Riziková poradna

Dobrý den. Dneska mě moje gynekoložka objednala do rizikové poradny. Mám těhotenskou cukrovku, hypertenzi a podezření na hepatopathii. V pondělí se mám dostavit do rizikové poradny, budu 27+0. Jsem strašně vystrašená, nevím co to přesně znamená a jen mi v hlavě běží otázka "jak moc velký průšvih to je "? Děkuji moc za odpověď.

Těhotenství
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Terezo,

děkujeme, že se s důvěrou obracíte na naši poradnu. Na gynekologii Vás pozvali do rizikové poradny a cítíte se vystrašená.

Předně bych Vás chtěla ubezpečit, že je normální, že máte obavy z neznámého. Je dobře, že se snažíte tomu lépe porozumět. To může od pocitu strachu ulevit.
Těhotenská cukrovka je přechodný stav, který po porodu odezní. Znamená, že máte vyšší hladinu glukózy v krvi. Řeší se buď úpravou jídelníčku a přiměřenou fyzickou aktivitou (to Vám vysvětlí v té poradně) nebo podáváním inzulinu (dávku určuje lékař podle hodnot z testu). Dál se hlídá hladina glykemie.

Hypertenze je vysoký tlak. Tedy opakovaně naměřená hodnota nad 140/90. Spolu s tlakem se sledují v těhotenství i jiné příznaky a ty se vyhodnocují dohromady. Pravděpodobně tedy budou v rizikové poradně sledovat častěji Váš krevní tlak.

Hepatopatie je akutní onemocnění jater v těhotenství označované také jako těhotenská cholestáza. Léčba vyžaduje spolupráci gynekologa a internisty. Je třeba hlídat stav Váš i dítěte mnohem častěji než u těhotných, které tyto potíže nemají.

Proto jste pozvaná do rizikové poradny. Tam se nebojte zeptat na cokoliv, co by Vám nebylo jasné. Můžete si některé otázky i předem připravit. V těhotenství bude častěji sledován Váš stav i miminko a pokud se podaří rizika vhodně kompenzovat, je možné pokračovat bez větších komplikací až do porodu.

Pokud byste si chtěla ještě něco doplnit, můžete nám i zavolat na linku Rodím v klidu 228 229 142.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková