Odtekající plodová voda, hospitalizace

Dobrý den, už týden ležím v porodnici na pozitivní PROM test, začala mi ve 31tt odtékat plodová voda, ale vůbec jsem to nezaznamenala. Nyní jsem po dvou odběrech plodové vody, a pokud bude vše v pořádku dr. chtějí vydržet do 34tt. Mám ale velký strach z toho co bude, jak bude miminko velké, zdali hrozí nějaké komplikace. Téměř s námi dr. nemluví, jen rychlé vizity. Všude jsem se dočetla, že tento postup je běžný. Děkuji za jakkoukoliv zprávu, jsem už psychicky vyčerpaná. Děkuji.

Duševní zdraví
Porod
Těhotenství III. trimestr
Vyšetření v těhotenství
předčasný porod
11.2.2023

Odpověď:

Dobrý den Majo,

díky, že se obracíte na naši poradnu. Píšete, že jste týden hospitalizovaná kvůli předčasnému odtoku plodové vody, který začal ve 31. týdnu těhotenství. Pravidelně Vám kontrolují plodovou vodu a porod je zatím plánován na 34. t.t. Trápí Vás obavy z toho co bude a nemáte dostatek informací.

Předčasný odtok plodové vody znamená, že v plodových obalech je někde malý otvor, kterým plodová voda postupně odchází a zároveň je tento otvor bránou možné infekce. Vzestupnou cestou, z pochvy, se mohou dostat bakterie do (jinak sterilního) prostředí uvnitř plodových obalů a kontaminovat tak plodovou vodu. Tím by byl ohrožen infekcí i plod. To, jestli a jak rychle se možná infekce objeví, záleží na mnoha faktorech (např. velikost otvoru v plodových obalech, jeho umístění…). Aby se mohla infekce včas odhalit, kontrolují Vám stav plodové vody. Také si měříte svou tělesnou teplotu, která by neměla překročit 37.5°C. Možný zánět by se mohl také projevit zapáchajícím výtokem. Předpokládám, že dostáváte i preventivně antibiotika a dodržujete klidový režim. Děláte teď vše, co je ve vašich silách, aby jste oddálili možnou infekci. Je možné, že vydržíte i déle než do 34. tt. 

Chápu, že si procházíte psychicky náročným obdobím. Když si to budete přát, v nemocnici by Vám měli být schopni zprostředkovat rozhovor s psychologem. Napište si také vše co Vás zajímá na papír a požádejte Vašeho ošetřujícího lékaře aby si na Vás udělal čas (třeba i mimo vizitu) a zodpověděl Vaše otázky. Užitečné informace a příběhy rodin předčasně narozených dětí najdete na stránkách občanského sdružení Nedoklubko

U předčasně narozených dětí vždy hraje velkou roli, v jakém týdnu těhotenství přišly na svět. Od 34. do 37. týdne gestačního stáří je novorozenec považován za lehce nezralého (od 32. do 33. týdne za středně nezralého). Předčasně narozená miminka obvykle nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, tudíž mohou snadno prochladnout nebo se naopak přehřát. To je jedním z důvodů, proč jsou uloženy do inkubátoru. Proto je důležité, aby porod proběhl v některém z perinatologických center intenzivní nebo intermediární péče, jejichž novorozenecká oddělení jsou vybavená pro péči o nezralé novorozence. 

Nezralí novorozenci mívají málo surfaktantu v plicních sklípcích, kdy plíce nedokáží dostatečně okysličit krev v těle a potřebují  na čas kyslíkovou masku. Většinou se obtížně přisávají k prsu, proto maminky obvykle mléko odstříkávají elektrickou odsávačkou, která je na novorozeneckých odděleních k dispozici. Pokud kojit chcete, víc informací se dozvíte v článku o kojení předčasně narozeného dítěte.  

Přeji Vám a celé rodině hodně sil a štěstí. Když budete chtít, napište zas.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová