Těhotenství po porodu mrtvého miminka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v 12/2018 jsme bohužel přišli o naše vymodlené miminko, chlapečka, za 13 měsíců se nám narodila zdravá, živá holčička,nyní jsem ve 27tt, jsem více hlídaná pro menší množství plodové vody a mírnou těhotenskou cukrovku, muj dotaz spočívá v tom, zda je v dnešní době se možné splést v určení pohlaví? Moc jsme si s přítelem přáli chlapečka a myslela jsem, jak jsem si to hezky “pohlídala” aby to chlapec byl i muj vnitřní pocit je pořad na chlapečka, je možné že nás u porodu čeká překvapení? Samozřejmě jsme hlavně rádi, že je miminko v pořádku. Děkuji Martina

Perinatální ztráta
Ultrazvuk
Těhotenství
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Martino,

v minulosti Vám zemřel chlapeček ještě před porodem. Pak se Vám narodila zdravá holčička. Nyní jste těhotná a přála byste si chlapečka. Zajímá Vás, jak je přesné určení pohlaví dítěte ještě v těhotenství. 

U většiny těhotenství se pohlaví dítěte nezkoumá. Možnost jak pohlaví zjistit, je nejsnáze ultrazvukem. Tam se udává spolehlivost 80 - 90%. Při ultrazvuku nejvíce záleží na tom, jak je dítě otočené, jak dobře se zobrazuje odraz ultrazvukových vln. Další metody jsou složitější. Například z odběru plodové vody nebo z odběru krve matky. Tyto metody jsou velice spolehlivé, okolo 98%, využívají se ale při podezření na chromozomální nebo vývojové vady dítěte. Běžně se nedělají. Dále jsou na trhu jednorázové rychlotesty na určení pohlaví dítěte od 10. týdne těhotenství. Ten si můžete udělat sama doma. Výrobci udávají přesnost 99%.

Z toho plyne, že žádná metoda není stoprocentní, takže doufat v překvapení můžete. 

Zároveň je dobré se připravit na eventualitu, že se Vám narodí holčička. 

Každopádně s Vámi sdílím radost, že je Vaše miminko vpořádku. Přeji ať to tak zůstane.

S pozdravem

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková