Těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Posledni dny mě bolí pravá ruka. Brnění ruky a hlavně konečky prstů umrtveny, jak kdybych si je zalehla. Musím to vždy pořádně rozhýbat a pak mě bolí celý den komplet ruka. Je to nepříjemné. Na otoky nějak netrpim jsem drobná. Z druhého těhotenství to neznám. Jinak jsem druhorodicka a jsem drobná. Miminko je veliké odhad skoro 4 kg je možné že mi daji císaře? Děkuji

Císařský řez
Těhotenství
Těhotenství III. trimestr
26.2.2023

Odpověď:

Dobrý den Jančo,

píšete, že máte poslední dny bolesti a brnění ruky a necitlivé konečky prstů. Dále, že váhový odhad Vašeho miminka je skoro čtyři kila. Zajímá Vás, zda můžete očekávat porod císařským řezem.

Brnění a necitlivost rukou je bohužel někdy spojené s koncem těhotenství. Je to velmi nepříjemné, ale není to nijak ohrožující. Pravděpodobně to souvisí s otokem v oblasti zápěstí, který ani nemusíte vidět. S největší pravděpodobností tento nepříjemný stav odejde přesně tak jak přišel. Někdy ještě před porodem, někdy až po porodu. Někdy se doporučuje užívat podpůrně vitamín B6, který zlepšuje funkci nervů. Někdy se doporučuje Aescin, který působí proti otokům. Ten můžete v těhotenství užívat po dohodě s lékařem. Vitamín B je přirozeně i ve stravě. V mase, cizrně, bramborách, špenátu, v celozrnném pečivu a v dalších potravinách. Ruce, pokud možno nepřetěžujte, nenamáhejte je.

Co se týče velikosti miminka, ta není nijak špatná a nemusí být důvodem k císařskému řezu. I větší miminko se může narodit vaginálně. Pro většinu žen a pro většinu dětí je vaginální  porod bezpečnější než císařský řez. K němu by mělo dojít tehdy, když zachrání život nebo zdraví Vás a nebo Vašeho dítěte. Pokud jste zdravá, není ani Vaše drobná postava důvodem k císařskému řezu. Císařský řez má svá rizika. Delší rekonvalescenci, větší riziko krvácení, větší riziko infekce, riziko delší hospitalizace a další.

Doufám, že Vaše potíže co nejdříve odezní a porodíte podle Vašich představ. 

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková