Marginální úpon pupečníku

Dobrý den, jsem ve 29tt a chtěla bych se prosím zeptat. Mám marginální úpon pupečníku. Je tam riziko ,že se pupečníku začne oddělovat od placenty dřív? Paní Dr. říkala, ze je velká šance donosit dítě do termínu. Jen mi řekla, že se porod musí vést šetrněji, aby se pupečník neutrhl od placenty . Kdyby se tak stalo,že bych pak musela byt uspána. Máte nějaký tip na polohu při porodu,aby se tomu dalo nějak předejít? Moc jsem k tomuto tématu na internetu nenašla ,tak budu ráda za informace. Moc děkuji. Hezký den

Porod
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den,

píšete, že jste ve 29. týdnu těhotenství a Vaše lékařka Vám zjistila marginální pupečník na placentě. Máte obavy, že se dříve začne pupečník odlučovat od placenty a ptáte se, jestli lze předcházet polohováním u porodu komplikacím s odlučováním placenty.

Marginální úpon pupečníku je stav, kdy se pupečník ,,zanořuje,, do placenty na jejím okraji. Pupečník se ale předčasně od placenty oddělit nemůže, protože je její součástí a jediné k čemu by mohlo dojít je, že při porodu placenty zdravotník nešetrně za pupečník zatáhne a ten se utrhne. Ale samostatné odloučení pupečníku-to není stav, který by se fyziologicky v těle v rámci porodu děl.

Co se týče komplikace při porodu placenty-pokud pupečník inzeruje takhle na okraji, je možné že se bude placenta komplikovaněji odlučovat. Vy můžete odloučení placenty podpořit přiložením dítěte k prsu co nejčasněji po porodu, kdy se zvýšeně vyplaví oxytocin, můžete s výhodou využít polohu v čupu, kdy se využije gravitace a placenta se může lehčeji odloučit a porodit.

Přeji Vám krásný a bezproblémový porod.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná