Vyvolávaný porod

 Dobrý den, chtěla bych více pochopit můj porod a proč takový byl. Šla jsem ve 41+3tt na vyvolávaný porod od 10h jsem dostávala po 2h polykací tablety na vyvolávání. Od cca 16h jsem začala mít 3x za 30-40 silné dlouhé bolesti. Kolem 19h začaly být silné, ale kontrakce na monitoru nebyli žádné. Kolem 21h byly bolesti čím dál častější a hlavně neuvěřitelně intenzivní. Ve 12h v noci mi praskla voda a začali pořádné bolesti kdy jsem brečela bolestí, cca každé 2-3 minuty, na monitoru žadné kontrakce a děloha otevřena cca 3 cm. Ve 4 ráno mi dali epidural a poté jsem za 3,5h se otevřela na 10 cm a na 3 zatlačení porodila. Do teď nerozumím proč nebyli ani během finální porodu vidět na monitoru děložní stahy( kontrakce) maximálně 80 . Tam bylo třeba číslo, zatímco tep srdce byl pravidelně 190 kdy mě kontrolovali sestry zda jsem v pořádku. Zároveň bolesti jsem měla opravdu silné. Čím je možné že monitor neukazoval kontrakce nebo jen v minimálně výšce? Bylo to těžký, protože kvůli tomu mi nikdo nevěřil z porodních asistentek, že rodím a ne že jsem vyšilující. Děkuji za odpověď.

Porod
12.4.2023

Odpověď:

Dobrý den Nikol,

zažila jste vyvolávaný porod při kterém jste začala mít silné bolesti, které se na monitoru buďto vůbec nezobrazovaly nebo se zobrazovaly maximálně 80. Bylo to pro Vás těžké, protože jste měla dojem, že Vám nikdo nevěří, že rodíte a že máte silné bolesti.

Nejprve Vám chci pogratulovat, že jste nakonec tak krásně porodila. I když jste měla porod vyvolávaný, při kterém často ženy vnímají kontrakce velice bolestivě a který častěji může skončit císařským řezem. Vám se podařilo porodit vaginálně. 

Teď k tomu monitorování: během porodu se připevní na břicho matky dvě sondy. Každá je jiná a každá pracuje na jiném principu. 

Srdeční frekvence dítěte je snímána zevní ultrazvukovou sondou na principu dopplerovského efektu. Číslo, které se zobrazuje je přibližná tepová frekvence dítěte.

Druhá sonda zaznamenává děložní činnost pomocí piezoelektrického efektu, tedy tlaku dělohy proti sondě, která je připevněna pomocí elastických pásů na břicho. Tato zevní sonda nemůže objektivně zaznamenat intenzitu kontrakcí, ale pouze jejich frekvenci. Velmi důležité je primární nastavení sondy. Také nesprávné umístění sondy nebo např. obezita nepřesnosti ještě zvyšují. Normální tlak dělohy je kolem 10 mmHg, takže Vámi zmiňovaných 80 je již dost vysoké číslo.

Pokud se při monitorování kardiotokografem používají zevní sondy, jako to bylo ve Vašem případě, jsou hodnoty pouze orientační. Přesnější hodnoty se dají zjistit pouze při použití vnitřních sond, které jsou umístěné přímo na dítěti a přímo v děloze. Ty se ale téměř nepoužívají. Vnitřní sonda, která zjišťuje napětí dělohy se používá pouze při výzkumu. 

Jak vysvětlit  to, co se při porodu dělo? Byl to asi souběh několika skutečností. První je ta, že při vyvolávaném porodu mohou ženy vnímat stahy děložní bolestivě, protože tělo reaguje na umělé hormony a nepřizpůsobuje se tak dobře jako při porodu, který začne sám od sebe. Při normálním porodu se vyplavují hormony, které způsobují stahy, ale zároveň se vyplavují hormony, které tlumí vnímání bolesti. U uměle vyvolaného porodu často ženy potřebují tlumit bolest taktéž uměle. Ve vašem případě to byla epidurální analgezie. Druhou věcí je monitor od kterého jste měla nějaká očekávání a který ukazoval jinak než jste předpokládala.  O obojím jste měla být dostatečně informována před tím, než Vám byl porod vyvoláván a před tím, než jste byla monitorována. Veškeré aktivity Vám měl zdravotní personál řádně objasnit. Zejména důvod, proč je hodlá udělat, po té jejich povahu, to znamená jak budou probíhat, jaká jsou  jejich rizika a jejich alternativy. 

Ke každému zákroku, který zdravotník zamýšlí udělat, musí mít Váš informovaný souhlas. Nic Vám nikdo nemůže dělat bez Vašeho souhlasu, pokud jste schopna souhlas udělit. Musí Vás o všem dopředu srozumitelně informovat. 

Porod často přináší nové situace, dopředu nečekané prožitky. Je velice prospěšné když ženy mají možnost, po porodu si promluvit se zdravotníkem, který byl u jejich porodu, když mají možnost doptat se na to, čemu nerozuměly. Někdy ženám velice pomůže dát zdravotníkovi zpětnou vazbu. Pokud tak z nějakého důvodu nemůžete udělat, můžete zavolat alespoň nám na naší telefonní linku a vše ještě v klidu probrat s některou kolegyní z našeho týmu. 

Moc Vás zdravím

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková