Clexane

Dobry den, kvůli tromboflebitide jsem od 26.tt na terapii clexanem (2x0,6ml). Chtela bych se zeptat, zda je riziko většího krvácení při porodu a zda je tedy vhodne zvažovat domácí porod. Dekuji.

Porod
Těhotenství II. trimestr
Těhotenství III. trimestr
Výběr porodnice
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Lenko,

jsem ráda, že se obracíte na naši poradnu a blahopřeji Vám k těhotenství. Píšete, že jste prodělala zánět žil, tromboflebitidu. Předpokládám, že navštěvujete hematologickou nebo cévní ambulanci. Léčíte se dvakrát denně Clexanem 0,6ml. Zajímá Vás, jestli je při porodu riziko většího krvácení a jestli je vhodné uvažovat o domácím porodu. 

Na úvod si vyjasníme terminologii. Tromboflebitida Je zánětlivé onemocnění, při němž se v důsledku zánětu žilní stěny vytváří trombus v povrchovém žilním systému (1). Krevní sraženina se může vytvořit ve varixech (křečových žilách), nebo v nevarikózních žilách. Pokud se sraženina vytvoří na přechodu povrchního a hlubokého žilního systému, je to považováno za závažnější stav, než kdyby vznikla například v křečové žíle. Nevím, jak tomu bylo ve Vašem případě. Ať tak, či tak, tromboflebitida by se neměla podceňovat, protože trombotický proces v povrchovém žilním systému může být projevem potenciálně závažného trombofilního stavu (2).

Co se týče rizika většího krvácení, léčivo Clexane je nízkomolekulární heparin (LMWH) a oproti jiným protisrážlivým lékům má menší procento krvácivých komplikací (3). Jeho dávkování se odvíjí od míry rizika trombózy, hmotnosti pacientky a jejího celkového zdravotního stavu. Čili míru krvácení po porodu by užívání Clexanu nemělo výrazně ovlivnit. 

U těhotné ženy je riziko trombembolické nemoci (TEN) zhruba 5x vyšší ve srovnání s netěhotnou ženou stejného věku. Ještě výraznější (přibližně 20x vyšší) je riziko v šestinedělí. (4) I když se léčíte, tak fakt, že jste prodělala tromboflebitidu, ještě zvyšuje Vaše riziko vzniku trombembolické nemoci. Vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu by bylo vhodné najít si přátelskou porodnici. Ovšem zvážení rizik a volba způsobu a místa porodu je samozřejmě na Vás. Pro zpříjemnění pobytu v porodnici můžete zkusit ve svém okolí vyhledat dulu nebo soukromou porodní asistentku, která Vás do porodnice doprovodí a bude Vám tam oporou.

Přeji Vám klidný zbytek těhotenství a spokojenost. Kdybyste měla další otázky, tak napište znovu.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová