Křeče končetin v šestinedělí

Dobrý den, chci se zeptat. Jsem skoro 24 dní po porodu mám brnění rukou a včera kdZ šla na mě únava brnela mě celá noha, a byla necitlivost.. měla jsem to v těhotenství pravá ruka mě brnela často.. kdy to ustoupí a čím to je?? Já po prvním porodu po třech měsících po porodu měla brnění právě poloviny těla také ale v nemocnici mi nic nezjistili...

Šestinedělí
24.3.2023

Odpověď:

Dobrý den Jano,

Jste už čtvrtý týden po porodu a stále přetrvává brnění končetin, které jste měla v těhotenství.  Tři měsíce  po prvním porodu jste byla vyšetřena v nemocnici, kde příčinu neodhalili. Ptáte se proč vás končetiny brní a kdy to ustoupí.

Začala bych tím co způsobuje brnění prstů, končetin nebo dokonce celé půlky těla. Brnění, mravenčení nebo i necitlivost způsobuje stlačení, podráždění nebo poškození nervu nebo více nervů. V těhotenství se má zato, že vnitřní prostředí ženy je více zavodněno a proto mohou vznikat i v okolí nervů otoky, které nervy utlačují. Otoky nemusí být nijak velké a nemusí být ani viditelné navenek. Proto mnoho potíží s tímto spojených po porodu vymizí. Někdy ale potíže přetrvávají i po porodu jako je tomu u vás. 

Co tedy můžete sama dělat. Můžete doplňovat vitamíny E, B1, B6 a B12, které prospívají činnosti nervů. Prospěšný je také přiměřený pohyb, cvičení, rehabilitace. Pokud si sama nevíte rady, obraťte se na fyzioterapeutku. Některé se specializují přímo na ženy v souvislosti s porodem a mateřstvím. Pokud by nenastal žádný pokrok, pak se obrátit na lékaře, neurologa.

Přestože je brnění a necitlivost končetin velmi nepříjemná, pokud vznikne v těhotenství, s největší pravděpodobností opět odezní. Přeji vám, ať se tak stane co nejdřív.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková