Monitor

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, chodím do rizikové poradny, jsem v 38 tt a ještě jsem nebyla na CTG, chodím kvůli restrikci plodu na utz každý týden (jednou za 14 dní biometrie, každý týden průtoky), je to takto v pořádku? Nerada bych něco zanedbala... jelikož mám přidružené diagnózy, tak mám obavy.. Děkuji za odpověď. Co tak slyším od kamarádek, tak poslední měsíc chodí na ctg a utz každý týden..

Těhotenství III. trimestr
2.2.2024

Odpověď:

Dobrý den Jájo,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Nerada byste něco zanedbala, tak Vás zajímá, proč jste ještě nebyla na kardiotokografu (CTG), jak ze své zkušenosti popisují Vaše kamarádky.  

Domnívám se, že právě proto, že Váš lékař každý týden kontroluje průtoky pupečníkem pomocí ultrazvuku, tak Vás už na monitor neposílá a průtoky považuje za dostačující. Máte momentálně nadstandardní péči, která je přesnější a spolehlivější než kardiotokografický záznam. Některé porodnice od rutinního monitorování těhotných kardiotokografem v posledním měsíci těhotenství upouští, podle aktuálního doporučení České gynekologicko-porodnické společnosti. Kardiotokografický záznam se dnes, u fyziologického těhotenství, doporučuje až po termínu porodu. 

Ale určitě se zeptejte Vašeho lékaře, vše Vám vysvětlí. 

Přeji příjemný závěr těhotenství a kdybyste se chtěla ještě na něco zeptat, napište znovu nebo zavolejte na naši linku.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová