Málo plodové vody - rizika

Dobrý den, moc děkuji za vaši odpověď na dotaz. Velice si toho cením. Chtěla jsem se ještě zeptat jaká jsou rizika menšího množství plodové vody pro miminko? Na posledním UZ mi přímo dr. řekla mírný oligohydramnion. Zdali by lékaře všechny monitory a UZ, který mi dělají upozornily, že něco není v pořádku? Nechci si číst žádné příběhy, které by mě děsily. Moc děkuji za zprávu.

předčasný porod
Ultrazvuk
Těhotenství III. trimestr
Vyšetření v těhotenství
14.2.2023

Odpověď:

Dobrý den Majo,

díky za Váš dotaz. Lékařka Vám sdělila, že máte mírný oligohydramnion, čili lehce snížené množství plodové vody. Zajímá Vás, co to znamená pro miminko. Nejprve se podíváme na to, jaké má plodová voda funkce a potom blíže na její objem.

Plodová voda (amniová tekutina) je tvořena buňkami vnitřní vrstvy plodových obalů (tzv. amnion) a močí plodu. Plodová voda je nezbytná pro růst a vývoj plodu. Chrání plod (a také placentu a pupečník) před mechanickým tlakem zvenčí, udržuje stálou teplotu, zabraňuje přilepení citlivé kůže plodu k plodovému obalu, umožňuje pohyby plodu a jeho vznášení, umožňuje stejnoměrný růst, podporuje růst plic, poskytuje ochranu před infekcí a (společně s placentou) umožňuje plodu látkovou výměnu.

Objem plodové vody je nejvyšší zhruba ve 35. - 37. týdnu těhotenství (800 - 1000 ml), poté se postupně snižuje. Při přenášení, koncem 42. týdne, může klesnout až na 300 ml. Přesné množství se změřit nedá, je to (podobně jako odhad hmotnosti plodu) jen odhad, pomocí výpočtu z naměřených parametrů z ultrazvuku. Bohužel, sama nemáte možnost množství plodové vody nijak ovlivnit. Snad jen dodržováním klidového režimu, ležením a pitím standardního množství tekutin. 

Předčasně odtékající plodová voda je nejčastější příčinou sníženého množství plodové vody, oligohydramnionu. Oligohydramnion znamená, že plodové vody je do 500 ml. Ale i přes to, že Vám plodová voda odchází, zároveň se průběžně i tvoří - buňkami vnitřního plodového obalu a hlavně močí plodu. 

Jak sama píšete, provádí Vám během hospitalizace častá vyšetření ultrazvukem, dále  monitorují miminko kardiotokografem a to je maximum, čím se může včas odhalit nějaká komplikace nebo neprospívání plodu. Mírný oligohydramnion je přirozený důsledek předčasného odtoku plodové vody. Vývoj miminka se nyní uskutečňuje v omezenějším prostoru. Děloha má menší velikost, než by měla, její stěny mohou v podstatě téměř obepínat plod, který se dá dobře nahmatat. Pohyby můžete proto cítit bolestivěji. 

To, že nemůžete nijak svůj stav zlepšit, vlastně jenom odpočinkem, je psychicky náročné. Popřemýšlejte, co by Vám udělalo radost, čím byste si mohla dobu hospitalizace zpříjemnit. Knížka, hudba, křížovky, nebo relaxační omalovánky pomohou rozptýlit myšlenky.  

Kdykoli, když Vám něco nebude jasné, zeptejte se lékařů nebo porodních asistentek, které o Vás pečují na vysvětlení nejasností. Můžete také znovu napsat nebo zavolat na naši linku, která je v provozu každý všední den. Přeji hodně trpělivosti!

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová