Císařský řez v 38tt

Je mi 42 let a mám první těhotenství s techotenským cukrovka, ve 37 týdnu miminko vážilo 3800g, rizikova těhotenství. Mám plánovaný císařský řez ve 38. týdnu. Opravdu to chci nosit do 40. týdne, ale dali mi datum 38. Co můžu dělat? Mám si najít jinou nemocnici a zeptat se na jiný názor? Nemám žádné krvácení ani jiné potíže. Myslím, že 38 týdnů je velmi brzy a pak bude toto dítě velmi nemocné. Mám velké obavy, nevím co mám dělat. Další věc, která mě také hodně znepokojuje. Způsob, jakým se počítají týdny těhotenství, začíná od začátku mé poslední menstruace, což je 16.02. Nicméně moje ovulaci bylo 4.3. A tehdy jsme stvořili dítě. Podle mých výpočtů to bude reálné ve 36 týdnu, kdy je císařský řez. Což je velmi brzy

Císařský řez
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den,

ptáte se, co máte dělat, když máte naplánovaný termín císařského řezu na 38. týden těhotenství a Vy chcete miminko nosit až do 40. týdne. Také Vás znepokojuje výpočet termínu porodu. Je Vám 42 let a máte těhotenskou cukrovku. Máte obavy, že se dítě narodí moc brzy a bude nemocné.

Nejprve k termínu porodu. Termín porodu se může vypočítat trojím způsobem. Podle prvního dne poslední menstruace ke kterému se připočítá 280 dnů. Ve Vašem případě vychází termín na 23. listopadu. Druhou metodou je výpočet podle data početí, ke kterému se připočítá 270 dnů, pak by termín vycházel na 29. listopadu. Třetí metodou je určení termínu podle ultrazvuku, kdy se miminko změří na konci prvního trimestru a podle velikosti se vypočítá termín. Všechny tyto termíny jsou pouze orientační. Normální je, když se miminko narodí v intervalu 14 dní před až 14 dní po termínu. Ženám, které mají cukrovku se doporučuje porodit do předpokládaného termínu.

Co tedy můžete dělat, když vám v nemocnici nabízí porodit dříve než v termínu? V podstatě máte tři možnosti: 

První: Zůstanete ve Vaší porodnici a přistoupíte na návrh Vašich zdravotníků. Měli by Vám vysvětlit co chtějí udělat a proč. Jaké má císařský řez výhody a jaká rizika. Měla byste mít možnost zeptat se na všechno co Vás zajímá. Lékař je povinen odpovědět na všechny Vaše otázky.

Druhá: Zůstanete ve Vaší porodnici, s císařským řezem nebudete souhlasit. Lékař by Vás měl informovat o svém návrhu a o rizicích, pokud se císařský řez neudělá v jím navrhovaném termínu. Pravděpodobně Vám dá podepsat negativní revers, ve kterém by mělo být vše napsané.

Třetí: Vyhledáte jinou porodnici, kde se domluvíte lépe o tom co chcete. Vybírat si můžete podle počtu císařských řezů, které jednotlivé porodnice vykazují. Rozdíly jsou velké. Od 10 do téměř 40 %. Je pravděpodobné, že v porodnici, kde mají méně císařských řezů, jsou zvyklí používat císařský řez opravdu pouze v nutných případech.

Chtěla bych Vás povzbudit. Na vše co Vás zajímá se v porodnici ptejte. Včetně otázek, které se týkají zdraví Vašeho dítěte. Pokud potřebujete, vezměte si sebou někoho blízkého, kdo Vás podpoří. Přeji ať se Vám podaří domluvit takovou péči, která pro Vás bude dobrá, tak abyste měla z porodu pozitivní zážitek.

S pozdravem

Za tým #rodimvklidu,
Mare Vnoučková