Dotaz na otcovství

Dobrý den, mám takový dotaz… S manželem jsem měla nechráněný styk 9.a 10. října, přičemž první den poslední menstruace byl 26.9. Bohužel pak jsem měla ještě jeden styk, avšak s ochranou (prezervativem), dne 12.10. Měli jsme doma nějaké dlouhodobé neshody a prostě se stalo. Velmi toho lituji a jsem vytrestana do konce života :( nyní jsem zjistila, že jsem v jiném stavu. A nevím jak dal. Prosím dalo by se nějak zjistit nebo vypočítat, zda je dítě manželovo? Myslím si spíš, že ano, ale bojím se, když ochrana není 100% :( děkuji RS

Početí
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Renáto,

děkujeme, za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, zda se dá nějak vypočítat, který den jste otěhotněla. 

Pokud byste si vedla záznamy dle STM (symptotermální metoda) a tedy byste věděla, kdy u Vás proběhla ovulace, mohla byste si vypočítat plodné dny. Je to +/- 3 dny od ovulace s jistotou 99%. Spolehlivost bariérové antikoncepce - prezervativu, se udává 98%, pokud se použil správně. Určení délky těhotenství pomocí ultrazvuku nebývá na den přesné, ale dá se říci, že čím dříve se těhotenství zachytí, tím přesnější je určení délky těhotenství.

Právně je určení otcovství v ČR založeno na tzv. domněnkách o otcovství. Kdy první se vztahuje na variantu, kdy rodiče jsou manželé. Otcem se určí manžel matky dítěte a ten je také zapsán v rodném listu.

K ověření biologického otcovství se dnes dají využít sady k určení otcovství, které si na vlastní náklady můžete objednat i soukromě. Jako vzorek se většinou odebírají sliny (dítěte, otce a pro lepší určení shody DNA i matky). Tedy možnost provedení takového testu je až po porodu.

Pokud nechcete být na situaci sama a chcete si promluvit s někým nestranným, můžete vyhledat i psychologa nebo psychoterapeuta a srovnat si myšlenky v rámci vedeného rozhovoru.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková