Zkrácený děložní čípek a nízko nasedající placenta

Dobrý den, velmi prosím o Vaši radu či zkušenost. Aktuálně jsem v 30tt. Již od 25tt mám zkrácený čípek 20mm, silné špinění s hustým tmavým hlenem (stále celkem v hojném množství), občas zakrvacím (placenta 11mm od branky), bolesti v podbřišku. Mám klidový režim v domácím prostředí, Amnisure test negativní. Při posledním vaginálním vyšetření palpačně a v zrcadlech se lékařka vylekala, že to nevypadá dobře, hrdlo je otevřené téměř na 2 prsty, cítí vak blan. Následně ale udělala vnitřní utz a dle něj je čípek stále 20mm a vnitřní branka uzavřená. V jakém případě může vzniknout prosím takový rozdíl ve vyšetření? Případně je i takový stav možný? Co jiného by mohlo být v čípku hmatné? Může mít děložní kanál nějakou typickou strukturu? Jsem již po 3 porodech. V šoku jsem se nezeptala a nyní mi to nedá spát. Moc děkuji za odpověď a Váš čas.

Těhotenství III. trimestr
30.1.2024

Odpověď:

Dobrý den Kateřino,

jsem ráda, že jste se s důvěrou obrátila na naši poradnu. Píšete, že máte nízko nasedající placentu a čípek momentálně v délce 2 cm. Protože je placenta v těsné blízkosti děložního hrdla, občas zakrvácíte. Dodržujete klidový režim a plodová voda Vám neodtéká. Na poslední kontrole jste se vylekala kvůli vaginálnímu vyšetření, které neodpovídalo kontrole ultrazvukem.

Ráda bych Vás uklidnila. Během vaginálního vyšetření Vám lékařka kontroluje tuhost a délku čípku. Bohužel čípek asi správně nenahmatala a jen se domnívala, že už jste otevřená na dva prsty. S největší pravděpodobností mohla jen omylem hmatat prostor mezi čípkem a zadní poševní klenbou. Opravdu, vaginální vyšetření je otázka cviku a bohužel, může se stát, že se i zkušený lékař nebo zkušená porodní asistentka zmýlí.

Následně lékařka použila vaginální ultrazvuk, který naštěstí vaginální vyšetření nepotvrdil a zjistilo se, že čípek má stále 20 mm. Ultrazvuk je spolehlivější metoda. V poslední době se také od rutinního vaginálního vyšetření upouští, protože může být rizikem infekce. 

Ptáte se, zda je takovýto stav možný. Ano, pokud byste byla opravdu otevřená na 2 cm, doporučili by Vám nejspíš hospitalizaci pro hrozící předčasný porod. Ale Vaše situace je momentálně taková, že čípek je jen zkrácen na 2 cm. Tedy stačí, když budete doma dodržovat klidový režim. Nemusíte jen ležet, volte přiměřený pohyb, nezvedejte nic těžkého, zbytečně se nenamáhejte. Dbejte na lehkou stravu s dostatkem vlákniny. Poslední týdny těhotenství si také můžete zpříjemnit aromaterapií a poslechem relaxační hudby.  

Pokud se chcete ujistit, že je vše v pořádku, můžete vyhledat porodnici s perinatologickým centrem nebo perinatologickou poradnou a nechat se zkontrolovat. Přeji příjemný závěr těhotenství a kdybyste se chtěla na cokoli dalšího zeptat, jsme tu pro Vás.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová