píšete, že jste po spontánním porodu, při kterém Vám bylo tlačeno na břicho a následně jste krvácela. Zajímá Vás, proč se tak dělo a máte strach z opakovaného krvácení. Také se ptáte, jestli je lepší po porodu používat kruh v případě porodního poranění.
Jsme moc rádi, že jste se s takhle komplexním dotazem obrátila právě na naši poradnu.
Tlačení na břicho, jak popisujete, mohlo být buď podporou děložního fundu, nebo Kristellerovou expresí. Uvedu rozdíl mezi nimi, jelikož exprese je postupem non lege artis a opravdu do dnešního porodnictví nepatří.
Přidržení děložního fundu je metoda, kterou se zkracuje druhá doba porodní. Porodní asistentka nebo lékař při začátku kontrakce tlačí dlaní na děložní fundus a pomáhají rodičce při jejím zapojení břišního lisu. Cílem je zkrátit druhou dobu porodní (ve chvíli kdy hrozí ohrožení dítěte dušením) nebo pomoci rodičce při tlačení (pokud nemá rodička dostatek sil).
Kristellerova exprese je někdy označována jako jedna z porodnicích operací. Většinou lékař ženě tlačí celým předloktím nebo tahem za prostěradlo na břicho shora neadekvátní silou a to někdy i bez ohledu na kontrakční činnost. Při tomto úkonu dost často vznikají na břiše ženy hematomy, může dojít i ke zlomenině žebra. Proto je to postup dneska naprosto nepřípustný.
Ať už u vás byl použit kterýkoliv z těchto manévrů, důvodem k jejich použití, podle toho jak píšete, bylo rychlejší ukončení porodu. To ale nic nemění na tom, že Vás měli lékaři adekvátně situaci plně poučit o tom, co dělají.
Co se týče krvácení po porodu, k tomu dochází často z důvodu tzv. děložní hypotonie, kdy se děloha po porodu nestáhne po odloučení placenty tak, jak by měla. Po placentě zůstane velká ranná plocha a z ní dochází ke krvácení, které ohrožuje život ženy. Jaká je ale příčina krvácení, to nelze vždy s jistotou říct. Může se jednat o vliv dlouhého porodu, velkého miminka, dlouhého použití oxytocinu při porodu, zbytků placenty v děloze atd. Proto nemůžeme ani predikovat, zda ke krvácení dojde při dalším porodu. Ale samozřejmě budou určitě zdravotníci u druhého porodu více zohledňovat, že k takovému krvácení došlo a budou Vás více hlídat.
Sezení po porodu na kruhu je diskutabilním tématem. Jak už jste uvedla, některé porodní asistentky a duly doporučují jeho použití, některé nikoliv. Pokud si sedáte na kruh, dochází na hrázi k většímu tahu tkání, ale tím že nesedíte přímo na ploše šití tak se to může zdát příjemnější. Pokud kruh nevyužíváte, může být sezení bolestivé, ale zase je tento přístup doporučovaný fyzioterapeuty, protože i takhle malý kontakt šitého poranění s podložkou (i když přes oblečení) vede k lepšímu hojení. Proto použití kruhu je na zvážení každé ženy.
Přeji Vám hezký den
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Posledni dny mě bolí pravá ruka. Brnění ruky a hlavně konečky prstů umrtveny, jak kdybych si je zalehla. Musím to vždy pořádně rozhýbat a pak mě bolí celý den komplet ruka. Je to nepříjemné. Na otoky nějak netrpim jsem drobná. Z druhého těhotenství to neznám. Jinak jsem druhorodicka a jsem drobná. Miminko je veliké odhad skoro 4 kg je možné že mi daji císaře? Děkuji
Dobrý den Jančo,
píšete, že máte poslední dny bolesti a brnění ruky a necitlivé konečky prstů. Dále, že váhový odhad Vašeho miminka je skoro čtyři kila. Zajímá Vás, zda můžete očekávat porod císařským řezem.
Brnění a necitlivost rukou je bohužel někdy spojené s koncem těhotenství. Je to velmi nepříjemné, ale není to nijak ohrožující. Pravděpodobně to souvisí s otokem v oblasti zápěstí, který ani nemusíte vidět. S největší pravděpodobností tento nepříjemný stav odejde přesně tak jak přišel. Někdy ještě před porodem, někdy až po porodu. Někdy se doporučuje užívat podpůrně vitamín B6, který zlepšuje funkci nervů. Někdy se doporučuje Aescin, který působí proti otokům. Ten můžete v těhotenství užívat po dohodě s lékařem. Vitamín B je přirozeně i ve stravě. V mase, cizrně, bramborách, špenátu, v celozrnném pečivu a v dalších potravinách. Ruce, pokud možno nepřetěžujte, nenamáhejte je.
Co se týče velikosti miminka, ta není nijak špatná a nemusí být důvodem k císařskému řezu. I větší miminko se může narodit vaginálně. Pro většinu žen a pro většinu dětí je vaginální porod bezpečnější než císařský řez. K němu by mělo dojít tehdy, když zachrání život nebo zdraví Vás a nebo Vašeho dítěte. Pokud jste zdravá, není ani Vaše drobná postava důvodem k císařskému řezu. Císařský řez má svá rizika. Delší rekonvalescenci, větší riziko krvácení, větší riziko infekce, riziko delší hospitalizace a další.
Doufám, že Vaše potíže co nejdříve odezní a porodíte podle Vašich představ.
Dobrý den, moc děkuji za vaši odpověď na dotaz. Velice si toho cením. Chtěla jsem se ještě zeptat jaká jsou rizika menšího množství plodové vody pro miminko? Na posledním UZ mi přímo dr. řekla mírný oligohydramnion. Zdali by lékaře všechny monitory a UZ, který mi dělají upozornily, že něco není v pořádku? Nechci si číst žádné příběhy, které by mě děsily. Moc děkuji za zprávu.
Dobrý den Majo,
díky za Váš dotaz. Lékařka Vám sdělila, že máte mírný oligohydramnion, čili lehce snížené množství plodové vody. Zajímá Vás, co to znamená pro miminko. Nejprve se podíváme na to, jaké má plodová voda funkce a potom blíže na její objem.
Plodová voda (amniová tekutina) je tvořena buňkami vnitřní vrstvy plodových obalů (tzv. amnion) a močí plodu. Plodová voda je nezbytná pro růst a vývoj plodu. Chrání plod (a také placentu a pupečník) před mechanickým tlakem zvenčí, udržuje stálou teplotu, zabraňuje přilepení citlivé kůže plodu k plodovému obalu, umožňuje pohyby plodu a jeho vznášení, umožňuje stejnoměrný růst, podporuje růst plic, poskytuje ochranu před infekcí a (společně s placentou) umožňuje plodu látkovou výměnu.
Objem plodové vody je nejvyšší zhruba ve 35. - 37. týdnu těhotenství (800 - 1000 ml), poté se postupně snižuje. Při přenášení, koncem 42. týdne, může klesnout až na 300 ml. Přesné množství se změřit nedá, je to (podobně jako odhad hmotnosti plodu) jen odhad, pomocí výpočtu z naměřených parametrů z ultrazvuku. Bohužel, sama nemáte možnost množství plodové vody nijak ovlivnit. Snad jen dodržováním klidového režimu, ležením a pitím standardního množství tekutin.
Předčasně odtékající plodová voda je nejčastější příčinou sníženého množství plodové vody, oligohydramnionu. Oligohydramnion znamená, že plodové vody je do 500 ml. Ale i přes to, že Vám plodová voda odchází, zároveň se průběžně i tvoří - buňkami vnitřního plodového obalu a hlavně močí plodu.
Jak sama píšete, provádí Vám během hospitalizace častá vyšetření ultrazvukem, dále monitorují miminko kardiotokografem a to je maximum, čím se může včas odhalit nějaká komplikace nebo neprospívání plodu. Mírný oligohydramnion je přirozený důsledek předčasného odtoku plodové vody. Vývoj miminka se nyní uskutečňuje v omezenějším prostoru. Děloha má menší velikost, než by měla, její stěny mohou v podstatě téměř obepínat plod, který se dá dobře nahmatat. Pohyby můžete proto cítit bolestivěji.
To, že nemůžete nijak svůj stav zlepšit, vlastně jenom odpočinkem, je psychicky náročné. Popřemýšlejte, co by Vám udělalo radost, čím byste si mohla dobu hospitalizace zpříjemnit. Knížka, hudba, křížovky, nebo relaxační omalovánky pomohou rozptýlit myšlenky.
Kdykoli, když Vám něco nebude jasné, zeptejte se lékařů nebo porodních asistentek, které o Vás pečují na vysvětlení nejasností. Můžete také znovu napsat nebo zavolat na naši linku, která je v provozu každý všední den. Přeji hodně trpělivosti!
Dobrý den, už týden ležím v porodnici na pozitivní PROM test, začala mi ve 31tt odtékat plodová voda, ale vůbec jsem to nezaznamenala. Nyní jsem po dvou odběrech plodové vody, a pokud bude vše v pořádku dr. chtějí vydržet do 34tt. Mám ale velký strach z toho co bude, jak bude miminko velké, zdali hrozí nějaké komplikace. Téměř s námi dr. nemluví, jen rychlé vizity. Všude jsem se dočetla, že tento postup je běžný. Děkuji za jakkoukoliv zprávu, jsem už psychicky vyčerpaná. Děkuji.
Dobrý den Majo,
díky, že se obracíte na naši poradnu. Píšete, že jste týden hospitalizovaná kvůli předčasnému odtoku plodové vody, který začal ve 31. týdnu těhotenství. Pravidelně Vám kontrolují plodovou vodu a porod je zatím plánován na 34. t.t. Trápí Vás obavy z toho co bude a nemáte dostatek informací.
Předčasný odtok plodové vody znamená, že v plodových obalech je někde malý otvor, kterým plodová voda postupně odchází a zároveň je tento otvor bránou možné infekce. Vzestupnou cestou, z pochvy, se mohou dostat bakterie do (jinak sterilního) prostředí uvnitř plodových obalů a kontaminovat tak plodovou vodu. Tím by byl ohrožen infekcí i plod. To, jestli a jak rychle se možná infekce objeví, záleží na mnoha faktorech (např. velikost otvoru v plodových obalech, jeho umístění…). Aby se mohla infekce včas odhalit, kontrolují Vám stav plodové vody. Také si měříte svou tělesnou teplotu, která by neměla překročit 37.5°C. Možný zánět by se mohl také projevit zapáchajícím výtokem. Předpokládám, že dostáváte i preventivně antibiotika a dodržujete klidový režim. Děláte teď vše, co je ve vašich silách, aby jste oddálili možnou infekci. Je možné, že vydržíte i déle než do 34. tt.
Chápu, že si procházíte psychicky náročným obdobím. Když si to budete přát, v nemocnici by Vám měli být schopni zprostředkovat rozhovor s psychologem. Napište si také vše co Vás zajímá na papír a požádejte Vašeho ošetřujícího lékaře aby si na Vás udělal čas (třeba i mimo vizitu) a zodpověděl Vaše otázky. Užitečné informace a příběhy rodin předčasně narozených dětí najdete na stránkách občanského sdružení Nedoklubko.
U předčasně narozených dětí vždy hraje velkou roli, v jakém týdnu těhotenství přišly na svět. Od 34. do 37. týdne gestačního stáří je novorozenec považován za lehce nezralého (od 32. do 33. týdne za středně nezralého). Předčasně narozená miminka obvykle nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, tudíž mohou snadno prochladnout nebo se naopak přehřát. To je jedním z důvodů, proč jsou uloženy do inkubátoru. Proto je důležité, aby porod proběhl v některém z perinatologických center intenzivní nebo intermediární péče, jejichž novorozenecká oddělení jsou vybavená pro péči o nezralé novorozence.
Nezralí novorozenci mívají málo surfaktantu v plicních sklípcích, kdy plíce nedokáží dostatečně okysličit krev v těle a potřebují na čas kyslíkovou masku. Většinou se obtížně přisávají k prsu, proto maminky obvykle mléko odstříkávají elektrickou odsávačkou, která je na novorozeneckých odděleních k dispozici. Pokud kojit chcete, víc informací se dozvíte v článku o kojení předčasně narozeného dítěte.
Přeji Vám a celé rodině hodně sil a štěstí. Když budete chtít, napište zas.
Dobrý den, na posledním vyšetření u gynekologa (35tt+3) mi byl diagnostikován menší plod (odhad 2200g). Následně jsem byla odeslána do porodnice, kde víceméně potvrdili malý plod (36tt+3, odhad 2300g). Průtok cév je naprosto v pořádku, jiné komplikace také nejsou, přiklánějí se tedy zatím k verzi, že to bude jednoduše menší miminko, než že by se jednalo o pozdní růstovou restrikci. Závěr: pokud se do termínu nerozjede porod sám, bude mi vyvolán mechanickou metodou v 39tt+6. Ze všech dostupných metod preindukce/indukce porodu, je nějaká "šetrnější" k plodu i ke mně? Resp. taková, která bude mít co nejméně negativních/vedlejších účinků? Mám možnost preferovat nějakou metodu, nebo bude záležet výhradně na uvážení lékaře? Děkuji
Dobrý den,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Zhruba za měsíc budete rodit a ultrazvukem byla zjištěna menší odhadovaná hmotnost miminka, než je průměr. Pokud neporodíte do termínu, bylo Vám doporučeno porod vyvolat. Zajímá Vás, která metoda preindukce / indukce porodu má co nejméně vedlejších účinků a zda si můžete některou z nich zvolit.
Nejprve bych Vás chtěla povzbudit. Odhad hmotnosti je stále jen odhad a může mít odchylku +/- 300g i více. Nicméně, pokud odhad hmotnosti provedli dva lékaři nezávisle na sobě, možnost odchylky se tím snižuje. Z toho, co píšete, tedy miminko po týdnu pravděpodobně přibralo 100g, tedy roste. Průtoky cév jsou v pořádku, to je skvělá zpráva. Osobně, z toho, co píšete, pokud nebyla potvrzena růstová retardace plodu, nevidím k vyvolání porodu žádný důvod. Nechte si podrobně od lékaře, který Vám doporučuje porod vyvolávat, vysvětlit v čem vidí výhodu indukce produ a zda také vzal případně do úvahy i Vaši a partnerovu tělesnou konstituci.
K Vaší poslední otázce - ano, vybrat metodu preindukce a indukce porodu si můžete, lékář by Vám měl podrobně vysvětlit pro a proti těchto metod, které na daném pracovišti používají. V tomto článku si můžete přečíst více informací.
Preindukce má za cíl dosažení zralosti děložního hrdla (ve zkratce jde o rozšíření děložního čípku, jeho změkčení a zkrácení). Mezi mechanické metody patří Hamiltonův hmat (čípek již musí být prostupný pro prst) - kdy se odloučí dolní pól vaku blan od děložní stěny. To bývá ženami vnímáno jako nepříjemné ale ne bolestivé. Další metodou preindukce je zavedení dilatátoru do děložního čípku - používají se většinou hygroskopické cervikální dilatátory (tzv. Dilapan), které postupně zvětšují svůj objem a tím čípek rozšiřují. V některých porodnicích místo Dilapanu zavádí do čípku silikonový katetr s balonkem, který napustí určitým množstvím fyziologického roztoku (tzv. foley).
Mechanické metody se mohou kombinovat i s medikamentózními metodami. Jde o aplikaci prostaglandinových tablet či gelů do zadní klenby poševní nebo do děložního čípku. Zde je nutné přizpůsobit dávkování individuální reakci těhotné. Prostaglandiny se nachází i ve spermatu, proto se někdy doporučuje jako metoda vyvolání porodu nechráněný pohlavní styk kolem termínu porodu.
Jak mechanické tak i medikamentózní metody preindukce jsou většinou doprovázeny nepříjemnými pocity (např. píchání v podbřišku). U mechanických metod ale nehrozí neodhadnutí správné dávky prostaglandinů, čili tím pádem je můžeme označit za šetrnější.
Přeji Vám hezký závěr těhotenství, ať se Vám i miminku dobře daří.
Dobrý den, 28+1 tt mělo moje miminko odhad 978g. Je to hodně maličko? Straší mě růstovou retardací. Děkuji.
Dobrý den Terezo,
děkujeme za důvěru s kterou se na nás obracíte. Straší Vás růstovou retardací.
Váhový odhad není skutečná váha Vašeho miminka, je to pouze odhad. Měření ultrazvukem může mít různé odchylky. Každé dítě je na začátku třetího trimestru již jiné. Důležitá není jen jeho hmotnost, ale i jeho vitalita, to jak se hýbe a to jaký má poměr hlavičky k ostatním částem těla. Určitě jste pozvaná na další kontrolu. Z jednoho měření se nedá retardace určit. Musí se porovnat dvě měření s minimálním rozestupem 14 dnů. Vaše miminko může být úplně normální, nebo může být menší.
Buďte prosím trpělivá. Choďte na domluvené kontroly, dobře jezte, dostatečně pijte, vyvarujte se kouření a podobným nežádoucím vlivům. Pokud možno odpočívejte a uvidíte jak se vše vyvine. Já doufám, že dobře. Držím Vám palce.
Dobrý den, u prvního porodu, který probíhal bezproblémově, k druhé době porodní přišel primář, který odmítal mé přání rodit v jiné poloze. Na dotlačení hlavičky jsem se musela alespoň trochu opřít a dát nohy do praku, po porození hlavičky vytáhl i celé tělíčko. Nečekali jsme tedy na dorotování a další kontrakci. Tekutiny z cest dýchacích bezprostředně po porodu odstranil ručně mačkáním obličeje miminka. Až na tyto poslední kroky, které mě mrzí, myslím, že to byl hezký porod a ostatní prvky poradního plánu byly splněny. Zajímalo by mě, za jak škodlivou se považuje tato rutina primáře (především mačkání hlavičky po narození). Vidíte v řešení vlastní porodní asistentku, nebo je reálné a bezpečné trvat si na přirozenějším porodu (vlastní poloze a dorotování miminka) i bez zkušeností a podpory přítomného personálu? Moc děkuji za odpověď
Dobrý den Kristýno,
děkujeme za Váš zájem zjistit, zda to co se dělo při Vašem prvním porodu je bezpečné, zda můžete přirozeně porodit i bez zkušeností a podpory nemocničního personálu nebo zda je nutné volit péči vlastní porodní asistentky.
Obecně se dá říct, že při normálním porodu má mít žena možnost volit polohu takovou, která jí vyhovuje. Personál by měl mít dostatek vědomostí a pomůcek k tomu, aby ženu aktivně k volbě vhodné polohy vybízel. Dále je obecně platné to, že je výhodou, když o ženu během porodu pečuje jedna porodní asistentka (pokud je porod normální) a lékaře volá pouze tehdy, když to situace vyžaduje (např. porod neprobíhá normálně, matce nebo dítěti se nedaří dobře atd.)
V dokumentu ICI se uvádí, že nucený pobyt na lůžku, omezování pohybu, poloha na zádech nebo gynekologická poloha jsou praktiky škodlivé, pokud se využívají rutinně. V doporučeních Světové zdravotnické organizace se uvádí: “U žen s nízkým rizikem se doporučuje, povzbuzovat je k pohybu a zaujímání vzpřímených pozic během porodu.”
Ve vašem případě není jasné, zda byl nějaký důvod k tomu, aby lékař vstupoval svými zásahy do Vašeho porodu, nebo zda je to v dané nemocnici standardní postup. V obou případech jste měla být informována. V případě, že je to standardní postup, měla jste tuto informaci dostat před porodem. Pokud se vyskytla nějaká komplikace, měl Vás personál informovat o nutnosti některých zákroků. Samozřejmě někdy mohou nastat situace, které vyžadují rychlé řešení, pak byste měla dostat vysvětlující informaci po porodu. V systémech, kde o ženu běžně pečují porodní asistentky kontinuálně, mají možnost se ženy doptat na okolnosti, které nastaly během porodu. Takové sdílení by pro vás mohlo být prospěšné. Také byste se dozvěděla proč lékař mačkal miminku hlavičku. Běžná péče je, pokud jsou matka i dítě v dobrém stavu, pak není třeba porod nějak urychlovat. Po porodu je běžné, že se otře obličej miminka i se snahou otřít případný hlen z nosu a z úst miminka.
Jak tedy dál? Bylo by nejlepší, kdyby personál porodnic znal nejnovější doporučení k pozitivní zkušenosti s porodem, je dobré, aby se řídil 12 ti kroky pro bezpečnou a respektující péči. Uměl poskytovat péči i v jiné než gynekologické poloze, nebo poloze na lůžku. Než se tak stane, budete se asi muset obrátit na svou soukromou porodní asistentku.
Držím Vám, ale i nám všem palce, ať se informovanost v porodnicích neustále zlepšuje.
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!