Podráždění v oblasti hráze

Dobrý den, ráda bych se zeptala na takový hloupý dotaz. Při utírání po močení mívám někdy na papíru stopy krve, už je to nějakou dobu, vždy na nějaký čas přestane, pak se objeví znovu. Při větším zkoumání jsem zjistila, že krev je odněkud z oblasti hráze, ale nevím přesně, možná blíž k pochvě, možná ke konečníku. Nevnímám aktuálně žádnou bolest nebo svědění. Jen jako by to tam bylo někde sedřené nebo malinko potrhané - soudím dle té krve - není jí moc a jen při utírání. Problém je taky v sexu, toto těhotenství jsem měla pohlavní styk jen párkrát, nejdřív mi bylo špatně, bála jsem se, pak jsem při tom šla do mdlob. No a teď aktuálně jsme to zkusili jednou asi před 2 týdny a bylo to bolestivé právě v tom popisovaném místě a pak bylo krátkodobě při utírání té krve na papíře trochu více. Prosím, co by to mohlo způsobovat? A především, čím si mohu pomoci? Jsem aktuálně ve 24. tt. Mockrát děkuji.

Těhotenství II. trimestr
17.1.2023

Odpověď:

Dobrý den Lauro,

díky za Váš dotaz a blahopřeji Vám k těhotenství. Myslím si, že žádná upřímná otázka není hloupá. Obzvlášť v těhotenství může ženu vystrašit i zdánlivá maličkost. Opakované stopy krve na toaletním papíře mají svou příčinu a je zcela v pořádku, že ji chcete najít.

Vzhledem k tomu, že se stopy krve objevují vždy po močení, je zapotřebí vyloučit možný zánět močových cest. Při nejbližší kontrole u Vašeho gynekologa si nezapomeňte vzít s sebou vzorek moče, aby se zjistilo, zda krev v moči máte nebo ne. Všechny Vaše obtíže lékaři popište, aby se mohly vyloučit možné jiné příčiny než jen podrážděná hráz (např. hemoroidy).

Je možné, že společně dojdete k závěru, že příčinou stop krve po močení je skutečně drobná ranka na hrázi. Kůže na hrázi může být podrážděná a křehká například po prodělané kvasinkové infekci. Pro regeneraci kůže volte prodyšné (např. bavlněné) spodní prádlo, přípravky určené pro intimní hygienu a vyhněte se parfémovaným slipovým vložkám a parfémovanému toaletnímu papíru. Po každém močení můžete intimní partie krátce osprchovat vlažnou vodou a důkladně osušit. V lékárně Vám poradí, jakou mastí nebo gelem ošetřit drobné ranky (např. přípravky s výtažkem dubové kůry nebo s tea tree olejem).  

Ať se Vám daří a kdyby bylo něco nejasné nebo byste měla další dotaz, napište znovu. 

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová