Změna porodnice na císařský řez

Dobrý den, v pátek bych se měla dovědět, jestli bude kvůli velikosti miminka nutný císařský řez (váhový odhad v 37+0 byl 4,3kg, lékařka v ordinaci po vlastním přeměření říkala 3,95kg). Pokud to tak bude, je možné zavolat do jiné porodnice, kde je přístup k CS laskavější a požádat o hospitalizaci u nich nebo musím výkon absolvovat v registrované porodnici? Moc děkuji za radu

Císařský řez
Výběr porodnice
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Katko,

píšete, že se mají u Vás v pátek lékaři rozhodnout o vedení porodu císařským řezem z důvodu váhového odhadu miminka a ptáte se, jestli je možné požádat o císařský řez v jiné porodnici, než v které máte registraci k porodu.

V úvodu bych chtěla napsat, že ani velký váhový odhad není primární indikací k císařskému řezu, že je třeba zohlednit i Vaši tělesnou konstituci, prostornost pánve a jiné faktory. Pokud lékaři ale rozhodli, že tento způsob porodu je pro Vás a Vaše miminko nejbezpečnější, je jen na Vás, kterou porodnici pro péči zvolíte.

V některých krajích dochází k tomu, že se žena musí již v nízkém stádiu těhotenství registrovat do porodnice, kde chce porodit a je pak obtížné, pokud chce místo péče změnit. Ale není to nemožné.Ze zákona máte právo na výběr místa porodu a poskytovatele péče.

Neuvádíte,  z jakého jste kraje, proto bych Vám doporučila kontaktovat porodnice, které by Vám jejich přístupem k rodící ženě byly sympatické a domluvit se na péči tam. 

Přeji Vám, abyste našla vhodného poskytovatele péče a porod pro Vás byl pozitivním zážitkem.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná