císařský řez - T-řez

Dobrý den, na děloze mi byl při CS proveden T-řez. Nemohu k tomuto typu řezu a následnému dalšímu porodu dohledat žádné informace, české ani zahraniční. Lékaři se ohánějí pouze statistikou možné ruptury dělohy ve výši 5%, přičemž mi ani nedokáží odpovědět, kde k této informaci přišli. Vaginální porod v ČR po tomto typu řezu není "dovolen", nesetkala jsem se s lékařem, který by k němu byl svolný, všichni ihned indikují CS. Máte prosím ponětí o ženách, porodnicích, kde by bylo možné se pokusit rodit vaginálně i s tímto typem řezu? Mohly byste mě prosím odkázat na nějaké zdroje, kde se lze dočíst důvody pro indikaci k dalšímu CS, z čeho vznikla ona 5% statistika atd., zkrátka, kde si mohu načíst nějaké informace k tomuto typu řezu? Děkuji za věnování času mému dotazu.

Císařský řez
Porod po císařském řezu
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Renato,

hledáte informace o tom, zda je možné rodit vaginálně po císařském řezu, při kterém Vám byl udělán řez ve tvaru T na děloze. Zajímají Vás studie i zkušenosti.

Začnu asi u zdrojů. Těch je velké množství. Stačí zadat Vaginal Birth after Cesarean nebo zkratku VBAC a zobrazí se Vám obrovské množství článků. Namátkou třeba https://emedicine-medscape-com.translate.goog/article/272187-overview/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc&form=fpf.

I když se tam přímo nepíše o řezu ve tvaru T, tento stav spadá do kategorie klasický řez nebo řez na těle děložním nebo svislý řez na děloze. Jsou to řezy, které jsou mimo dolní děložní segment, které se obecně považují pro další porod za větší riziko ruptury dělohy. V současné době se nejčastěji řezy provádí právě v dolní části dělohy a spíše horizontálně což se považuje pro další těhotenství a porod za bezpečnější variantu. Zřejmě všude se dočtete, že ženy s jizvou na těle děložním jsou od vaginálního porodu zrazovány a nebo že se jim vaginální porod nedoporučuje. Další odkaz např. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507844/.

Studie, které se touto problematikou zabývají jsou spíše retrospektivní, to znamená, že se postupuje od jevu zpět a hledá se příčina. Samozřejmě do výsledků vstupují i jiné okolnosti než typ jizvy na děloze. Např. to zda je porod indukován či začne samovolně, zda žena kromě předchozího řezu vaginálně porodila atp.

Co se týče českého prostředí a statistik je asi dobré zmínit, že Česká republika má velmi výrazně nižší procento úspěšných vaginálních porodů po císařském řezu než například Spojené státy a Velká Británie, kde se úspěšnost pohybuje okolo 70-75%. V Česku je to pak okolo 27% jak můžete zjistit např zde: https://apodac.org/wp-content/uploads/CR-2021-ROBSON-SHRNUTI-A4.pdf nebo zde: https://apodac.org/wp-content/uploads/CR-2021-ROBSON-CELKOVE-VYSLEDKY.pdf.

Je to možná i tím, že ženy dostávají informaci, že něco není “dovoleno” nějakou autoritou. V souvislosti se zdravotní péčí jste to ale právě Vy, kdo dává “dovolení”, že zdravotník něco může učinit. Pokud nedáte souhlas s císařským řezem, nikdo by Vám jej neměl udělat. To neplatí pokud byste byla zbavena svéprávnosti nebo pokud byste pozbyla vědomí. Do té doby jste svéprávná a rozhodujete Vy o tom, co se s Vámi bude dít. Rozhodování může být někdy těžké. Existují i weby, které mohou pomoci: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/vbac/art-20044869

nebo: https://www.rcog.org.uk/for-the-public/browse-our-patient-information/birth-after-previous-caesarean/

Co se týče lékařů a zdravotnického týmu, který by se o Vás postaral s odborností ale i s respektem, je asi lepší obrátit se na vedoucí lékaře velkých porodnic, které jsou lépe vybavené technicky i personálně pro případ komplikací. Ptejte se na jejich konkrétní statistiky, jakou v dané porodnici mají úspěšnost vaginálních porodů po císařském řezu, kolik řešili ruptur dělohy a z jakých příčin a jak dopadly, nebo cokoliv co by Vás zajímalo. Lékař může radit, informovat, Vy rozhodujete. 

Žen, které mají jizvu ve tvaru T a chtějí rodit vaginálně asi nebude mnoho, ale můžete se pokusit hledat přes sociální sítě. Např. na FB existuje skupina: https://www.facebook.com/groups/875067359191495, nebo web: https://www.cisarovnam.cz/ , kde můžete najít podporu. Bez zajímavosti není ani to, že úspěšnost vaginálního porodu po císařském řezu zvyšuje kontinuální podpora jedné osoby během celého procesu porodu. Může to být někdo z rodiny, dula nebo porodní asistentka.

Přeji Vám, abyste našla porodnici, kde se budete cítit vítaná, kde o Vás bude pečováno a kde bude respektováno Vaše právo se rozhodnout.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková