Těhotenství po potratu

Dobrý den. Nevím, zda se můj dotaz hodí zrovna do této poradny, ale přesto to zkusím. Hledala jsem názor jiné osoby než je můj lékař. Aktuálně jsem po druhé kyretáži během 3 měsíců z důvodu nenalezení srdeční činnosti, zhruba v 10.t, vývoj plodu zastaven zhruba v 7.t. Po první kyretáži jsem otěhotněla prakticky hned, celkem neplánovaně (chtěli jsme chvíli počkat). Jsem naprosto zdravá, manžel také, máme zdravého syna 3r, těhotenství i porod jako z učebnice. Názory na další těhotenství se liší v informaci, kdy žena může otěhotnět znovu. Chci se zeptat, pokud bude po zákroku vše v pořádku, můžeme se začít snažit znovu? Cítím se připravena, miminko chceme. Jde mi o to, zda druhá kyretáž nemohla třeba souviset s brzkým otěhotněním. Pro mě by byl nejlepší lék nové těhotenství, vím, že je tělo čisté a připravené. Předem Vám děkuji za Váš nezávislý názor. S pozdravem Terka

Těhotenství
Početí
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Terko,

řešíte vhodnost početí po dvou těhotenstvích, která skončila kyretáží. Ptáte se, zda druhá kyretáž mohla být důsledkem časného otěhotnění po první kyretáži.

Jste zdravá, Váš manžel také a miminko chcete. Zajímá Vás co si myslím o tom, že byste neodkládala další těhotenství.

Není úplně jasné za jak dlouho má žena otěhotnět po neúspěšném těhotenství. Přesně jak píšete, názory se velice různí. Někteří lékaři doporučují počkat alespoň tři měsíce, jiní radí nečekat. Já si myslím, že je to hodně na Vás. Pokud nemáte jednoznačný důvod proč těhotenství oddalovat, můžete se řídit Vaším citem, vaší potřebou. Kyretáž s největší pravděpodobností nezpůsobila to, že se miminko přestalo vyvíjet. Pokud jsou nějaké obavy z kyretáže, pak jsou spíše spojené s neschopností opět otěhotnět. 

Promluvte si proto s Vaším lékařem, ať Vám případná rizika časného těhotenství ve Vašem případě objasní, pokud nějaká jsou. Pokud to budou obecná doporučení, které se netýkají přímo Vás, můžete si sama určit co je pro Vás a pro Vaší rodinu lepší.

Držím  palce. ať to vyjde. 

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková