Alkohol v těhotenství

Dobry den, jsem v 11 tt a v sobotu jsme byli na svatbe, kde jsem si dala decku prosecca. Nebylo to tedy poprve, decku prosecca jsem mela take v 9 tt a v 5 tt. Vzdy to byla pouze decka a to predevsim v domneni, ze to zkratka neublizi - takove informace jsem mela od gynekologa a take kamaradek, ktere obcasnou decku vina behem tehotenstvi taktez konzumovaly. Nyni jsem ale narazila na prispevek jedne porodni asistentky, ktera zminuje, ze je to spatne. Jsem z toho ted absolutne vystresovana, mam velky strach, ze jsem to cele pokazila. Nyni se alkoholu samozrejme uz ani nedotknu, samotnou me dost stve, ze jsem diky svemu okoli zila v domneni, ze to neni v malinkem mnozstvi skodlive. Je to ale samozrejme moje chyba, mela jsem si to lepe pozjistovat a informace overovat. Zpet uz to ale bohuzel nevezmu. Proto se chci zeptat, jak moc nebezpecne to je pro plod? Co mohu ocekavat za komplikace? Hrozí FAS?

Těhotenství I. Trimestr
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Terezo,

děkujeme za dotaz do poradny.

Píšete, že jste v 11tt a měla jste párkrát sklenku prosecca a jaké komplikace můžete očekávat.

Ráda bych Vás uklidnila. Malé množství alkoholu pravděpodobně nezpůsobilo žádné vážné poškození Vašeho miminka. Je možné, že někteří lékaři i Vaši známí nevidí v malém množství alkoholu žádný problém. Fetální alkoholový syndrom se popisuje u žen, které konzumovaly během těhotenství větší množství alkoholu pravidelně. Alkohol ale snadno přechází z Vaší krve placentou do krve miminka.

Proto se v dnešní době těhotným ženám alkohol nedoporučuje žádný. Stejně tak všem ostatním. Není žádné známé bezpečné množství alkoholu z medicínského hlediska, které by se mohlo doporučit.

Je proto dobře, že jste se rozhodla dále alkohol nekonzumovat. 

Přeji Vám klidné těhotenství, ať se Vám i Vašemu miminku daří dobře.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková