Pohyb novorozence

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak správně polohovat novorozence (máme 6 dní starou holčičku). Rády se tulíme, ale nechci, aby na mě byla pokroucená. Máte nějaké rady na správné držení při tulení na mém hrudníku. Dále jsem se chtěla zeptat, jestli je pro malou vhodné zvedání hlavičky (když na mě leží - břicho na bříško- zvedá hlavičku a zkoumá okolí). Není to pro její vývoj moc brzy na zvedání hlavičky? Kdy je vhodné začít s polohováním miminka na bříško na podložce? Děkuji moc za odpověď

Péče o dítě
20.5.2023

Odpověď:

Dobrý den,

Píšete, že máte týden starou holčičku, a nejste si jistá v jejím polohování. Ptáte se, jaké polohování je vhodné a jestli je normální, že holčička zdvihá hlavičku v poloze bříško na bříško. Také Vás zajímá, od kdy je vhodné polohovat děťátko bříškem na podložku.

Pokud se s miminkem ráda mazlíte v poloze, kterou udáváte, je vhodné si ji dávat do polohy na tzv. žabičku. V tomto případě bude bříškem na Vás, nožky bude mít do pozice žabky jako např. v nosítku a hlavičku položíte na levou či pravou stranu. Je vhodné ji přidržovat ze spodu za zadeček.

Zvedání hlavičky takhle starého miminka je pouhým reflexem, které má miminko např. z toho důvodu, aby dokázalo mírně zaklonit hlavu při kojení a nemělo zabořený nosík, anebo jako reakci při ležení na pevné podložce. V tomto věku ještě ale nemá dostatečně posílené svaly, které by měly pracovat při držení hlavičky nad podložkou. Proto tedy není vhodné na dlouhou dobu pokládat miminko na podložku v poloze na bříško. A kdy tedy začít miminko aktivně dávat na bříško? Kolem 12.-18. týdne kdy už je tělíčko miminka v rámci vývoje připraveno na držení hlavičky a nedochází k narušení pohybových vzorců děťátka. Podrobnější vysvětlení můžete najít v tomto článku.

Pokud Vás zajímá více ohledně pohybu dítěte, je dobré kontaktovat fyzioterapeuta ve Vašem okolí.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná