Ukončení těhotenství do 7. týdne

Dobry den, potrebuji ukoncit tehotenstvi a zajimal by me odborny pohled na volbu, jestli pilulka nebo kyretaz. Jaka jsou rizika a benefity techto pristupu? Predem dekuji za odpoved

Gynekologie
8.8.2023

Odpověď:

Dobrý den Jano,

jsem ráda, že se obracíte na naši poradnu ve Vaší obtížné životní situaci. Jak asi tušíte, žádná z metod ukončení těhotenství není stoprocentně bez rizika nebo bez nežádoucích účinků. 

Kyretáž je mechanické odstranění plodového vejce kyretou v celkové anestezii. I když jde o velice častý zákrok, stejně jako u každé jiné operace i zde existují určitá rizika, a to jak ve spojení s anestezií, tak se samotným zákrokem. Podrobné informace najdete v tomto článku. V celkové anestezii se také provádí miniinterupce (do 8. týdne těhotenství) - odsátí plodového vejce vakuumaspirací a vyčištění děložní dutiny malou kyretou.

Farmakologické ukončení těhotenství (potratová pilulka) je poměrně novou metodou a udává se, že může selhat v 1-3% případů. Doporučený postup České gynekologické a porodnické společnosti si můžete přečíst zde. Potratová pilulka obsahuje látku mifepriston, což je antihormon, který blokuje účinky progesteronu (hormonu, který je nutný pro pokračování těhotenství). Doporučuji si přečíst příbalový leták pilulky.

V obou případech je třeba dodržet klidový režim šestinedělí. Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte se poradit s Vaším gynekologem.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová