Nevolnost, tvrdnuti břicha, vysoký tep

 Dobry den, jsem 28+2 tt a uz třetí den se necitim dobre. Jsem slabá, unavena, trochu malatna, dnes jsem si zkusila změřit tlak, ten je v poradku, ale puls v klidu jsem mela 122, po par minutách 110. EKG jsem podstoupila pred 2 tydny a bylo v poradku, jen rikala, ze ten tep je rychlejsi. Často mi tech posledních par dni tvrdne bricho a pohyby byly včera i predevcirem hodne vyrazné, někdy az bolestivé, dnes je miminko spíše klidnejsi, ale pohyby cítím. Je to na návštěvu porodnice? Nebo počkat v pondeli ke svoji gynekolozce? Jeste dodám, ze ve ctvrtek jsem slabé zaspinila, od te doby se to neopakovalo.

Těhotenství III. trimestr
Vyšetření v těhotenství
19.11.2023

Odpověď:

Dobrý den Beo,

píšete, že jste ve 29. týdnu těhotenství, trápí Vás únava, naměřila jste si vysoký tep, tvrdne Vám břicho a v jeden den bylo miminko výrazně pohyblivější. Ve čtvrtek jste slabě zašpinila. Ptáte se, jestli máte jet raději do porodnice, nebo vyčkat na kontrolu k Vaší gynekoložce v pondělí. 

Únava se objevuje po celou dobu těhotenství, nejvíce v prvním trimestru. Je důležité dbát na dostatečný přísun tekutin a vyváženou stravu v malých porcích 6 - 8 x denně. Tím, jak se děloha zvětšuje, může v určitých polohách (leh na zádech a na pravém boku), utlačovat dolní dutou žílu. To může mít za následek nízký tlak a zvýšení tepové frekvence. Více se o syndromu dolní duté žíly dočtete v tomto článku.

 Tvrdnutí břicha se občas ve druhé polovině těhotenství také může objevit. Rostoucí bříško můžete během dne podepřít uvázaným šátkem nebo těhotenským pásem. Nenamáhejte se, nezvedejte těžké věci a snažte se vyvážit přiměřený pohyb s odpočinkem. Jako prevence tvrdnutí  břicha můžete do stravy zařadit víc hořčíku (např. banány, hořká čokoláda, ořechy, minerálky). 

Některé dny může být miminko aktivnější, jiné zase klidnější. I slabé zašpinění k těhotenství patří. Běžné těhotenske obtíže, které popisujete, můžete v klidu řešit až v pondělí se svou gynekoložkou a podrobně se doptat na všechno, co Vás bude ohledně Vašeho těhotenství zajímat. Pokud však intuitivně cítíte, že něco není v pořádku, porodnici můžete navštívit kdykoli. Miminko by zkontrolovali kardiotokografickým záznamem (cca 20 minut) a kontrolním ultrazvukem. Z vyšetření krve by také mohli zjistit, zda je vše v pořádku.

Přeji Vám, ať je brzy lépe a kdybyste si chtěla promluvit po telefonu, využijte naši bezplatnou linku Rodím v klidu.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová