Malý plod

Dobrý den, cele těhotenství bylo bezproblémové, nemam žádné onemocnění ani v těhotenství ani mimo, všechny výsledky v pořádku, na poslední krvi jen nízká hodnota železa, jako při prvním porodu, tudíž v 31tt nasazen tardyferon. Při poslední kontrole na gynekologii v 36+2 nameren odhad 2500g, při registraci do porodnice v 37+0 naměřen odhad 2300g a odeslání na vyšetření průtoku a velikosti. To proběhlo v 38+1 kde mi naměřili odhad 2550g, jinak vše v pořádku. Já před otehotnenim 50kg a 160cm, manzel má 73kg a 173cm. V porodnici mě ovšem objednali na vyvolani v den termínu. Na dnešní kontrole v 38+6 u mě gynekolozky mi jen řekla ze to je běžný postup u menších plodu, čípek zatím nepripraven. Jako důvod k vyvolani mi bylo sděleno, ze plod nemusí mít dostatek síly na porod a placenta už nebude plod dostatecne vyzivovat. Já v sobě ovšem bojují, zda vyvolani opravdu podstoupit (pokud se do 8 dni nerozrodim spontánně). Mám doma tříleťačku a představa ze budu v nemocnici ještě déle než je běžné skrz vyvolani nás obe stresuje, zároveň pokud je placenta i průtoky ok neprijde mi nutné maly plod vyvolávat, ovšem nezávisle od 3 doktoru jsem slyšela to same, jen mám pocit ze jedou proste tabulkové a postupove, aniž by zvážili okolnosti. První dcera byla naprosto tabulková, poslední odhad 40+0 měla 3300g a narodila se 40+4 3100g spontánně. Vyvolání je naplánované mechanicky, balonkem. Taky nevim co od toho cekat. Dekuji

Indukce
5.6.2024

Odpověď:

Dobrý den,

jste na konci druhého těhotenství a máte naplánované vyvolání porodu, protože Vaše miminko je malé. Nevíte co od toho čekat. Nevíte zda vyvolání podstoupit či počkat do spontánního začátku porodu, jako tomu bylo u první holčičky. Tři lékaři Vám řekli, že se to tak dělá, že je to běžný postup. Jste spíše drobnějšího vzrůstu, Váš manžel také není žádná “vazba”. Pokud se podíváme na odhady hmotnosti Vašeho miminka, tak ve 36. týdnu vážilo odhadem 2500g, což je normální. Za týden miminko “zhublo” 200g. Za další týden “přibralo” 250g. Vy jste zdravá, jediné co užíváte je železo. 

Součástí péče v těhotenství je vyhodnocovat zdravotní stav Váš i Vašeho miminka. Když miminko roste málo, může to být známka nějakého problému. Běžně se u zdravých žen měří a vyšetřuje zevně, přes břicho, zároveň se vyhodnocuje aktivita miminka, množství plodové vody a to jak je  v děloze uložené. Ultrazvukem se měří velikosti jednotlivých částí miminka  a váhový odhad je pak výpočet. Odhad hmotnosti miminka, které je ještě v břiše je jen odhad a má své limity. Zažila jste to už u první holčičky. Odhad byl trochu vyšší než potom skutečnost.

Co tedy víte o Vašem miminku? Je zdravé a jen trochu menší, nebo je nemocné? Na to by Vám měli dát odpověď Vaši lékaři. Pokud je zdravé, nedává smysl ho vypuzovat z dělohy dříve než porod začne sám. Pokud je nemocné, pak je lepší aby se narodilo co nejdříve. Vzhledem k tomu, že vyvolání je naplánováno až za 8 dní, mám pocit, že se o zdraví Vašeho miminka lékaři zas tak neobávají. Pokud je zdravé, pravděpodobně do spontánního porodu ještě trochu vyroste. A bude mít větší sílu než má teď. Podstatné je, že při měření průtoků nebyl shledán žádný problém.  I vy sama si můžete vyhodnotit aktivitu miminka, tím, že sledujete jak se hýbe. Není žádný předepsaný počet pohybů za hodinu nebo za den, důležité je jak Vy ho vnímáte. Zda změnilo nějak chování a nebo se hýbe obvyklým způsobem. Každé dítě je jiné a už v břiše se vzorce pohybů mohou lišit. Děti někdy spí a někdy jsou vzhůru. Nejčastěji vnímají ženy pohyby večer, když ulehnou a chtějí spát a miminko nechce. Pokud máte jistotu, že Vaše miminko je alespoň několikrát denně aktivní, kope, má sílu, pak bych se do vyvolání porodu nehrnula. 

Choďte prosím na pravidelné kontroly a ptejte se na všechno co Vás zajímá přímo Vašich zdravotníků. Ti jsou povinni Vás informovat pravdivě a srozumitelně. Také Vám mohou nabízet různá řešení. Vy se pak rozodujete. Pomůckou při rozhodování zda nějaký zákrok podstoupit nebo ne Vám může být metoda BRAIN, kdy se ptáte na BENEFITY, tedy přínosy, dále na RIZIKA, tedy komplikace. A znamená ALTERNATIVA. Je nějaká jiná možnost co se může udělat? I je pak Vaše INTUICE, prostě co Vy sama cítíte, že je správné. N je pak NIC. Co se stane když se neudělá nic? Asi přistoupíte na vyvolání tehdy, když výhody s ním spojené, převáží nad riziky, když bude jasné, že se miminku skutečně nedaří dobře. 

Moc Vám přeji, aby Vaši zdravotníci uměli správně vyhodnotit stav Váš i Vašeho miminka, přeji si aby s Vámi mluvili konkrétně o Vašem zdraví a aby pak respektovali Vaše rozhodnutí zda se vyvolání podrobíte a nebo počkáte na samovolný začátek porodu. 

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková