PORADNA PORODNÍ ASISTENTKY

Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.

Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.

V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.

Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.

Můžete nám také zavolat!

Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro Vás každý všední den.

pondělí 9-12 hod
úterý 12-15 hod
středa 15-18 hod
čtvrtek 9-12 hod
pátek 15-18 hod

Volejte na:
+420 228 229 143
NOVÝ DOTAZ
Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naše porodní asistentky se Vám ozvou nejpozději do 72 hodin.
Někde nastala chyba, zkontrolujte prosím zadané údaje.
TÉMA
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Rodit bez vybrané porodnice

V porodnici v Praze ve 30 týdnech nemůžeme nikde registrovat. když před porodem zavoláme záchranku, tak porodíme takhle

Porod
Výběr porodnice
16.9.23

Dobrý den Sofie,

jste ve 30. týdnu těhotenství, nejste registrována v žádné porodnici. Zajímá vás, jestli když začnete rodit a zavoláte záchranku, tak vás odveze do porodnice, kde porodíte?

V Praze je v současné době šest porodnic. Ve všech se můžete registrovat od 14. týdne těhotenství do naplnění kapacit. Jedině v Motole registraci nevyžadují. 

Pražské porodnice zpravidla nabízejí pravidelné kontroly od 36. týdne. Můžete se tedy objednat před 36. týdnem v Motole a nebo ještě zkusit i další porodnice, pokud by se někde neuvolnilo místo.

Pokud nebudete docházet do žádné porodnice již před porodem, udělejte to tak jak píšete. Zavolejte si záchranku, ta vás odveze do porodnice, kde v tu dobu bude místo.

Pokud byste chtěla, můžete nám zavolat na bezplatnou linku +420 228 229 143. 

Přeji ať se vám dostane bezpečné a respektující porodní péče.

S pozdravem

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

VBAC, vyvolávání

Dobrý den, První porod 2020 zakončen akutním CS (vyvolávání u konce pánevního). Nyní bych se ráda pokusila o VBAC, vše nasvědčuje tomu, že by to mohlo jít. Jsem 40+1, porodnice kterou jsem si vybrala již nyní tlačí opět na vyvolávání, kterému se chci za každou cenu vyhnout. Není k němu žádný důvod, zdravotně je vše v pořádku. Chci dopřát miminku čas. Moje otázka tedy zní, z jakého důvodu se nedoporučuje po CS přenášet a zda opravdu riskuji, pokud vyčkávám na spontánní spuštění porodu? Jak lékařům asertivně a opakovaně sdělit odmítnutí indukce? Mockrát děkuji za vaši odpověď.

Indukce
Porod po císařském řezu
Vyvolání porodu
22.9.23

Dobrý den Evo,

otázkou indukce se zabývá čím dál více žen. Indukce jsou na vzestupu. Jak tedy můžete indukci předejít a jak můžete komunikovat s lékaři?

Myslím, že je dobré, že jste zdravá a že vše, jak píšete, nasvědčuje tomu, že můžete normálně porodit. Je také dobře, že víte co chcete. Dopřát miminku čas a pokusit se o VBAC.

Těhotenství trvá v průměru 40. týdnů od prvního dne poslední menstruace. Toto pravidlo platí pro ženy, které mají 28 denní pravidelný cyklus. O porodu v termínu mluvíme tehdy, když porod proběhne v rozmezí 14 dní před až 14 dní po předpokládaném datu porodu. O přenášení můžeme mluvit po 42. týdnu těhotenství. Ale některé ženy jsou těhotné i déle než 42. týdnů.

Vysvětlit, proč se nedoporučuje přenášet po císařském řezu, by měl ten kdo to říká. Já si myslím, že indukce by se měla provádět ve specifických případech, kdy těhotenství ohrožuje ženu nebo miminko. Pokud žádná  taková situace ve vašem případě není, neměla by být ani indukce. Ta s sebou přináší větší pravděpodobnost některých komplikací, zejména vyšší pravděpodobnost ruptury dělohy a také , že porod skončí císařským řezem. 

Pojem "riziko " je v dnešní společnosti hojně používaný. Riziko se nedá úplně eliminovat.  V porodnictví bychom měli mluvit spíš o pravděpodobnosti komplikací. O pojmu rizika v porodnictví píše ve své knize i Sara Wickhamová: Co je pro mě dobré, Rozhodování v době těhotenství a porodu. Vyšla loni v českém překladu. Také vřele doporučuji článek Rachel Reed, Ph.D. https://www.unipa.cz/poterminova-indukce-porodu-zvazovani-rizik-dr-rachel-reed-preklad/

Vím, že vy jste rozhodnutá, potřebujete podpořit v komunikaci.

Porodníci by vám měli být schopni říct, jaká je pravděpodobnost komplikací a jakých, když se indukce udělá a když se indukce neudělá. Měli by svá tvrzení mít podloženy studiemi a vlastními zkušenostmi.  Nutno podotknout, že v ČR je úspěšnost VBAC výrazně nižší než třeba ve Velké Británii, kde je průměrně 75 %. Čeští porodníci tak mohou mít jiné zkušenosti než např. ti britští.

K tomu, aby vám kdokoliv cokoliv dělal ve zdravotnictví v souvislostí s vaším tělem, potřebuje k tomu váš informovaný souhlas. Aby jste ho mohla poskytnout, potřebujete tři věci:

1) odborníka na výzkum (důkazy) - porodní asistentku nebo lékaře

2) odborníka na vaše vlastní zdraví, potřeby a hodnoty - to jste vy

3) prostor, kde můžete vzájemně s respektem diskutovat o svých názorech

(Převzato z knihy Těhotenství laskavě s respektem a prakticky).

Pokud si nejste jistá benefity indukce, pokud vám nikdo nedá srozumitelný přehled nežádoucích efektů, pokud vám nikdo neřekne jaké jsou alternativy, musíte se spolehnout na svou intuici a nedělat nic a čekat, až porod začne sám od sebe. 

Samovolný začátek porodu zvyšuje pravděpodobnost úspěšného VBAC, stejně tak přítomnost podpůrné osoby po celou dobu porodu. Může to být váš partner, dula nebo porodní asistentka. Lékařům řekněte váš záměr vyčkat na samovolný začátek porodu a rodit vaginálně. Požádejte je o podporu. Choďte na pravidelné kontroly. Váš záměr můžete kdykoliv změnit. Jde o váš příběh, o vaše tělo, o vaše zdraví. Nemusíte složitě argumentovat. Stačí když řeknete, to co cítíte. Že vám představa indukce nedělá dobře nebo že s indukcí máte špatnou zkušenost nebo že zatím k indukci souhlas nedáváte.Nebo úplně nejjednodušeji: děkuji za nabídku, nechci. Poskytovat zdravotní péči lze pouze s informovaným souhlasem.

Pokud máte obavu, že na vás bude v porodnici vyvíjen nátlak, požádejte někoho blízkého, ať vás na kontroly doprovodí. 

Přeji vám, ať porod proběhne podle vašich představ.

Pokud byste chtěla, můžete nám zavolat na naší telefonní linku https://www.rodimvklidu.cz/poradna

S pozdravem

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Ukončení těhotenství do 7. týdne

Dobry den, potrebuji ukoncit tehotenstvi a zajimal by me odborny pohled na volbu, jestli pilulka nebo kyretaz. Jaka jsou rizika a benefity techto pristupu? Predem dekuji za odpoved

Gynekologie
8.8.23

Dobrý den Jano,

jsem ráda, že se obracíte na naši poradnu ve Vaší obtížné životní situaci. Jak asi tušíte, žádná z metod ukončení těhotenství není stoprocentně bez rizika nebo bez nežádoucích účinků. 

Kyretáž je mechanické odstranění plodového vejce kyretou v celkové anestezii. I když jde o velice častý zákrok, stejně jako u každé jiné operace i zde existují určitá rizika, a to jak ve spojení s anestezií, tak se samotným zákrokem. Podrobné informace najdete v tomto článku. V celkové anestezii se také provádí miniinterupce (do 8. týdne těhotenství) - odsátí plodového vejce vakuumaspirací a vyčištění děložní dutiny malou kyretou.

Farmakologické ukončení těhotenství (potratová pilulka) je poměrně novou metodou a udává se, že může selhat v 1-3% případů. Doporučený postup České gynekologické a porodnické společnosti si můžete přečíst zde. Potratová pilulka obsahuje látku mifepriston, což je antihormon, který blokuje účinky progesteronu (hormonu, který je nutný pro pokračování těhotenství). Doporučuji si přečíst příbalový leták pilulky.

V obou případech je třeba dodržet klidový režim šestinedělí. Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte se poradit s Vaším gynekologem.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová
Sdílet

Kojení z jednoho prsu

Dotaz: Dobrý den, mám syna 8 měsíců. Už nějakou dobu jsem vnímala preferenci jednoho prsa při kojení. Aby se syn napil z druhého prsa, musela jsem při kojení často chodit po bytě nebo hopsat na míči, jedno období pomohla změna polohy při kojení, snažila jsem se to prso nabízet jako první...Teď v létě jsme na 2 týdny odjeli ke tchýni, která má malý byt a nebylo tam místo pro kojení v klidu, k tomu spousta návštěv a syn na cizí lidi a neklid reagoval odmítáním kojení a úplným odmítáním toho méně preferovaného prsa. Teď jsme už doma, vydatně se kojí z prsa, které má rád a druhé prostě odmítá. Zkoušela jsem všechny běžné rady jako kojení v polospanku. I v polospanku nebo když ho vzbudím a jen ho přiložím k tomu prsu, hned se odtahuje a pláče. Zkoušela jsem prso mačkat aby mléko více teklo, ani to nepomáhá, ani jiné polohy. Občas zkouším odsávat, aby se mléko nepřestalo úplně tvořit, ale mám ještě dvouletou dceru, tak ne vždycky to jde. Myslím si, že z jednoho prsa vypije mléka dost ale asi to není úplně ideální. Prosím o radu, co dělat a jestli to vůbec řešit. Děkuji předem za odpověď. Magda L.

Kojení
2.8.23

Dobrý den Magdo,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Ptáte se, zda je možné dlouhodobě kojit jen z jednoho prsu, protože Váš osmiměsíční syn preferuje kojení jen z jednoho, z druhého prsu se kojit nechce. 

Ano, dlouhodobé kojení pouze z jednoho prsu je možné, můžete tak bezpečně krmit své dítě. Mléčné žlázy mohou být vyvinuty v každém prsu rozdílně, možná i to je důvodem, proč syn jedno prso odmítá. Dítětem odmítané prso můžete nechat v klidu odpočívat a nemusíte ho ani dítěti nabízet, když ho nechce. Pokud byste měla pocit plnosti prsa, můžete jen do úlevy odstříkat. Víc informací najdete na tomto odkazu

Přeji hodně trpělivosti a pokud se budete chtít ještě na něco zeptat, napište znovu nebo zavolejte na naši linku.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová
Sdílet

Těhotenství po potratu

Dobrý den. Nevím, zda se můj dotaz hodí zrovna do této poradny, ale přesto to zkusím. Hledala jsem názor jiné osoby než je můj lékař. Aktuálně jsem po druhé kyretáži během 3 měsíců z důvodu nenalezení srdeční činnosti, zhruba v 10.t, vývoj plodu zastaven zhruba v 7.t. Po první kyretáži jsem otěhotněla prakticky hned, celkem neplánovaně (chtěli jsme chvíli počkat). Jsem naprosto zdravá, manžel také, máme zdravého syna 3r, těhotenství i porod jako z učebnice. Názory na další těhotenství se liší v informaci, kdy žena může otěhotnět znovu. Chci se zeptat, pokud bude po zákroku vše v pořádku, můžeme se začít snažit znovu? Cítím se připravena, miminko chceme. Jde mi o to, zda druhá kyretáž nemohla třeba souviset s brzkým otěhotněním. Pro mě by byl nejlepší lék nové těhotenství, vím, že je tělo čisté a připravené. Předem Vám děkuji za Váš nezávislý názor. S pozdravem Terka

Těhotenství
Početí
23.7.23

Dobrý den Terko,

řešíte vhodnost početí po dvou těhotenstvích, která skončila kyretáží. Ptáte se, zda druhá kyretáž mohla být důsledkem časného otěhotnění po první kyretáži.

Jste zdravá, Váš manžel také a miminko chcete. Zajímá Vás co si myslím o tom, že byste neodkládala další těhotenství.

Není úplně jasné za jak dlouho má žena otěhotnět po neúspěšném těhotenství. Přesně jak píšete, názory se velice různí. Někteří lékaři doporučují počkat alespoň tři měsíce, jiní radí nečekat. Já si myslím, že je to hodně na Vás. Pokud nemáte jednoznačný důvod proč těhotenství oddalovat, můžete se řídit Vaším citem, vaší potřebou. Kyretáž s největší pravděpodobností nezpůsobila to, že se miminko přestalo vyvíjet. Pokud jsou nějaké obavy z kyretáže, pak jsou spíše spojené s neschopností opět otěhotnět. 

Promluvte si proto s Vaším lékařem, ať Vám případná rizika časného těhotenství ve Vašem případě objasní, pokud nějaká jsou. Pokud to budou obecná doporučení, které se netýkají přímo Vás, můžete si sama určit co je pro Vás a pro Vaší rodinu lepší.

Držím  palce. ať to vyjde. 

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Alkohol v těhotenství

Dobry den, jsem v 11 tt a v sobotu jsme byli na svatbe, kde jsem si dala decku prosecca. Nebylo to tedy poprve, decku prosecca jsem mela take v 9 tt a v 5 tt. Vzdy to byla pouze decka a to predevsim v domneni, ze to zkratka neublizi - takove informace jsem mela od gynekologa a take kamaradek, ktere obcasnou decku vina behem tehotenstvi taktez konzumovaly. Nyni jsem ale narazila na prispevek jedne porodni asistentky, ktera zminuje, ze je to spatne. Jsem z toho ted absolutne vystresovana, mam velky strach, ze jsem to cele pokazila. Nyni se alkoholu samozrejme uz ani nedotknu, samotnou me dost stve, ze jsem diky svemu okoli zila v domneni, ze to neni v malinkem mnozstvi skodlive. Je to ale samozrejme moje chyba, mela jsem si to lepe pozjistovat a informace overovat. Zpet uz to ale bohuzel nevezmu. Proto se chci zeptat, jak moc nebezpecne to je pro plod? Co mohu ocekavat za komplikace? Hrozí FAS?

Těhotenství I. Trimestr
14.7.23

Dobrý den Terezo,

děkujeme za dotaz do poradny.

Píšete, že jste v 11tt a měla jste párkrát sklenku prosecca a jaké komplikace můžete očekávat.

Ráda bych Vás uklidnila. Malé množství alkoholu pravděpodobně nezpůsobilo žádné vážné poškození Vašeho miminka. Je možné, že někteří lékaři i Vaši známí nevidí v malém množství alkoholu žádný problém. Fetální alkoholový syndrom se popisuje u žen, které konzumovaly během těhotenství větší množství alkoholu pravidelně. Alkohol ale snadno přechází z Vaší krve placentou do krve miminka.

Proto se v dnešní době těhotným ženám alkohol nedoporučuje žádný. Stejně tak všem ostatním. Není žádné známé bezpečné množství alkoholu z medicínského hlediska, které by se mohlo doporučit.

Je proto dobře, že jste se rozhodla dále alkohol nekonzumovat. 

Přeji Vám klidné těhotenství, ať se Vám i Vašemu miminku daří dobře.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Dítě

Dobrý den! Jsem těhotná, ale dítě nechci. Mohu ukončit těhotenství? Termín 6 týdnů

Těhotenství
Gynekologie
12.7.23

Dobrý den Kataríno,

píšete, že jste šest týdnů těhotná a dítě si nepřejete. Ptáte se, zdali je možné těhotenství ukončit.

Pokud jste se rozhodla těhotenství ukončit, máte ze zákona právo na umělé přerušení těhotenství do 12.týdne od poslední menstruace. Nesmí tomu však bránit Váš zdravotní stav a není možné ukončit těhotenství, pokud se tak dělo v posledním půl roce.

Obecně však platí, že čím dřívěji je těhotenství přerušeno, tím méně je celý  zákrok rizikový a také klesá pravděpodobnost komplikací, především s ohledem na další chtěné těhotenství.

Pokud potřebujete situaci podrobněji zkonzultovat, můžete využít naši telefonickou linku Rodím v klidu

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Vaginální porod po 2 SC

Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat, jestli je někde dohledatelný seznam porodnic, kde je možný přirozený porod po dvou akutních císařích? Nejlépe Moravskoslezský kraj. Děkuji za odpověď.

Porod po císařském řezu
12.7.23

Dobrý den Lenko,

ptáte se, jestli je možné najít seznam porodnic v Moravskoslezském kraji, kde by byl možný vaginální porod po dvou porodech akutním císařským řezem.

Pokud hledáte podrobnosti o porodnicích, doporučuji web Aperia, kde najdete podrobné informace o všech porodnicích v České republice. 

Seznam porodnic, kde by byl možný přirozený porod po dvou císařských řezech, však na internetu dohledatelný není. 

Doporučuji Vám oslovit všechny porodnice v Moravskoslezském kraji, sjednat si s jejich zástupci  osobní schůzku a projednat Vaše přání.

Pokud potřebujete situaci podrobněji zkonzultovat, můžete využít naši telefonickou linku Rodím v klidu.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

PCOS

Dobrý den, gynekolog mi na preventivní prohlídce tak jako mimi řečí sdělil, že mám polycystické vaječníky. Ale že to nemusím řešit, když další děti nechci. Děti mám dvě, je mi přes 30, ale nejsem si jistá, že bych toto řešit nemusela. Nebo?

Gynekologie
12.7.23

Dobrý den Jano,

píšete, že Vám gynekolog na preventivní prohlídce sdělil, že máte polycystické vaječníky a nemusíte situaci nijak řešit, pokud neplánujete další děti.

Hned v úvodu je potřeba říci, že PCOS se diagnostikuje tehdy, pokud má žena alespoň dva z uvedených příznaků-četné cysty na vaječnících, poruchy menstruačního cyklu, hyperandrogenismus (klinické příznaky nadbytku androgenů) nebo hyperandrogenemie (laboratorní známky nadbytku androgenů). Následně se volí terapie podle toho, zda žena plánuje těhotenství nebo nikoliv.

Obecně je ale léčba PCOS zaměřena na symptomy. Cílem je zmírnit příznaky a také snížit riziko přidružených nemocí jako je např. cukrovka.

Pokud tedy již neplánujete mít děti, byla by u vás léčba zaměřena především na změnu životního stylu případně podání hormonálních preparátů. Pokud by se u Vás projevila cukrovka, byla by léčba zaměřena i na ni. Velmi podrobné informace o téhle nemoci najdete zde.

Pokud potřebujete situaci podrobněji zkonzultovat, můžete využít naši telefonickou linku Rodím v klidu.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Vyvolání porodu KP

Dobrý den v pátek 30.6 Jsem byla 40+2 na kontrole Lékař který mě vyšetřil a natočil i monitor mě chce poslat 4.7 na vyvolání porodu. Při vyšetření nemohl vůbec najít čípek prý je nějaký měkký.kdxz jsem se ptala se dá už to značí že přijde porod.odpovedel, že by tomu tak mohlo být ale vůbec mi nic nevysvětlil. Trval na vyvolání, že 5a6.7 jsou svátky on že prý má dovolenou a že mě nebudou chtít přijmout. Takové jednání mě teda velice zarazilo ....to jako ve svátky se lidé nerodí a ani neumírají? Tento argument mě utvrdil, že vyvolání nechci. Jsou nějaké rady jak porodu pomocí? Sex jsme vyzkoušeli zkusím horkou vanu. Pohybu mám dost okolo domácnosti a dalších dětí. Odhad miminka 3 kila. Přitom primář mi před tydnem 23.6 tvrdil že tyto porody se nevyvolávají a vyčkává se. Sama na sobě pozoruji pokles břicha častější tvrdnutí a na spodním prádle sem tam kousek hlenu( asi část hlenová zátka)

Konec pánevní
Porod
Těhotenství III. trimestr
5.7.23

Dobrý den Petro,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Ptáte se na to, zda se porody koncem pánevním mohou vyvolávat a jak byste mohla příchod Vašeho děťátka na svět uspíšit.

Primář nemocnice, ve které si přejete rodit, Vám sdělil, že porody koncem pánevním se nevyvolávají a vyčkává se. Ano, většinou tomu opravdu tak je. Zároveň je potřeba, aby se u porodu koncem pánevním sešel sehraný a zkušený porodnický tým. Svátky a dovolené to zkomplikovat určitě mohou. Výběr porodnice ale zůstává na Vás a také máte plné právo vyvolání porodu odmítnout.

Cituji z knihy Vaginální vedení porodu koncem pánevním (L. Hruban a kol. 2016): “Spontánní nástup kontrakční činnosti je spojen s nejvyšší úspěšností vaginálně dokončených porodů koncem pánevním. Názory na indukované porody koncem pánevním jsou kontroverzní. Dle některých doporučení je indukce porodu možnou alternativou, jiná doporučení se k indukci staví odmítavě. Argumentem hovořícím ve prospěch indukce je možnost optimálního načasování porodu při zajištění maximální porodnické a neonatologické péče. Nutnou podmínkou indukce porodu jsou dobře připravené porodní cesty. “

Dál se ptáte na babské rady pro uspíšení porodu. Výbornou přípravou na porod je chůze. Případně můžete vyzkoušet vaginální napářku, masáž bradavek, kořeněné nápoje (skořice, zázvor) a čaj z listu maliníku. 

Přeji Vám hladký průběh porodu a aby se Vám v porodnici dostalo tolik informací, kolik potřebujete.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová
Sdílet
 

Sledujte nás také na sociálních sítích