Screening

Dobrý den, 1 screening ve 13tt mi vyšel negativní 1:608, ale skrz věk 40 let mi doporučili na testy. Ultrazvuky oba jinak v pořádku. Paap-A :2,36 mlU/ml 0 52 MoM. FBHCG: 22,04ng/ml 0,68MoM. LINEA NUCHEAE: 1,2mm 1,09MoM myslíte, že bych měla jít na testy raději, nebo myslíte, že je to v normě a nemusím.Děkuji.

Těhotenství
29.1.2024

Odpověď:

Dobrý den Lucie,

píšete, že je Vám 40 let, máte za sebou těhotenský screening, který vyšel negativní a ultrazvuky byly v pořádku. Ptáte se nás, zda máte jít na testy nebo je to v normě.

Pokud Vám vyšel screening negativní a ultrazvuková vyšetření jsou zatím v pořádku, není třeba se znepokojovat. To, že je Vám 40 let, není samo o sobě žádný problém. Prospět sobě i dítěti můžete dodržováním zdravé životosprávy, pobytem na slunci a obklopte se pozitivními lidmi. 

Jestli potřebujete s někým probrat detailně hodnoty z ultrazvuku, ptejte se svého lékaře. Zná nejen hodnoty z přístroje, ale i Váš celkový stav. 

Nejsem si jistá, jaké další testy myslíte. Možná nadstandardní testy na vývojové vady z Vaší krve? Rozhodnout se budete muset sama. Informace by Vám měl opět podat lékař. Ucelené a pravdivé. Ve zkratce: z volné DNA plodu v krvi matky, se dají určit některé vývojové vady. Je třeba zvážit, jak velké z těchto vad máte obavy, zda máte jiné rizikové faktory (tedy ne jen věk, ale např. vývojové vady v rodině, pozitivní nebo hraniční hodnoty screeningu, ale třeba i těhotenství po asistované reprodukci). Pak můžete zvážit i to, co s tou či onou informací uděláte za rozhodnutí. A jestli tedy testy chcete nebo ne.

Přeji Vám klidné těhotenství a nadále dobré výsledky

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková