Miminko neodpovídá týdnu

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda je velikost plodu v pořádku. Jsem po druhé těhotná a k dnešnímu dni jsem ve 38+6tt. Bohužel můj gynekolog mi za celé těhotenství miminko nezměřil ani nezvážil vždy mi jen odpověděl, že plod odpovídá týdnu a vždy byl ultrazvuk strašně rychlý. Na včerejší kontrole mi bylo řečeno, že mám plodovou vodu při dolní hranici normy. Pak přišlo na řadu měření. BPD: 86,91mm odp .35+ 1, HC 324,86mm odp. 36+ 6, AC: 326,09mm odp.36+ 4, FL: 66,13mm odp. 34+ 0. Celková biometrie odpovída 35+ 4. Odhadovaná váha je 2650g. Průtoky byli v pořádku. Chci se tedy zeptat, zda rozdíl velikosti miminka o 3 týdny je v normě a bude jen drobnější, nebo zde je možnost nějaké odchylky, která značí problém např délka stehenní kosti? Potom mě ještě vyděsilo malé množství plodové vody. Zda to něco neznačí. Na kontrolu jdu zase za týden,. Děkuji mockrát za odpověď.

Těhotenství III. trimestr
Ultrazvuk
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Martino,

zhruba za týden máte termín porodu a na poslední kontrole Vás znepokojil výsledek ultrazvukového vyšetření, při kterém byly měřeny tělesné rozměry miminka a zhodnoceno množství plodové vody. 

Co se týče plodové vody, ke konci těhotenství je normální, že její množství klesá. Čím je termín porodu blíže, tím je méně plodové vody. Nemusíte se tím znepokojovat.

Popisujete biometrické hodnoty plodu, které jsou v rozmezí od 34+0 t.t. až 36+6 t.t., přičemž právě končíte 39. týden těhotenství. Celková biometrie odpovídá 35+4, je tedy o 3 týdny menší než by být měla. To znamená, že se může jednat o zpomalení růstu plodu. Více informací naleznete v tomto článku. S jistotou Vám to může ale potvrdit jen gynekolog. Také by Vám měl podrobně vysvětlit, co naměřené výsledky znamenají. Proto se na kontrole vždy doptejte na vše, co Vám není jasné. 

Každé měření pomocí ultrazvuku je jenom odhad a může mít odchylku. V případě odhadu hmotnosti plodu se může odhad od skutečnosti lišit i o 500g. Z toho důvodu je přesnější, když se měření opakuje víckrát. 

Chtěla bych Vás povzbudit, menší porodní hmotnost snižuje riziko porodního poranění a malá miminka často vše brzy doženou. Přeji Vám hladký průběh porodu a kdybyste si chtěla promluvit po telefonu, využijte naši bezplatnou linku Rodím v klidu.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová