Kojení z jednoho prsu

Dotaz: Dobrý den, mám syna 8 měsíců. Už nějakou dobu jsem vnímala preferenci jednoho prsa při kojení. Aby se syn napil z druhého prsa, musela jsem při kojení často chodit po bytě nebo hopsat na míči, jedno období pomohla změna polohy při kojení, snažila jsem se to prso nabízet jako první...Teď v létě jsme na 2 týdny odjeli ke tchýni, která má malý byt a nebylo tam místo pro kojení v klidu, k tomu spousta návštěv a syn na cizí lidi a neklid reagoval odmítáním kojení a úplným odmítáním toho méně preferovaného prsa. Teď jsme už doma, vydatně se kojí z prsa, které má rád a druhé prostě odmítá. Zkoušela jsem všechny běžné rady jako kojení v polospanku. I v polospanku nebo když ho vzbudím a jen ho přiložím k tomu prsu, hned se odtahuje a pláče. Zkoušela jsem prso mačkat aby mléko více teklo, ani to nepomáhá, ani jiné polohy. Občas zkouším odsávat, aby se mléko nepřestalo úplně tvořit, ale mám ještě dvouletou dceru, tak ne vždycky to jde. Myslím si, že z jednoho prsa vypije mléka dost ale asi to není úplně ideální. Prosím o radu, co dělat a jestli to vůbec řešit. Děkuji předem za odpověď. Magda L.

Kojení
2.8.2023

Odpověď:

Dobrý den Magdo,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Ptáte se, zda je možné dlouhodobě kojit jen z jednoho prsu, protože Váš osmiměsíční syn preferuje kojení jen z jednoho, z druhého prsu se kojit nechce. 

Ano, dlouhodobé kojení pouze z jednoho prsu je možné, můžete tak bezpečně krmit své dítě. Mléčné žlázy mohou být vyvinuty v každém prsu rozdílně, možná i to je důvodem, proč syn jedno prso odmítá. Dítětem odmítané prso můžete nechat v klidu odpočívat a nemusíte ho ani dítěti nabízet, když ho nechce. Pokud byste měla pocit plnosti prsa, můžete jen do úlevy odstříkat. Víc informací najdete na tomto odkazu

Přeji hodně trpělivosti a pokud se budete chtít ještě na něco zeptat, napište znovu nebo zavolejte na naši linku.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová