Zvracení po kojení

Dobrý den, mohu se zeptat, jaké mohou být důvody zvracení po kojení (nepravidelné, někdy ublinknutí, jindy velká část vypitého mléka). Čím to může být způsobeno? Jedná se o měsíčního kojence. Děkuji za odpověď 

Kojení
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Petro,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Blahopřeji k narození miminka. Ptáte se, proč Váš měsíční kojenec někdy po kojení zvrací. 

Silné ublinkávání až zvracení po kojení se nazývá reflux (zpětný tok) a trpí na něj po narození více jak polovina dětí. Může ho způsobovat slabší funkce dolního svěrače jícnu. Svěrač se otevírá jako ventil pro potravu a když nefunguje správně, dovolí potravě vracet se zpátky do jícnu. Svěrač jícnu dozrává po 4. měsíci.

Jako opatření pro zmírnění refluxu se uvádí vyvýšená poloha při kojení a nepřekrmování. Pokud je tok mléka příliš silný a dítě hltá, na chvíli ho odstavte a mléko zachyťte jinak. Dítě znovu přiložte až v momentě, kdy se tok mléka zmírní. Podrobné informace si můžete přečíst zde.

Po kojení je dobré nechat dítě na 5-10 minut ve svislé poloze, aby si mohlo odříhnout. Některé děti si ale odříhnout nepotřebují a tuto manipulaci vnímají rušivě, raději by usnuli. Zkuste vypozorovat, co vyhovuje právě Vašemu miminku. Můžete také podložit matraci v postýlce nebo v kočárku do úhlu 30 stupňů. S dítětem manipulujte jemně bez stlačování bříška a dejte přednost volným dupačkám před tepláčky s gumou v pase. Miminko podrážděný jícen zneklidňuje, proto mu věnujte zvýšenou pozornost, aby se soustředilo na Vás a uklidnilo se.

Pokud by Vaše dítě zvracelo obloukem, ubývalo by na váze a celkově bylo buď extrémně uplakané nebo naopak bez energie, obraťte se na svého pediatra. Ať je brzy lépe!

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová