Tvrdnutí břicha, zkrácený čípek a diletace ledvin 2. stupně

 Dobrý den, jsem 24tt a jsem momentálně hospitalizovaná kvůli tvrdnutí břicha a zkracenemu čípku (doktoři říkali hodnotu 26 - nevím co to znamená). První tři dny jsem dostávala kapačku s magneskem, ted už jen v prášku, Tvrdnutí mám stále. Je určitě víc než 10x za den a často dlouhotrvající, někdy postačí změnit polohu, jindy je tvrdé klidně celé dopoledne. V nemocnici mi udělali vaginální vyšetření, všechny stěry na infekce jsou negativní, moč v pořádku. Také mi dělali sono ledvin a zjistili diletaci 2. stupně. Po kapačkách magneska dostávám akorát prášky (magnesko, železo a něco na ledviny) a na večer čípek s progesteronem. Každé ráno mi při vizitě sahají na břicho a vždy je ráno měkké a tak mě po 6 dnech hospitalizace chtějí zitra pustit domů. Otázka zní, co můžu doma dělat proto, aby se nerozjel předčasný porod? To časté tvrdnutí a zkrácený čípek mě děsí, ale v nemocnici říkají, že je to v pohodě, ale má gynekoložka, která mě poslala k hospitalizaci si to úplně nemyslí, spíš je z toho taky vyděšená, abych ještě neporodila. Doma budu samozřejmě dodržovat klidový režim, ale je něco, čím můžu ovlivnit ono tvrdnutí břicha? Nejhorší to bývá večer, to mě i břicho hrozně táhne jakoby dolů, hlavně ve stoje. Kvůli ledvinám se budu objednávat na urologii a tam už se o mě mají prý postarat z hlediska té diletace. Ani pořádně nevím, co přesně tenhle můj zdravotní stav znamená, jestli mi opravdu hrozí, že každou chvíli můžu porodit nebo co se děje a jak vážné to je. Z mé doktorky mám pocit, že je to hodně vážně a měla bych jenom ležet a ideálně v nemocnici, z nemocnice mám zase pocit, že to není tak dramatické a v klidu můžu být doma, klidně si chodit na prochazky a jenom si chodit na kontroly na urologii a ke své doktorce. Musím tedy pouze ležet, nebo můžu aspoň na ty procházky? Už mě i hrozně bolí záda (říkali, že to může být i kvůli těm ledvinám) a ráda bych se šla aspoň trochu projít, protáhnout ty záda, zároveň mám strach, že je to se mnou vážné a musím jenom ležet... Samozřejmě budu dělat všechno proto, abych miminko donosila, jenom nevím, co mám dělat a doktoři se neshodují... moc prosím o váš názor na můj stav a co byste mi doporučili.

Těhotenství
29.2.2024

Odpověď:

Dobrý den Kláro,

těší mě, že jste se obrátila na naši poradnu. Píšete, že jste hospitalizovaná ve 24. týdnu těhotenství kvůli tvrdnutí břicha a zkrácenému děložnímu čípku. Znepokojuje Vás nesoulad informací od gynekoložky a od lékařů v nemocnici. Gynekoložka vidí Váš stav naléhavěji než porodníci v nemocnici. Budou Vás propouštět a nevíte, jakými radami se řídit. Ptáte se, co můžete doma dělat proto, aby se nerozjel předčasný porod a čím můžete ovlivnit ono tvrdnutí břicha. Jestli můžete na procházky nebo pouze ležet.

Ve druhé polovině těhotenství se často stává, že břicho tvrdne. Děložní sval začíná trénovat na porod. Tvrdnutí břicha se může objevit např. po námaze nebo po větších pohybech plodu. Je to nepříjemné ale nemělo by to být bolestivé. Ke zmírnění tvrdnutí břicha se doporučuje terapie magnéziem a klidový režim. Hořčík můžete také přijímat ve stravě. Například hořká čokoláda, banány, semínka, oříšky a listová zelenina obsahují hodně hořčíku. Můžete také pít minerální vody. 

Co se týče zkracování děložního čípku, jeho délka se měří vaginální ultrazvukovou sondou. Mezi 20.–30. týdnem by měla být délka děložního čípku stabilní – alespoň 25 mm. Zkrácení děložního čípku pod 25 mm před 30. týdnem s sebou nese vyšší riziko předčasného porodu před 33. týdnem a je prokázáno, že podání progesteronu ve formě tablet/gelu toto riziko snižuje. Za hranicí 30. týdne se děložní hrdlo zkracuje přirozeně, ale u každé těhotné jinak. V tomto článku se dozvíte více. Vám tedy pravděpodobně naměřili 26 mm. 

Myslím si, že se můžete řídit radami od lékařů v nemocnici. Pokud jste ještě hospitalizovaná, neváhejte se zeptat na vše, co Vás zajímá. Svěřte se jim se svými obavami. Provedly se různá laboratorní vyšetření a dilataci ledvin budete řešit s urologem. Ležet celé dny v posteli je určitě náročné, jak píšete, záda pak trpí. Na druhou stranu chápu, že nechcete nic podcenit. Můžete se řídit podle svého aktuálního stavu. Pokud se tvrdnutí ozve, tak odpočívejte, pokud se budete cítit lépe, tak můžete zvolit malou procházku, protáhnutí. Vliv gravitace ve stoje či na procházce můžete zmírnit podvázáním bříška rebozem nebo delším šátkem. Myslete také na svou psychickou pohodu. Chvíle odpočinku si můžete zpříjemnit četbou, psaním, kreslením nebo poslechem relaxační hudby. Přeji, ať se Vám i miminku vede co nejlépe. 

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová