Nízko uložená placenta

 Dobrý den, byla jsem teď neplánovaně na vyšetření v 15/16tt a řekli mi, že mám placentu uloženou na zadní stěně, ale nízko a zcela překrývá branku. Přišlo mi, že mám teď břicho níž, než jsem měla, kvůli trikům, co mi najednou jsou schopná zakrýt břicho. Mám být hodně znepokojená?:( tvrdne mi břicho, ale dostala jsem vyšší dávky magnesia a ascorutin. Mám hlavně ležet?

Těhotenství II. trimestr
7.7.2024

Odpověď:

Dobrý den Lucy, 

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Píšete, že Vám v 16. týdnu těhotenství oznámili, že máte placentu na zadní stěně dělohy a překrývá děložní branku. Na tvrdnutí břicha máte vyšší dávky magnesia a ascorutin na zpevnění cév. Ptáte se, o jak vážný stav se jedná a jestli máte hlavně ležet.

Uložení placenty bývá variabilní, pokud překrývá děložní branku, mluvíme o vcestném lůžku (placenta previa) - zde se o tomto stavu dozvíte víc informací. Kvůli riziku krvácení je vhodné vynechat pohlavní styk, nenamáhat se, hodně odpočívat. Také myslet na dostatečnou hydrataci, pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny a duševní pohodu. Tvrdnutí břicha může doprovázet celou dobu těhotenství. Neznepokojujte se, naopak prospívá pozitivní myšlení. 

Doporučuji Vám zeptat se na vše, co Vás zajímá, ošetřujícího gynekologa, který Vám odpoví i na to, proč je důležitý klidový režim. Přeji Vám příjemné dny těhotenství a kdybyste si chtěla promluvit po telefonu, využijte naši telefonickou linku.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová