Přirozený porod po CS a myomektomii

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je možné porodit vaginálně po předchozím porodu CS 09/2021 , který byl pro myom ten mi půl roku po CS 4/2022 odstranili-byl v oblasti isthmu ze zadní stěny a při odstraňování do dělohy je ve zprávě napsáno zdaleka neproniknuto IU. Naléhal jen kouskem na dělohu. Chtěla jsem se zeptat zda pokud znovu nenaroste nějaký myom je možné s touto diagnózou za předpokladu , že jizva bude dostatečně silná, rodit vaginálně, když byl ten myom , vlastně jako na povrchu, tudíž nebylo do dělohy moc řezáno. Doufám, že jsem to napsala dostatečně srozumitelně.Děkuju za odpověď.Mudriková Věra

Císařský řez
Porod po císařském řezu
6.12.2022

Odpověď:

Dobrý den Věro,

děkujeme Vám za dotaz do naší poradny.

Zajímá Vás, zda je možné rodit vaginálně po operacích na děloze, které jste prodělala. Máte za sebou porod SC a odstranění myomu.

Předně bych Vám ráda napsala, že z informací ve Vašem dotazu, nemohu vyvodit žádný jednoznačný závěr. Vaginální porod po předchozích operacích možný je, za splnění určitých podmínek. Bude třeba, abyste v následujícím těhotenství (a ideálně už před tím) tuto možnost konzultovala s Vaším ošetřujícím gynekologem, který bude mít o Vašem zdravotním stavu ucelený přehled. Pokud ve stávajícího OG nemáte dostatečnou důvěru, registrujte se jinde. Hledejte někoho, kdo Vás bude pravdivě informovat o možnostech, jaké v danou chvíli máte a ideálně Vám i navrhne další vhodné postupy. Z Vašeho dotazu to chápu tak, že zatím těhotná nejste. Můžete se tedy na další těhotenství připravit. Obecně se další těhotenství doporučuje nejméně rok od poslední operace na děloze, aby se jizva měla šanci zhojit. Doporučila bych Vám najít si porodní asistentku nebo fyzoterapeuta, kteří se zabývají prací s jizvami. Jizvu je možné opečovat a podpořit v hojení masírováním, cvičením, správným pohybem a dýcháním i celkovou životosprávou.

Ať se Vám daří Za tým poradny Rodím v klidu Markéta Koubková porodní asistentka

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková