Vyvolání porodu KP

Dobrý den v pátek 30.6 Jsem byla 40+2 na kontrole Lékař který mě vyšetřil a natočil i monitor mě chce poslat 4.7 na vyvolání porodu. Při vyšetření nemohl vůbec najít čípek prý je nějaký měkký.kdxz jsem se ptala se dá už to značí že přijde porod.odpovedel, že by tomu tak mohlo být ale vůbec mi nic nevysvětlil. Trval na vyvolání, že 5a6.7 jsou svátky on že prý má dovolenou a že mě nebudou chtít přijmout. Takové jednání mě teda velice zarazilo ....to jako ve svátky se lidé nerodí a ani neumírají? Tento argument mě utvrdil, že vyvolání nechci. Jsou nějaké rady jak porodu pomocí? Sex jsme vyzkoušeli zkusím horkou vanu. Pohybu mám dost okolo domácnosti a dalších dětí. Odhad miminka 3 kila. Přitom primář mi před tydnem 23.6 tvrdil že tyto porody se nevyvolávají a vyčkává se. Sama na sobě pozoruji pokles břicha častější tvrdnutí a na spodním prádle sem tam kousek hlenu( asi část hlenová zátka)

Konec pánevní
Porod
Těhotenství III. trimestr
5.7.2023

Odpověď:

Dobrý den Petro,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Ptáte se na to, zda se porody koncem pánevním mohou vyvolávat a jak byste mohla příchod Vašeho děťátka na svět uspíšit.

Primář nemocnice, ve které si přejete rodit, Vám sdělil, že porody koncem pánevním se nevyvolávají a vyčkává se. Ano, většinou tomu opravdu tak je. Zároveň je potřeba, aby se u porodu koncem pánevním sešel sehraný a zkušený porodnický tým. Svátky a dovolené to zkomplikovat určitě mohou. Výběr porodnice ale zůstává na Vás a také máte plné právo vyvolání porodu odmítnout.

Cituji z knihy Vaginální vedení porodu koncem pánevním (L. Hruban a kol. 2016): “Spontánní nástup kontrakční činnosti je spojen s nejvyšší úspěšností vaginálně dokončených porodů koncem pánevním. Názory na indukované porody koncem pánevním jsou kontroverzní. Dle některých doporučení je indukce porodu možnou alternativou, jiná doporučení se k indukci staví odmítavě. Argumentem hovořícím ve prospěch indukce je možnost optimálního načasování porodu při zajištění maximální porodnické a neonatologické péče. Nutnou podmínkou indukce porodu jsou dobře připravené porodní cesty. “

Dál se ptáte na babské rady pro uspíšení porodu. Výbornou přípravou na porod je chůze. Případně můžete vyzkoušet vaginální napářku, masáž bradavek, kořeněné nápoje (skořice, zázvor) a čaj z listu maliníku. 

Přeji Vám hladký průběh porodu a aby se Vám v porodnici dostalo tolik informací, kolik potřebujete.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová