CS a separace

Dobry den :) měla jsem naplánované vyvolávání u Apolinare 41+4. Nekolik dni uz mi ale v noci vytekalo trochu vody.. den predtim dokonce uz vic kapala voda kdyz jsem šla v noci na zachod. Byla to plodová a chylilo se k porodu? Jela jsem na pohotovost a tam se jiz nic nenaslo na vložce a prohlidli me s tim, ze to muze byt vytok. Tyden pred jsem zkusila hamiltonuv hmat. Mela jsem nervy proc jeste nerodim. Maly se narodil s vahou 4390g. Merim 163cm normální postava. Chodila jsem do fitka pred tehotenstvim. V den vyvolani v 8-9 rano mi byla zavedena tableta pak pri 4cm jsem sla na porodni sál. Kdyz jsem byla porad na 4 tak mi byl skoro vnucen epidural a PA koukala na hodinky, ze jde domu a ze bych si mela dat ten epidural at se otevru. To bylo odpoledne. Mela jsem silne kontrakce. Po zavedení vše ustalo. Nic jsem necítila a na monitoru nebyly videt zadne kontrakce. Pozdeji mi bylo receno ze epidural nezastavi kontrakce ale ze mi deloha vypnula. Hned na to mi dali oxitocin na rozjeti jenze z toho zacali miminku padat srdecni ozvy. Tak se slo na akutni cisar. Tady bych si prala vase zhodnocení postupu lékařů, jestli to bylo spravne. A take, u koho se stala chyba. Byl na me opravdu moc velky? Pokud je rizimo ze epidural vypne delohu proc to davaji? Proc se tedy nenarodil sam driv? A nebo mela jsem pockat az se rozjede porod sam? Treti hruza zpetne: miminko vytahli odnesli.. pritel tam sel (udelal video) vážení. Ja se klepala zimou a šili me. Pak mi ho prisli ukazat v rucniku k hlave tak ze jsem si ani nemohla sahnout a mela strach aby nespadnul. Konec. (19hod vecer) pritele poslali domu me na JIP. Miminko pryc. V 9 ráno druhy den mi ho privezli na 3 minuty a pak az v 11 na sestinedeli kde jsem uz ztracela nervy protoze mi rikali jak ho musi privezt buh vi odkud.. takze separace 15hod a absolutne bezduvodna (duvod: nosej jen pres den, vecer a v noci pry neni personal :D) potom jsem samozrejme rozjizdela laktaci a muj psychicky stav se zhorsoval s tim uvedomnenim co se vsechno dělo. Chtela bych se tedy zeptat Vas co si myslite kde to bylo spatne. Moje telo nebo porodnice? Mam pocit ze jsem mela i smulu (nepripravena na mozny cisar a nedozadovani se svych práv) ocekavala jsem, ze budou delat vse pro i pro me psychicke dobro ale to jsem se hodne spletla. Nebo mozna videli ze se mnou mohou vymetat kdyz se nebranim?

Císařský řez
Duševní zdraví
Porod
31.1.2024

Odpověď:

Dobrý den Anno,

jsem ráda, že se obracíte na naši poradnu. Mrzí mě, že Váš porod nedopadl podle očekávání. Nikdy nejde vše naplánovat dopředu a vždy se můžou objevit nečekané komplikace. Po akutním císařském řezu se snažíte zjistit, jaká byla příčina nepostupujícího porodu a jak se tomu dalo zabránit. To je naprosto přirozené a potřebné, abyste se vyrovnala se svým traumatem z porodu a nesplněným očekáváním. 

Z toho co píšete vnímám, že si vyčítáte, že jste přistoupila na nabídnutý epidurál. Ve většině případů opravdu epidurální analgezie zabere, žena se víc uvolní a je to běžná metoda úlevy od bolesti téměř v každé porodnici. Nicméně, nikdo by Vás neměl přemlouvat k jeho použití. 

Před podepsáním informovaného souhlasu s epidurální analgezií Vám anesteziolog nebo porodník měl popsat možné nežádoucí účinky. Nejsem anesteziolog, nevím, z jakého důvodu Vám kontrakce ustaly. Nicméně, můžete si vyžádat svou dokumentaci k okopírování nebo vyfocení a požádat svého porodníka popř. i anesteziologa k probrání celé nastalé situace zpětně. Nikdo neví, jaký by byl průběh porodu, kdybyste k epidurálu nesvolila. Miminko větší než 4 kg už spadá do kategorie velký plod a vzhledem k Vaší výšce by se dalo předpokládat, že by mohlo dojít ke kefalopelvickému nepoměru - situace, kdy je hlavička dítěte větší, než aby mohla projít pánevním kanálem. Tato komplikace se řeší právě císařským řezem. 

Každá porodnice má své postupy péče. Nevím, jestli porodnice, ve které jste rodila, má titul Baby Friendly Hospital. V takových porodnicích je běžné, že vozí novorozence na kojení maminkám po císařském řezu i v noci. Je mi moc líto, že jste v porodnici necítila takovou podporu, jakou byste potřebovala. Víc informací, jak se s tím vypořádat získáte zde. Rozhodně si nic nevyčítejte, porod je nevyzpytatelný a někdy není chyba ani u matky, ani u porodnice. 

Přeji Vám klidné šestinedělí a pokud byste měla další otázky, napište znovu nebo zavolejte na naši telefonickou linku.  

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová