Průtoky

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké jsou správné průtoky a jaké už jsou hraniční. Jedná se mi o obe hodnoty,AU i ACM, oba indexy, PI a RI. Jsem ve 41+3tt,ráda bych počkala až se porod rozběhne přirozeně,ale zítra mi už chtějí vyvolávat, že prý se prutoky zhoršují. Mnohokrát děkuji za informaci.

Vyvolání porodu
20.5.2023

Odpověď:

Dobrý den,

ptáte se na fyziologické hodnoty průtoků v cévách arteria cerebri media a arteria umbilicalis a to z toho důvodu, že Vám lékaři navrhují v 41+3 týdnu gravidity indukci porodu.

Dopplerovské měření průtoku krve v cévách je neinvazivní metoda, která umožňuje zhodnotit prosperitu těhotenství a funkčnost placenty.

Lékař si najde na ultrazvuku příslušnou cévu (arteria umbilicalis (AU), arteria cerebri media (ACM) a případně ductus venosus (DV)) a provede dopplerovské měření. Z uvedených křivek pak získá hodnoty PI a RI. Následně naměřené hodnoty zadá do softwaru Astraia a ten je vyhodnotí. Podle výsledků lze usuzovat na stav uteroplacentární cirkulace a následně také určit možnost ohrožení plodu. Nelze tedy uvést žádné přesné hodnoty.

Patologickým nálezem je však tzv. nulový průtok v cévách -zero flow, nebo zpětný tok cév-reverzní flow. V těchto případech je opravdu vysoké ohrožení plodu a indukce porodu je na místě.

Tato otázka je spíše na podrobnější vysvětlení a proto Vám doporučuji kontaktovat naši linku Rodím v klidu, nebo si nechat vysvětlit podrobněji výsledky i princip vyšetření od Vašeho ošetřujícího lékaře

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná