Strach z porodu

​​Dobrý den, ráda bych se zeptala na radu, jak se nejlépe připravit na druhý porod, když mám špatnou zkušenost s prvním. Dopředu musím říct, že podle reakce všech doktorů, ke kterým chodím, mám pocit, že mám asi snížený práh bolesti, protože ať jdu ke gynekoložce, obvodnímu lékaři, na kožní, k zubaři, tak všude slyším, jak jsem až neskutečně citlivá, že ostatní pacienti všechny úkony bez problému zvládají a jen já ne. I když se snažím uklidnit a vše vydržet, tak ve chvíli, kdy mě daný úkon začne bolet, tak nejsem schopná sebou necuknout. Pokud můžu zatnout svaly, tak mi to aspoň trochu pomáhá, ale u většiny úkonů po mě chtějí, abych je uvolnila a to je pro mě velký problém. První porod byl ukončen z více důvodů akutním císařským řezem s epidurálem. Doktor mě na začátku upozornil, že mě umrtví od pasu dolů, ale já jsem měla pocit, že cítím každý řez a vybavuji si, že jsem se vyloženě propínala na patách, což mi příjde dost divné, pokud jsem měla být od pasu dolu umrtvená. Po porodu doktor říkal manželovi, že vzhledem k anestezii jsem neměla být schopná něco cítit, ale že jsem si nejspíš bolest vsugerovala nadměrným stresem. Proto se bojím dalšího porodu, že to co ženy v běžném stavu tak tak zvládají a mluví o hrozných bolestech, tak já pokud mám skutečně nižší práh bolesti, nevím jak bych mohla zvládnout to samé. Tím spíš, když jsem schopná si bolest vsugerovat i když by být neměla. Potom co mě na toto upozornili, tak se snažím před úkonem, ze kterého mám strach, například trhání osmičky co nejvíc se uklidnit a přestože mám pocit, že jsem v klidu, tak cítím, že mi srdce tluče mnohem rychleji a nejsem schopná s tím cokoliv udělat. Vzhledem k tomu, že se znám, tak mám obavu, že na vzdory jakýmkoli snahám před porodem strach vyřešit, probrat, připravit se na bolest, tak ve chvíli porodu půjdou všechny rady k šípku a zpanikařím a nebudu ani schopná dál s lékaři spolupracovat. Můžete mi poradit co s tím a zda například existuje možnost jak ověřit snížený práh bolesti? Mockrát děkuji

Duševní zdraví
Porod
25.4.2023

Odpověď:

Dobrý den Martino,

moc děkujeme za Váš dotaz.

Píšete, že Vás čeká druhý porod a máte strach z bolesti. Myslíte si na základě Vaší zkušenosti z prvního porodu, že máte nižší práh bolesti a  ptáte se, jestli je možné ho nějak vyšetřit, také Vás zajímá, jestli je možné se nějak dobře připravit na porod.

Práh bolesti nebo také vyšetření senzitivity je jednou z neurologických metod, nevyužívá se ale jako standardní vyšetření, spíše jako vyšetření ve výzkumu.

Strach z porodu je naprosto přirozený a často je jeho důvodem právě bolest, která k porodu patří.

Doporučila bych Vám kontaktovat porodní asistentku ve Vašem okolí, která s Vámi může rozebrat průběh prvního porodu, může Vám pomoci lépe pochopit bolest u porodu, naučí Vás různé techniky zvládání bolesti a také Vás může doprovodit k porodu. Tam je Vám pak oporou a lépe s ní můžete kontrakce zvládat.

Není také selháním využít u porodu kromě nefarmakologických metod, které by mohly vnímání bolesti ovlivnit (vhodná aromaterapie, homeopatie, hydroterapie a jiné), metody farmakologické včetně jmenovaného epidurálu či Entonoxu. 

Moc Vám přeji, abyste prožila porod bez obav.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná