Miminko a prsa

Dobrý den, Mám 12denniho chlapečka v porodnici krásné pil z obou prs. Doma se něco stalo a jedni prso začlo hořet a bylo strašné tvrde měla jsem teplotu 1-2 dny a od té doby to prso moc nechce. (Zánět to prý nebyl a mléko nechtělo téct ani po zmáčknutí) Nabízela jsem i přes bolest opět jsme rozkojili. Teď miminko začne chvíli tahat (nebo jen Dudla) a najednou usne a můžu udělat co chci nevzbudim ho

😭

nevím si rady aby neuslo. Zkoušela jsem změnit polohu pořád stejne

😞

. Vcera se mi to samé stalo s druhým prsem,ale to krásné vypije a už neboli. Poradíte prosím aby tahal a neusnul ?

Kojení
18.3.2024

Odpověď:

Dobrý den Mončo,

jste dva týdny po porodu a řešíte kojení. Píšete, že chlapeček v porodnici pil z obou prsů a doma jste pak měli problém. Pak jste se opět rozkojila. Ted řešíte, že u prsa usíná. Z druhého ale pije dobře.

Nejsem si z Vašeho popisu jistá, zda teď pije dobře z toho prsu, kde byl problém nebo stále preferuje jedno. Pokud preferuje jedno prso, můžete klidně kojit jen z jednoho prsa. To druhé pokud by se z počátku nalévalo, můžete ve chvíli, kdy pocítíte napětí, odstříkat do úlevy.

Pokud je prso tvrdé a horké, může se jednat o retenci mléka. To znamená, že vlivem otoku je mléko zadržováno v prsu a nevytéká snadno, ani když miminko saje. Pokud by se Vám tato situace opakovala, zkuste před kojením prso uvolnit, trochu rukou pomasírovat a po kojení dát chladivý obklad z tvarohu.

Obecně Vám mohu doporučit, abyste kojila podle potřeb miminka, zkusila s ním přes den trávit čas “kůže na kůži” - dát si miminko jen v plence na holý hrudník a nepoužívala šidítka (lahvičky a dudlíky). To, že děťátko na prsu občas jen dudlá, je v pořádku, pokud jindy i aktivně saje. Pokud je dobře hydratované, tak i dostatečně čůrá.

Pokud chcete problém vyřešit co nejrychleji, efektivně a dál kojit, tak Vám doporučuji osobní návštěvu komunitní porodní asistentky nebo  laktační poradkyně. Pokud Vás navštíví doma, snáz se doberete příčiny problému a můžete se postupně doptávat i na další věci, které Vás budou zajímat.

Přeji Vám ať najdete brzy řešení

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková