Zkracování děložního čípku 28tt

Dobrý den,

ráda bych znala názor ještě jiných odborníků, než je můj gynekolog. Jsem nyní ve 28tt. Už cca od 22tt se mi postupně dle UTZ údajně zkracuje děložní čípek. Po dnešní kontrole mi lékař naměřil 30mm. Žádné další potíže nemám (krvácení, bolesti, infekce), pouze po delším stání nebo chůzi pocit tlaku v oblasti pánevního dna. Je tato hodnota opravdu tak kritická a mám se skutečně obávat předčasného porodu? Jak moc je toto zběžně vyšetření vypovídající? Neměl by můj lékař doplnit ještě nějaká laboratorní vyšetření (dočetla jsem se o nějakých markerech, které hrozící předčasný porod můžou potvrdit). Zatím dodržuji v rámci možností klidový režim a užívám Mg. Je to moje druhé těhotenství a u prvního jsem měla ten stejný problém. Podotýkám, že první těhotenství skončilo plánovaným CS v 38tt pro polohu KP. Předem moc děkuji za odpověď, případně nasměrování na nějaké odborné publikace či studie zabývající se tímto tématem.

S pozdravem Veronika

Těhotenství III. trimestr
Ultrazvuk
1.12.2022

Odpověď:

Dobrý den Veroniko,

děkujeme za Váš dotaz do poradny. Píšete, že jste ve 28tt a lékař Vám naměřil na UZ čípek 30mm, jinak nepociťujete žádné potíže. Ptáte se, zda se obávat předčasného porodu.

Ze zkracování děložního hrdla, se bohužel nedá odtušit, kdy budete rodit. Píšete, že je to Vaše druhé těhotenství a v prvním jste měla podobnou zkušenost. Přesto nedošlo ke spontánnímu porodu před 38tt. U dalších těhotenství může ke včasnému zkrácení nebo i otevírání hrdla u některých žen dojít a přesto rodí v termínu. Pokud tuto zkušenost máte již z prvního těhotenství, může se to opakovat.Obecně se jako hranice u měření na UZ považuje čípek 25mm a méně před 30tt. Měření na UZ ale nemusí být přesné. Také lékař mohl posuzovat zkrácení od poslední kontroly. Doporučil Vám klidový režim a užívání Mg. Je to standardní postup. Možná Vám ale nedostatečně vysvětlil rizika a příliš Vás zneklidnil. Odběry o kterých se zmiňujete by mohl být test na fibronektin, který se dělá mezi 22tt a 30tt. Indikuje ho po zvážení lékař, pokud je před 30tt délka hrdla 25mm a méně.

Vycházela bych tedy z toho, že kritické hranice zkrácení hrdla nedosahujete. Pokud se u vás neobjeví žádné další známky předčasného porodu (odtok plodové vody, kontrakce, krvácení) a budete se cítit dobře, užívejte si druhé těhotenství v klidu. Na další kontrolu si můžete na lékaře předem připravit dotazy, pokud to s ním budete chtít probrat podrobněji.Přeji Vám klidné těhotenství bez obav.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková