PCOS

Dobrý den, gynekolog mi na preventivní prohlídce tak jako mimi řečí sdělil, že mám polycystické vaječníky. Ale že to nemusím řešit, když další děti nechci. Děti mám dvě, je mi přes 30, ale nejsem si jistá, že bych toto řešit nemusela. Nebo?

Gynekologie
12.7.2023

Odpověď:

Dobrý den Jano,

píšete, že Vám gynekolog na preventivní prohlídce sdělil, že máte polycystické vaječníky a nemusíte situaci nijak řešit, pokud neplánujete další děti.

Hned v úvodu je potřeba říci, že PCOS se diagnostikuje tehdy, pokud má žena alespoň dva z uvedených příznaků-četné cysty na vaječnících, poruchy menstruačního cyklu, hyperandrogenismus (klinické příznaky nadbytku androgenů) nebo hyperandrogenemie (laboratorní známky nadbytku androgenů). Následně se volí terapie podle toho, zda žena plánuje těhotenství nebo nikoliv.

Obecně je ale léčba PCOS zaměřena na symptomy. Cílem je zmírnit příznaky a také snížit riziko přidružených nemocí jako je např. cukrovka.

Pokud tedy již neplánujete mít děti, byla by u vás léčba zaměřena především na změnu životního stylu případně podání hormonálních preparátů. Pokud by se u Vás projevila cukrovka, byla by léčba zaměřena i na ni. Velmi podrobné informace o téhle nemoci najdete zde.

Pokud potřebujete situaci podrobněji zkonzultovat, můžete využít naši telefonickou linku Rodím v klidu.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná