Těhotenství vs.strach z létání

Dobrý den, Nevím, zda dotaz spadá přímo do Vaší kompetence a zda by to nebyl dotaz spíše pro gynekologa, nicméně - máme možnost letět za pár týdnů na dovolenou za oceán a já jsem nejspíš těhotná. Mám strach z létání -"normální" let jsem schopná vydýchat, ale při turbulencích zažívám, řekla bych, až panické stavy. Celé mi to došlo až dnes před koupí letenek, že by to mohla být poměrně velká stresová situace nejen pro mě, ale i pro miminko(jednalo by se o začátek 2.trimestru). Dost zdrojů na internetu mluví o tom, že bojácné maminky by se měly létání raději vyhnout právě kvůli stresu - může být problém s příjmem kyslíku ksrze placentu atd. Další věc je, že kromě Bachovek nebo levandule mě nenapadá nic jiného, co bych případně mohla ke zklidnění užít. Jaký je prosím Váš názor?

Těhotenství
Těhotenství II. trimestr
18.3.2024

Odpověď:

Dobrý den,

píšete, že jste asi těhotná a bojíte se letět na dovolenou, protože let špatně snášíte a bojíte se, že by Váš stres mohl působit negativně i na miminko.

Lékaři se shodují názorem na to, že cestovat letadlem jev případě fyziologického, jednočetného těhotenství, cca do 36.týdne.

Spojení vyššího rizika potratu s létáním v prvním trimestru nebylo dle studií prokázáno. Je třeba být obezřetná ke svému stavu a zhodnotit, zdali Vám let nepřitíží bez ohledu na Vaše těhotenství. Je třeba počítat i se změnami tlaku během letu a s vlivem klimatizace a vzduchotechniky.

Bylo by dobré konzultovat Váš stav s lékařem. 

Pro doplňující dotazy můžete využít naší telefonní linky.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná