Poloha při porodu

Dobrý den, děkuji Vám za možnost se zeptat. Zajímá mne, zda existuje někdo, kdo mi dopředu je schopný poradit, která z rodících poloh je pro mne vhodná (šířka pánve, poloha dítěte). Případně, která z pražských porodnic je vstřícná k porodu v kleče či v podřepu. Můj první porod byl nuceně na gynekologickém křesle a zkončil operativním zásahem (VEX). Dosud si myslim, že přirozenější poloha porodu by vše zjednodušila. A tak to po druhé nechci podcenit. Děkuji Vám a přeji krásný den.

Porod
Výběr porodnice
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Petro,

těší mě, že se obracíte na naši poradnu. Ráda byste své druhé dítě přivedla na svět v respektujícím prostředí pro Vás i miminko. Záleží Vám na tom, abyste nebyla omezovaná v pohybu a zvolila si takovou polohu, která Vám bude vyhovovat.

Ptáte se, zda existuje někdo, kdo by Vám dopředu mohl doporučit vhodnou polohu při porodu. Záleží na tom, jak moc dopředu myslíte. S možnostmi a výhodami jednotlivých poloh je dobré seznámit se předem. Buď na kurzech předporodní přípravy nebo při individuální konzultaci s porodní asistentkou. V tomto videu je hezky popsáno, jak porodní poloha ovlivňuje průměr pánve. Během porodu je pak dobré volit polohy intuitivně. Jenom když porod nepostupuje tak jak by měl, měla by Vám porodní asistentka navrhnout polohu, která bude pro postup porodu prospěšná.

Světová zdravotnická organizace ve svých doporučeních pro Pozitivní zkušenost s mateřstvím doporučuje u žen s nízkým rizikem povzbuzovat je k pohybu a k zaujímání vzpřímených pozic během porodu. Tyto svislé polohy nebrání působení gravitační síly. Podrobné vysvětlení variant poloh při druhé době porodní, jejich výhody a nevýhody, by Vám měla podat porodní asistentka. A to buď přípo porodní asistentka pracující v porodnici nebo komunitní porodní asistentka viz mapa porodních asistentek

Co se týče výběru porodnice, Unipa nemá informace v kterých porodnicích personál povzbuzuje ženy k volnému pohybu při porodu, pomáhá jim při zaujímání úlevových poloh jako je dřep, sed, poloha na všech čtyřech a zajišťuje pomůcky pro vertikální polohy. Zde si můžete přečíst informace, které o sobě poskytují porodnice i zkušenosti, které si z porodnic odnesli rodiče.

Přeji Vám, abyste ke svému porodu měla atmosféru důvěry v to, že máte schopnost přivést svoje dítě na svět způsobem, jaký je Vám blízký. 

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová