utajený porod

Před lety jsem musela projít utajenym porodem.Vše proběhlo dobre a nikdy me nikdo s touto situaci nekontsktoval.Až dnes přišel dopis z pojišťovny,ze mam doložit ukončení rodičovského příspěvku.Dokumenty k doložení již nemam, jak postupovat?Obavam se,aby utajené,zůstalo utajené?Jak mohou mít informace?Na soudu mne zjišťovali,ze vše podleha zákonu o anonymitě…

Porod
11.3.2023

Odpověď:

Dobrý den,

děkujeme Vám za dotaz do poradny. Ptáte se na to, jak postupovat s doložením dokladů o RP po utajeném porodu, když už je nemáte a jak může o tom mít pojišťovna informace.

Pojišťovna zřejmě hradila Váš porod na základě RČ. Běžně je třeba pojišťovně doložit, kdo za Vás vlastně platí pojištění (zaměstnavatel / stát / samoplátce atp.). Pokud nějaký časový úsek nemá pojišťovna doložený, tak je třeba dodat doklad o tom, kdo pojištění hradil. Tedy pokud mají hlášený začátek RD, je třeba pak doložit i konec. Jak byste měla postupovat, pokud doklad o ukončení RD nemáte, se můžete zkusit zeptat např. na LLP nebo v poradně Aperio. S tím Vám bohužel neumím poradit. Předpokládám, že doklad o ukončení by Vám měli vydat i opakovaně na úřadě, kde jste o RP žádala.

Utajený porod dál zůstává utajeným porodem podle zákonu o zdravotních službách 372/ 2011 § 37.

Pokud byste měla ještě další dotaz na porodní asistentku, zkuste nám zavolat na číslo 228 229 143.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková