Dobrý den

Dobrý den jsem 28tt mám bolesti okolo pupíku přibrala sem jen 2 kg a jsem víc unavená okolo čípku mě bolí a malej se hejbe víc chtěla bich se zeptat nemůžu porodit dřív čekám 7 dítě děkuji

předčasný porod
Těhotenství II. trimestr
5.11.2023

Odpověď:

Dobrý den Michaelo,

Píšete, že jste 28tt, čekáte 7. dítě, cítíte se unavená, bolí vás kolem pupíku, víc vnímáte pohyby a ptáte se, zda to může znamenat blížící se předčasný porod.

Nevím, jak probíhala Vaše předchozí těhotenství a porody. Ani teď, z Vašeho stručného popisu, nemohu s jistotou vyloučit, že Vás nečeká předčasný porod. V sedmém těhotenství ale samozřejmě můžete cítit pohyby intenzivněji a “poslíčky” cítít i dost dlouhou dobu před porodem. Tedy Váš aktuální stav je pravděpodobně nerizikový. Obtíže v těhotenství mohou být běžné a můžete najít nějakou úlevu.

Je možné, že máte diastázu (rozestup břišních svalů). To se v těhotenství stává. Můžete si ulevit tím, že břicho ovážete pevným šátkem (širokým od kyčlí k pupíku, možnost úvazu např. zde nebo zde) nebo použijete těhotenský pás. Je vhodné takovou oporu používat při větší fyzické námaze, pokud déle chodíte nebo stojíte. Na těhotenský pás přispívá zdravotní pojišťovna, když máte žádanku od lékaře (gynekolog / ortoped). S diastázou Vám poradí i fyzioterapeut. Pokud ji máte, je vhodné začít po porodu cvičit, ale už teď v těhotenství Vám může poradit, jak s tím pracovat.

Také zmiňujete nízký váhový přírustek, ale nepíšete Vaši výchozí váhu ani nic o sledování miminka lékařem. Pokud je na ultrazvuku všechno v pořádku, miminko prospívá, nemusí být nízký váhový přírustek problém. Důležité je, abyste jedla pestře a zdravě. Měla na jídlo klid. Dostatečné množství zdravé pestré stravy, Vám může pomoci vyřešit i problém s únavou.

Pokud byste cítila stahy v celém břiše, začala krvácet, přestala cítit pohyby dítěte nebo by Vám odtekla plodová voda, určitě neváhejte jet do porodnice hned.

Pokud se Vám něco nezdá (cítíte právě více nebo méně pohyby dítěte než obvykle, stahy jsou jen v některé části břicha, ale jsou bolestivé / omezující, …) objednejte se na kontrolu ke svému obvodnímu gynekologovi, ať miminko i Vás zkontroluje. 

Pokud byste chtěla s námi své potíže probrat podrobněji, můžete nám zavolat na linku rodimvklidu.cz .

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková