PORADNA PORODNÍ ASISTENTKY

Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.

Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.

V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.

Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.

Můžete nám také zavolat!

Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro vás na telefonu každý
pátek 15-18 hod.


Volejte na:
+420 228 229 143
NOVÝ DOTAZ
Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naše porodní asistentky se Vám ozvou nejpozději do 72 hodin.
Někde nastala chyba, zkontrolujte prosím zadané údaje.
TÉMA
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Vcestná placenta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy je nejvhodnější (či řekněme nejzazší) doba ke zjišťování vcestné placenty. Na utz se jeví být uložena nízko, gynekolog chce ve 30. tt provést vaginální utz k potvrzení vcestné placenty. Zdá se mi to brzo, placenta se přece ještě může posunout mimo porodní cesty? Je provedení vaginálního utz jedinou cestou ke zjištění vcestné placenty? Děkuji velmi za zodpovězení mých dotazů.

Těhotenství
27.5.24

Dobrý den Ivo, děkujeme za Váš dotaz do poradny.

Řešíte vcestnou placentu. Ptáte se kdy nejpozději zjišťovat vcestnou placentu a zda je vaginální ultrazvuk jediná možnost, jak to ověřit.

Nepíšete jaký týden těhotenství jste teď a jak moc zasahuje placenta do dolního děložního segmentu nebo zda překrývá porodní cesty. Kolem 20tt zabírá placenta velkou část dělohy a často zasahuje i do dolního děložního segmentu. Jak miminko roste a děloha se zvětšuje, tak se zpravidla i placenta vytáhne výš. Ke konci těhotenství už by do spodní části dělohy zasahovat neměla. Kontrola kolem 30. týdne těhotenství je běžná a většinou ukáže, že se placenta vytáhla. Pokud by placenta zasahovala stále do děložního segmentu nebo byla blízko, pak by záleželo v jaké míře. Stav by se nadále kontroloval. 

Kam až placenta zasahuje se dá asi nejpřesněji určit vaginálním ultrazvukem. Měření ultrazvukem přes břišní stěnu by mohlo být méně přesné. Když se ultrazvuk nepoužíval, vyšetřovala se zasahující placenta pohmatem vaginálně. Tento postup už se dnes nepoužívá a vzdálenost se měří ultrazvukem.

Pokud byste chtěl situaci probrat podrobněji, můžete se obrátit na naši telefonní linku.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

císařský řez - T-řez

Dobrý den, na děloze mi byl při CS proveden T-řez. Nemohu k tomuto typu řezu a následnému dalšímu porodu dohledat žádné informace, české ani zahraniční. Lékaři se ohánějí pouze statistikou možné ruptury dělohy ve výši 5%, přičemž mi ani nedokáží odpovědět, kde k této informaci přišli. Vaginální porod v ČR po tomto typu řezu není "dovolen", nesetkala jsem se s lékařem, který by k němu byl svolný, všichni ihned indikují CS. Máte prosím ponětí o ženách, porodnicích, kde by bylo možné se pokusit rodit vaginálně i s tímto typem řezu? Mohly byste mě prosím odkázat na nějaké zdroje, kde se lze dočíst důvody pro indikaci k dalšímu CS, z čeho vznikla ona 5% statistika atd., zkrátka, kde si mohu načíst nějaké informace k tomuto typu řezu? Děkuji za věnování času mému dotazu.

Císařský řez
Porod po císařském řezu
20.5.24

Dobrý den Renato,

hledáte informace o tom, zda je možné rodit vaginálně po císařském řezu, při kterém Vám byl udělán řez ve tvaru T na děloze. Zajímají Vás studie i zkušenosti.

Začnu asi u zdrojů. Těch je velké množství. Stačí zadat Vaginal Birth after Cesarean nebo zkratku VBAC a zobrazí se Vám obrovské množství článků. Namátkou třeba https://emedicine-medscape-com.translate.goog/article/272187-overview/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc&form=fpf.

I když se tam přímo nepíše o řezu ve tvaru T, tento stav spadá do kategorie klasický řez nebo řez na těle děložním nebo svislý řez na děloze. Jsou to řezy, které jsou mimo dolní děložní segment, které se obecně považují pro další porod za větší riziko ruptury dělohy. V současné době se nejčastěji řezy provádí právě v dolní části dělohy a spíše horizontálně což se považuje pro další těhotenství a porod za bezpečnější variantu. Zřejmě všude se dočtete, že ženy s jizvou na těle děložním jsou od vaginálního porodu zrazovány a nebo že se jim vaginální porod nedoporučuje. Další odkaz např. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507844/.

Studie, které se touto problematikou zabývají jsou spíše retrospektivní, to znamená, že se postupuje od jevu zpět a hledá se příčina. Samozřejmě do výsledků vstupují i jiné okolnosti než typ jizvy na děloze. Např. to zda je porod indukován či začne samovolně, zda žena kromě předchozího řezu vaginálně porodila atp.

Co se týče českého prostředí a statistik je asi dobré zmínit, že Česká republika má velmi výrazně nižší procento úspěšných vaginálních porodů po císařském řezu než například Spojené státy a Velká Británie, kde se úspěšnost pohybuje okolo 70-75%. V Česku je to pak okolo 27% jak můžete zjistit např zde: https://apodac.org/wp-content/uploads/CR-2021-ROBSON-SHRNUTI-A4.pdf nebo zde: https://apodac.org/wp-content/uploads/CR-2021-ROBSON-CELKOVE-VYSLEDKY.pdf.

Je to možná i tím, že ženy dostávají informaci, že něco není “dovoleno” nějakou autoritou. V souvislosti se zdravotní péčí jste to ale právě Vy, kdo dává “dovolení”, že zdravotník něco může učinit. Pokud nedáte souhlas s císařským řezem, nikdo by Vám jej neměl udělat. To neplatí pokud byste byla zbavena svéprávnosti nebo pokud byste pozbyla vědomí. Do té doby jste svéprávná a rozhodujete Vy o tom, co se s Vámi bude dít. Rozhodování může být někdy těžké. Existují i weby, které mohou pomoci: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/vbac/art-20044869

nebo: https://www.rcog.org.uk/for-the-public/browse-our-patient-information/birth-after-previous-caesarean/

Co se týče lékařů a zdravotnického týmu, který by se o Vás postaral s odborností ale i s respektem, je asi lepší obrátit se na vedoucí lékaře velkých porodnic, které jsou lépe vybavené technicky i personálně pro případ komplikací. Ptejte se na jejich konkrétní statistiky, jakou v dané porodnici mají úspěšnost vaginálních porodů po císařském řezu, kolik řešili ruptur dělohy a z jakých příčin a jak dopadly, nebo cokoliv co by Vás zajímalo. Lékař může radit, informovat, Vy rozhodujete. 

Žen, které mají jizvu ve tvaru T a chtějí rodit vaginálně asi nebude mnoho, ale můžete se pokusit hledat přes sociální sítě. Např. na FB existuje skupina: https://www.facebook.com/groups/875067359191495, nebo web: https://www.cisarovnam.cz/ , kde můžete najít podporu. Bez zajímavosti není ani to, že úspěšnost vaginálního porodu po císařském řezu zvyšuje kontinuální podpora jedné osoby během celého procesu porodu. Může to být někdo z rodiny, dula nebo porodní asistentka.

Přeji Vám, abyste našla porodnici, kde se budete cítit vítaná, kde o Vás bude pečováno a kde bude respektováno Vaše právo se rozhodnout.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Gynekologie

Dobrý den. Je možné podívat na foto ultrazvuku a poté říci váš názor co si o tom myslíte prosím? Případně lze zaslat vám například na email foto ultrazvuku?Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Katka

Ultrazvuk
17.5.24

Dobrý den Katko,

děkujeme za důvěru s kterou se na nás obracíte. Co se týče diagnostiky pomocí ultrazvuku necítím se kompetentní posuzovat  fotky. Porodních asistentek, které se zabývají ultrazvukovou diagnostikou je stále velmi málo.

Budete se muset obrátit na někoho jiného. I v rámci stávajícího systému péče máte nárok na druhý odborný názor. 

Přeji Vám, aby se Vám podařilo najít lékaře, který Vám pomůže. 

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Riziko předčasného porodu

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda je to normální, že mi i přes vysoké dávky hořčíku tvrdne břicho při chůzi a to jen když jdu na záchod. V 31tt mi zjistili zkrácený čípek 13mm a že se otvírám zevnitř trochu, hospitalizovali mě na pozorování a podání kortikosteroidů pro riziko předčasného porodu. Po propuštění domu a následné kontrole u svého gynekologa (po 2dnech) byl čípek 15mm. Přesto jsem měla dodržovat klidový režim, poléhavat. Předepsaný mám magnezium lactici 3x3tbl denně a utrogestan 0-0-2. I přes takovou dávku mi začalo tvrdnou břicho při jakékoliv námaze, spis mě táhne hodně dolů, neumím dýchat, jak by bylo miminko natlačené hodně nahoře a břicho je cele tvrdé v té horní části. Podbřišek je měkký. Piju k tomu tedy i magnezii neperlivou. Chci se tedy zeptat, zda mi opravdu tak moc tvrdne břicho, nebo v tom muže byt jiná příčina. Navic teda lezim už 2. Týden a začínám cítit hodně křeče v kyčlích, zádech, mívám hodně pocit bloknutí žeber. Do toho mám občas šílené návaly vedra občas zrychlený pulz třeba jen z té “procházky” na wc. Tlak mám normální většinou kolem 120/80. A co bych případně mohla udělat pro to, aby se to břicho nějak uvolnilo? Nevím jestli nemůže jít třeba o nějaké svalové napětí? Mám pocit, jak by tyhle problémy začaly až po nějaké době ležení. Děkuji.

Těhotenství
14.5.24

Dobrý den Veroniko,

popisujete rozličné potíže. Byl Vám diagnostikován zkrácený děložní čípek, berete Utrogestan a 9 tablet Magnesii Lactici denně. Ležíte. Ptáte se zda Vám skutečně tvrdne břicho a co můžete dělat proto, aby se břicho uvolnilo.

 V prvé řadě si myslím, že nemusíte jenom ležet. Lékař Vám radí polehávat. To znamená, že není dobré dělat cokoliv zatěžujícího a naopak je dobré často odpočívat. Neustálé ležení neprospívá tělu ani duši. 

Druhá věc, která by stála za vyjasnění je, zda skutečně je nutné, abyste brala Utrogestan, který se v těhotenství smí užívat pouze v prvním trimestru a pouze vaginálně. Nežádoucím účinkem může být spasmus dělohy, což je její stažení. Také množství magnesia, které užíváte je nad doporučené dávkování. V těhotenství by se navíc mělo magnesium užívat pouze tehdy, když se prokáže laboratorně, tedy z krve, že ho má těhotná nedostatek. Nadbytek hořčíku může způsobit nepravidelnosti srdečního rytmu. Být Vámi tak už další minerálky nepiji i když v nich je oproti lékům magnesia málo. Raději bych se spojila s porodní asistentkou, která Vám může udělat zevní vyšetření břicha a vysvětlit, zda to tvrdé co cítíte je skutečně děloha nebo pevné břišní svaly. Také s Vámi může probrat dýchání. Pravděpodobně dýchat umíte, dýcháte od narození, je ale pravda, že ve třetím trimestru je dítě už dost velké a postupně vyplňuje prostor pod bránicí, takže můžete mít pocity omezené dechové kapacity. Možná potřebujete jen více uklidnění a ubezpečení, že je vše v pořádku. Ono takové měření délky děložního čípku dokáže ženu dosti znejistit. A přitom strašně málo vypovídá o Vašem zdraví a o zdraví Vašeho dítěte. V zemích, kde péči v těhotenství poskytují porodní asistentky, se čípek běžně neměří. Ženy, které jsou v péči porodní asistentky mají také méně hospitalizací v těhotenství a méně předčasných porodů. 

Péče v těhotenství by měla být zaměřená nejen na kontrolu fyzického a psychického zdraví, ale také na podpoření toho, abyste se dobře cítila, abyste o sebe dobře pečovala, dobře jedla, dobře pila, cvičila a připravovala se na rodičovství. 

Přeji Vám ať najdete oporu ve Vašich zdravotnících, kteří Vám poskytují zdravotní služby.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

otehotneni

kdyz jsem ejakuloval a 5-10min pote jsem mel pohlavni styk muze otehotnet?

Početí
Antikoncepce
4.5.24

Dobrý den,

ptáte se nás, zda může partnerka otěhotnět, pokud jste měli nechráněný pohlavní styk, pár minut po vaší ejakulaci?

Ano, může. Preejakulát je tekutina, která se vylučuje při vzrušení muže, ještě před samotnou ejakulací. Může obsahovat spermie, které ulpěly v močové trubici ještě po předešlé ejakulaci. Pak záleží i na tom, v jaké fázi cyklu byla partnerka. Možnost otěhotnění vyloučit nelze.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

A týdnech tehotestvi

Kdy sem otehotnila když sem 5+4tt

Těhotenství
4.5.24

Dobrý den Týno, 

ptáte se, kdy jste otěhotněla, pokud jste 5+4 tt.

Týden těhotenství se vypočítává podle poslední menstruace nebo se určuje na ultrazvuku podle měření. Pokud jste 5+4 týdnů těhotná, pak předpokládané otěhotnění proběhlo přibližně před třemi týdny a čtyřmi dny. Tedy pokud bychom počítali 1. května 5+4tt, pak k početí došlo pravděpodobně kolem 6. 4. a první den poslední menstruace by vycházel 23. 3.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Těhotenství po operaci pupeční kýly

Dobrý den, po prvním porodu se mi vytvořila pupeční kýla. Chtěla jsem se zeptat, je možné další těhotenství i po prodělání operace pupeční kýly? Pokud ano, s jak velkým časovým rozestupem? Moc děkuji za odpověď. K.

Těhotenství
19.4.24

Dobrý den Karolíno,

děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, zda je možné otěhotnět po operaci kýly a za jak dlouho je to vhodné.

Operace kýly není sama o sobě žádnou překážkou. Na co je vhodné si dát pozor, pokud plánujete znovu otěhotnět je případný zánět (tedy pokud by nastala nějaká pooperační komplikace nebo komplikace během hojení).

Budete li se po operaci cítit dobře a na pooperační kontrole bude vše v pořádku, není třeba další těhotenství nijak odkládat.

Přeji Vám rychlé zotavení

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Zkracování čípku

 Dobrý den, vím, že tu tyto dotazy bývají často. Ale mně to stále vrtá hlavou. Na kontrole ve 28tt mi doktor naměřil čípek 23mm. Kromě zkracování nemám žádné potíže, břicho mi netvrdne. Dal mi neschopenku a řekl že mám doma polehávat, odpočívat a nedělat nic těžkého a předepsal utrogestan 2 tablety zavádět na noc + magnesium. Na další kontrolu jdu ve 30tt. Jsou dny, kdy si říkám, že dobrý, že stejnak budu nakonec přenášet, ale pak jsou dny, kdy přemýšlím, zda odpočívám dostatečně... Jsem učitelka, takže jsem trávila půl den ve škole, pak jsem něco udělala doma a následně šla na dlouhé a rychlé procházky. Teď se poflakuju doma a moc toho nedělám. Ale také mě to moc nebaví. Pokaždé, když třeba vařím, si říkám, jestli nemám ležet. Ale z ležení mě bolí celý člověk. Normálně jsem docela racionální člověk a moc věcí mě nerozhodí, ale teď ty se mnou cloumají hormony a nerada bych, aby se malá narodila dřív. Jak moc je tedy potřeba polehávat a odpočívat? 

Těhotenství
4.4.24

Dobrý den Jano,

jste v pracovní neschopnosti pro zkracující se čípek ve 28. týdnu těhotenství. Přemýšlíte, zda odpočíváte dostatečně neb byste nerada rodila předčasně.

Systém péče o těhotné ženy je v Česku nastaven tak, že společnost svěřila péči do rukou lékařů/gynekologů, kteří v těhotenství provádí takzvanou dispenzarizaci, což je odborná lékařská péče, jejímž účelem je systematické dlouhodobé sledování a ovlivňování zdravotního stavu pacienta ohroženého nebo trpícího závažnou nemocí, s cílem předcházení komplikacím. Zatímco kdybyste žila v jiné zemi v Evropě nebo i ve světě, byla byste jako zdravá těhotná žena v péči porodní asistentky. Porodní asistentky poskytují primárně preventivní péči. Preventivní péče se zaměřuje na včasné vyhledávání faktorů, které jsou v příčinné souvislosti se vznikem nemoci nebo zhoršením zdravotního stavu, a provádění opatření směřujících k odstraňování nebo minimalizaci vlivu těchto faktorů a předcházení jejich vzniku.

Pokud byste byla v péči porodní asistentky, nedělala by Vám vaginální vyšetření ani neměřila délku Vašeho čípku. Měření délky čípku u normálního těhotenství nemá smysl, neboť porod může začít při jakémkoliv nálezu na čípku. Navíc nejčastější příčinou předčasných porodů je infekce. A protože porodní asistentky předcházejí situacím, které jsou potenciálně rizikové nedělají běžně vaginální vyšetření. Některé studie navíc ukazují, že ženy, které jsou v těhotenství v péči porodních asistentek mají menší procento hospitalizací v těhotenství a též předčasných porodů. Samovolný porod není možný bez děložních kontrakcí. Dokud nebudete mít děložní stahy, nemůžete porodit. 

Co se týče pohybu a aktivit je dle mého názoru důležité, abyste se cítila dobře. Pokud se v leže necítíte dobře, nedává moc smyslu, abyste tak trávila všechen svůj čas. V těhotenství je dobré být přiměřeně aktivní a přiměřeně odpočívat. Míru si  každý volí sám podle okolností. Pokud máte povolené vycházky využila bych je k pobytu na čerstvém vzduchu i na slunci. V těhotenství je velmi důležité, kromě jiného, mít dostatek vitamínu D, který si tělo vyrábí pomocí slunečního svitu. Co se týče přípravy pokrmů, to je také důležitá aktivita. Je chvályhodné, že vaříte. Pokud tedy pracovní neschopností vznikl prostor, kdy se můžete starat pouze a jen o své blaho, je toho dobré využít. Ideálně když si najdete aktivity, které jsou spíše uklidňující, včetně pohybu i sociální komunikace, která Vám může taky chybět. 

Věřím, že vše zvládnete. Je dobré hledat informace, ale také nezapomínejte na Vaší intuici.  Pokud byste chtěla, můžete nám zavolat na naší telefonní linku  228 229 143, od dubna pouze každý pátek od 15 do 18 hodin. Moc Vás zdravím.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Vyvolání porodu 37.+5 tyden

 Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je pohled na vyvolání porodu v 37 + 5 týdnu, kdy je dítě v poloze koncem pánevním a vyvolání má být kvůli váze - odhad nyní 3300 g. Pak už bych musela podstoupit císařský řez. Celé těhotenství bez problémů, nyní jen množství plodové vody hraniční k málo plodové vody.bDěkuji za informaci

Indukce
Konec pánevní
Porod
3.4.24

Dobrý den Jano,

zajímá Vás náš názor na vyvolání porodu při poloze dítěte koncem pánevním při váhovém odhadu 3300g a hraničním množství plodové vody.

Vyvolání porodu při poloze koncem pánevním se obvykle nedoporučuje. K tomu by musel být nějaký jasný důvod a tím není ani normální váhový odhad ani hraniční množství plodové vody. Pokud se miminko neotočí do začátku porodu máte dvě možnosti. Rodit vaginálně nebo rodit císařským řezem. Obě varianty mají své výhody a svá rizika. O všem byste měla mít možnost mluvit s Vaším lékařem nebo s Vaší porodní asistentkou. Ti by měli znát i Vaše preference. Není to tak, že od určitého váhového odhadu “musíte” rodit císařským řezem. Vždy by zdravotníci měli poskytnout dostatek relevantních informací a Vy byste se na jejich základě a na základě Vašich potřeb měla rozhodnout. Pro císařský řez by byl argument, kdyby mělo děťátko nožky pod zadečkem nebo jinou nepravidelnou polohu. Dále pak kdyby váhový odhad byl podprůměrný nebo nadprůměrný. Normální porodní váha je v rozmezí 2,5 až 4,5 kg. 

U vaginálního porodu je dobré, když zdravotníci mají zkušenost s vedením porodu ve vertikální poloze (ve stoje nebo nejčastěji v kleče), která se doporučuje pro předcházení komplikací. Přesto je statisticky větší procento akutních císařských řezů než při porodu hlavičkou. 

Pokud se Vám i Vašemu nenarozenému děťátku bude nadále dařit dobře, můžete vyčkat na samovolný začátek porodu, který má obecně méně komplikací než vyvolávaný porod. Pokud se rozhodnete pro císařský řez, i ten se může udělat v momentě začátku samovolného porodu.

Samozřejmě vše je dobré probrat s Vaším porodnickým týmem. Pokud byste si chtěla přečíst více informací, můžete se podívat například na tento článek a nebo nám můžete zavolat na naší telefonní linku 228 229 143 v pátek od 15 do 18 hodin.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Třetí porod císařským řezem

Dobrý den mám za sebou již dva bezproblémové císařské řezy. Nyní bychom si moc přáli třetí miminko. Nicméně řeším "homogenní endometrium 9mm v oblasti hysterotomie po sc více v pravé hraně drobná dehiscence 9x4 mm nedosahující k perimetriu". Pan doktor říkal, že to není problém ale paní doktorka že to je velký problém. Prosím o váš názor dekuji

Císařský řez
27.3.24

Dobrý den Aleno,

jsem ráda, že se obracíte na naši poradnu. Píšete, že máte za sebou dva císařské řezy a přejete si třetí dítě. Ráda byste věděla, jestli to stav Vaší jizvy umožňuje. 

Dnes ve většině porodnic už nemají ke třetímu císařskému řezu výhrady. Během kontrol v těhotenství se pomocí ultrazvuku stav jizvy sleduje. O svoji jizvu můžete pečovat po celý život. Zde najdete některé tipy jak se o ni můžete starat. Jako porodní asistentka nemám kompetence posuzovat výsledky Vašeho ultrazvukového vyšetření. To je práce gynekologa - porodníka. Chápu, že dva protichůdné názory od lékařů Vás spíše znejistily, než cokoli jiného. Požádejte je, aby své názory podložily argumenty, ať víte, na kterou stranu se přiklonit. Nicméně, nikdo není neomylný a to, jak si Vaše tělo s případným dalším těhotenstvím nakonec poradí, nelze s jistotou předpovídat. Také můžete požádat o názor nějakého dalšího porodníka, ke kterému máte důvěru. 

Přeji Vám, ať se vše vyvine příznivým směrem a kdybyste se chtěla na něco zeptat, můžete znovu napsat nebo využít naši telefonickou linku.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová
Sdílet
 

Sledujte nás také na sociálních sítích