Intimní hygiena po porodě po nastřihnutí hrazé v porodnici

 Dobrý den potřebovala bych poradit ohledně intimní hygieny po nastřihnutí hráze po porodě jaký intimní mycí gel neparfemovaný používat v porodnici,co by jste mi doporučovali.Děkuji a hezký den přeji.Lenka

Šestinedělí
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Lenko,

pokud jste v porodnici po nástřihu hráze, je nejlépe sprchovat hráz jen čistou chladnou vodou. Pokud to zvládnete, sprchujte se po každém močení v oblasti zevních rodidel studenou vodou. Proud vody opláchne spolehlivě krev a chlad vody pomůže proti otoku a bolesti, kterou po nástřihu můžete cítit. Žádný sprchový gel používat nemusíte.

Až se dostanete domů, můžete dál o hráz pečovat obklady nebo oplachy odvarem z dubové kůry nebo oplachy roztokem Rosalgin. Také je velmi oblíbený bylinný balzám Mithra, který vyrábí Nobilis Tilia. Každé ženě pomáhá trochu něco jiného. Dubová kůra působí více proti otoku, Rosalgin více proti bolesti a případné infekci. Balzám pak podporuje hojení.

Nástřih hráze je v českých porodnicích nadužívaný zákrok. 

Světová zdravotnická organizace doporučuje nástřih hráze provádět pouze v nutných případech, přičemž cílem by mělo být snížit množství nástřihů zhruba na úroveň 10 % vaginálních porodů, u ostatních porodů se jedná o nadbytečný zásah, který dítěti ani rodičce nepřináší nic dobrého.

Přestože se počet epiziotomií stále snižuje, je jejich průměr u vaginálních porodů v ČR v roce 2021 31,3%. To je třikrát více než je doporučení.

Pokud už k nástřihu došlo, je dobrá péče o jizvu důležitá. Dělejte ji tak dlouho, dokud Vám přináší úlevu.

Přeji ať se vše zahojí.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková