VBAC, vyvolávání

Dobrý den, První porod 2020 zakončen akutním CS (vyvolávání u konce pánevního). Nyní bych se ráda pokusila o VBAC, vše nasvědčuje tomu, že by to mohlo jít. Jsem 40+1, porodnice kterou jsem si vybrala již nyní tlačí opět na vyvolávání, kterému se chci za každou cenu vyhnout. Není k němu žádný důvod, zdravotně je vše v pořádku. Chci dopřát miminku čas. Moje otázka tedy zní, z jakého důvodu se nedoporučuje po CS přenášet a zda opravdu riskuji, pokud vyčkávám na spontánní spuštění porodu? Jak lékařům asertivně a opakovaně sdělit odmítnutí indukce? Mockrát děkuji za vaši odpověď.

Indukce
Porod po císařském řezu
Vyvolání porodu
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Evo,

otázkou indukce se zabývá čím dál více žen. Indukce jsou na vzestupu. Jak tedy můžete indukci předejít a jak můžete komunikovat s lékaři?

Myslím, že je dobré, že jste zdravá a že vše, jak píšete, nasvědčuje tomu, že můžete normálně porodit. Je také dobře, že víte co chcete. Dopřát miminku čas a pokusit se o VBAC.

Těhotenství trvá v průměru 40. týdnů od prvního dne poslední menstruace. Toto pravidlo platí pro ženy, které mají 28 denní pravidelný cyklus. O porodu v termínu mluvíme tehdy, když porod proběhne v rozmezí 14 dní před až 14 dní po předpokládaném datu porodu. O přenášení můžeme mluvit po 42. týdnu těhotenství. Ale některé ženy jsou těhotné i déle než 42. týdnů.

Vysvětlit, proč se nedoporučuje přenášet po císařském řezu, by měl ten kdo to říká. Já si myslím, že indukce by se měla provádět ve specifických případech, kdy těhotenství ohrožuje ženu nebo miminko. Pokud žádná  taková situace ve vašem případě není, neměla by být ani indukce. Ta s sebou přináší větší pravděpodobnost některých komplikací, zejména vyšší pravděpodobnost ruptury dělohy a také , že porod skončí císařským řezem. 

Pojem "riziko " je v dnešní společnosti hojně používaný. Riziko se nedá úplně eliminovat.  V porodnictví bychom měli mluvit spíš o pravděpodobnosti komplikací. O pojmu rizika v porodnictví píše ve své knize i Sara Wickhamová: Co je pro mě dobré, Rozhodování v době těhotenství a porodu. Vyšla loni v českém překladu. Také vřele doporučuji článek Rachel Reed, Ph.D. https://www.unipa.cz/poterminova-indukce-porodu-zvazovani-rizik-dr-rachel-reed-preklad/

Vím, že vy jste rozhodnutá, potřebujete podpořit v komunikaci.

Porodníci by vám měli být schopni říct, jaká je pravděpodobnost komplikací a jakých, když se indukce udělá a když se indukce neudělá. Měli by svá tvrzení mít podloženy studiemi a vlastními zkušenostmi.  Nutno podotknout, že v ČR je úspěšnost VBAC výrazně nižší než třeba ve Velké Británii, kde je průměrně 75 %. Čeští porodníci tak mohou mít jiné zkušenosti než např. ti britští.

K tomu, aby vám kdokoliv cokoliv dělal ve zdravotnictví v souvislostí s vaším tělem, potřebuje k tomu váš informovaný souhlas. Aby jste ho mohla poskytnout, potřebujete tři věci:

1) odborníka na výzkum (důkazy) - porodní asistentku nebo lékaře

2) odborníka na vaše vlastní zdraví, potřeby a hodnoty - to jste vy

3) prostor, kde můžete vzájemně s respektem diskutovat o svých názorech

(Převzato z knihy Těhotenství laskavě s respektem a prakticky).

Pokud si nejste jistá benefity indukce, pokud vám nikdo nedá srozumitelný přehled nežádoucích efektů, pokud vám nikdo neřekne jaké jsou alternativy, musíte se spolehnout na svou intuici a nedělat nic a čekat, až porod začne sám od sebe. 

Samovolný začátek porodu zvyšuje pravděpodobnost úspěšného VBAC, stejně tak přítomnost podpůrné osoby po celou dobu porodu. Může to být váš partner, dula nebo porodní asistentka. Lékařům řekněte váš záměr vyčkat na samovolný začátek porodu a rodit vaginálně. Požádejte je o podporu. Choďte na pravidelné kontroly. Váš záměr můžete kdykoliv změnit. Jde o váš příběh, o vaše tělo, o vaše zdraví. Nemusíte složitě argumentovat. Stačí když řeknete, to co cítíte. Že vám představa indukce nedělá dobře nebo že s indukcí máte špatnou zkušenost nebo že zatím k indukci souhlas nedáváte.Nebo úplně nejjednodušeji: děkuji za nabídku, nechci. Poskytovat zdravotní péči lze pouze s informovaným souhlasem.

Pokud máte obavu, že na vás bude v porodnici vyvíjen nátlak, požádejte někoho blízkého, ať vás na kontroly doprovodí. 

Přeji vám, ať porod proběhne podle vašich představ.

Pokud byste chtěla, můžete nám zavolat na naší telefonní linku https://www.rodimvklidu.cz/poradna

S pozdravem

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková