Kontrola po ambulantním porodu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat - zvažuji variantu ambulantního porodu (v případě, že bude vše v pořádku samozřejmě) a zajímalo by mě, zda je v takovém případě nutné domluvit si PA na prohlídku v domácím prostředí? Vím, že je to hojně doporučované, bohužel ale mám nejbližší komunitní PA poměrně daleko (cca 1 hod. cesty). Na veškeré screeningy miminka bych se vrátila zpět do porodnice, tuto možnost mám od mnou vybrané porodnice již potvrzenou. Zároveň mám na první týden po porodu domluvené se svou maminkou (která má za sebou pět porodů), že by se o nás přijela starat a pomohla by, s čím bude třeba. Doporučili byste i v takovém případě investovat do návštěvy PA? Jde mi především o to, že bych musela hradit i náklady na cestování, zároveň mám termín kolem Vánoc a nejspíš se nebude každému chtít jet tuhle vzdálenost. Zajímalo by mě tedy, jestli je tato návštěva po ambulantním porodu nutná či nikoliv?

Šestinedělí
1.12.2022

Odpověď:

Dobrý den, Nikolo,

děkujeme, že se obracíte na naši poradnu. Zjišťujete informace, jak je to s poporodními návštěvami porodní asistentky po ambulantním porodu za situace, kdy máte zajištěný screening miminka v porodnici.

Komunitní PA pečuje po porodu nejen o miminko, ale i o Vás. Kontroluje např. jak se hojí případné porodní poranění, jak intenzivní jsou očistky, jak se zavinuje děloha atp. Pomáhá také se začátkem kojení, sleduje poporodní úbytek miminka na váze a jeho celkový stav, kontroluje hojení pupečního pahýlu, a může odebrat i vzorek krve na screening “z patičky”.

Chápu, že se obáváte ceny za poporodní návštěvy, které by cestovními náklady mohly značně narůst, proplacení péče PA zdravotními pojišťovnami je bohužel v současné době velmi komplikované.

Ptáte se, zda je návštěva PA po porodu nutná. Na to nedokážu jednoznačně odpovědět, poněvadž především bude záležet na Vašem aktuálním zdravotním stavu, kolik hodin po porodu budete z porodnice odcházet, a také, jak se po porodu budete cítit.  

Doporučovala bych si komunitní PA přeci jen vyhledat, oslovit ji a sdělit jí Vaše představy, jak by měl návrat z porodnice podle Vás nejlépe vypadat, jaká jsou Vaše přání a potřeby, možná pak společně dohodnete různé varianty péče o Vás a o miminko.

Přeji Vám, abyste našla flexibilní PA, která se bude moci přizpůsobit Vaší aktuální situaci.

Za tým #rodimvklidu,
Světlana Francová