Těhotenství

 6 gestační týden znamená co? U doktora jsem byla a řekl mi že jsem 6+1 a plod měřil 4,78 mm (18.3 jsem tam byla a poslední MS byla 4.2) Tak to jsem otěhotněla dřív jak 23.2? A jaký máte názor na digitální testy jak ukazují týdny??

Těhotenství I. Trimestr
26.6.2024

Odpověď:

Dobrý den Elis,

ptáte se, co znamená šestý gestační týden. Řešíte dobu otěhotnění a ptáte se na náš názor na to, jak spolehlivě digitální testy ukazují týden těhotenství.

Šestý gestační týden znamená, že délka těhotenství se počítá jako 6 týdnů. A to tak, že se začíná 1. dnem poslední menstruace. 6+1 by tedy znamenalo, že před 6 týdny a jedním dnem Vám začínal menstruační cyklus, během kterého jste otěhotněla. 

Někdy se již na první návštěvě gynekologa upraví termín porodu ultrazvukovým měřením o pár dní. Protože ne každá žena ovuluje přesně 14 den cyklu a protože plodné dny jsou +/- 3 dny kolem ovulace, tak termín porodu je den, který se stanoví +/- 14 dní. Ultrazvukové měření může mít taky nějakou odchylku. Tam záleží na kvalitě přístroje, přesnosti měření i zkušenostech lékaře.

Digitální těhotenské testy se orientují podle množství hCG v moči. A opět jsou orientační. Jakou mohou mít odchylku se jistě dočtete v příbalovém letáku daného testu.

Otěhotnět jste mohla v období svých plodných dnů, při nechráněném pohlavním styku. Pouze z ultrazvuku nebo podle menstruace se nedá určit jeden den s naprostou přesností.

Přeji Vám zdravé těhotenství

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková