Gbs pozitivita a ambulatni porod

Dobry den. Ceka me druhy porod, kdy jsem planovala ambulantni odchod nejpozdeji do 24 hodin. Bohuzel mi ale vysel pozitivni streptokok. Ma porodnice pravo mi v takovem pripade odchod neumoznit? Ve smyslu resit situaci soudnim prikazem k povinne hospitalizaci ditete. Dekuji za informaci.

GBS+
Ambulantní porod
7.11.2023

Odpověď:

Dobrý den Siso,

ptáte se, zda má porodnice právo Vám neumožnit odchod s dítětem do 24 hodin po porodu, pokud jste v těhotenství GBS pozitivní a zda má právo řešit situaci soudním příkazem.

Domnívám se, že se vše bude odvíjet od aktuálního zdravotního stavu Vašeho dítěte po porodu. Bude záležet na tom, zda bude zdravé. Ve zprávě, kterou vydala Liga lidských práv se píše: “Podle zákona mohou lékaři bránit propuštění dítěte pouze v případě jeho přímého ohrožení a při nutnosti neodkladné péče. To znamená, že u zdravého novorozence neexistuje zákonný důvod pro vynucování si jeho několikadenní hospitalizace.”

Pokud by lékaři trvali na hospitalizaci Vašeho dítěte a to bez Vašeho souhlasu, pravděpodobně by se jednalo o nedobrovolnou hospitalizaci , pak je povinností nemocnice se do 24 hodin obrátit na soud, který má povinnost vydat rozhodnutí do 7 dnů.

Z mého pohledu je nejlepší snažit se zjistit jaký postoj k Vašemu záměru odejít brzy po porodu má Vámi vybraná porodnice a předejít všem případným neshodám. Většina GBS pozitivních žen má zdravé děti. Existuje však malé riziko, že infekce přejde během porodu na dítě. Někdy může GBS infekce u novorozence způsobit vážné komplikace, které mohou být i život ohrožující. Proto se i v zemích, kde ženy odcházejí bezprostředně po porodu domů, doporučuje, aby v případě pravděpodobnosti GBS infekce zůstalo dítě alespoň 12 hodin v porodnici. Před odchodem z porodnice by Vás lékař měl poučit o pravděpodobnosti rizika i o projevech infekce. Infekce se může projevit i později. V takovém případě je důležité se s dítětem okamžitě vydat zpět do nemocnice. 

V případě, že byste potřebovala přesnější právní vhled do této problematiky, obraťte se prosím na právníky z LLP.

Se srdečným pozdravem 

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková