КОНСУЛЬТАЦИИ АКУШЕРОК

Безопасное место для ответов на ваши вопросы о беременности, родах и послеродовом периоде.

Наши консультации бесплатны и анонимны, для получения дополнительной информации прочитайте правила консультирования или ознакомьтесь с самыми часто задаваемыми вопросами и ответами.

В архиве ответов на вопросы можно искать по теме или ключевому слову.

Если вам все еще неясно, воспользуйтесь формой, чтобы задать свой вопрос.

Вы также можете нам позвонить!

Каждую пятницу с 15 до 18 часов для вас работают акушерки нашей команды.

Мы оказываем поддержку по телефону на чешском и английском языках.

Звоните:
+420 228 229 143
Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naše porodní asistentky se Vám ozvou nejpozději do 72 hodin.
Někde nastala chyba, zkontrolujte prosím zadané údaje.
TeMA
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

otehotneni

kdyz jsem ejakuloval a 5-10min pote jsem mel pohlavni styk muze otehotnet?

Početí
Antikoncepce
4.5.24

Dobrý den,

ptáte se nás, zda může partnerka otěhotnět, pokud jste měli nechráněný pohlavní styk, pár minut po vaší ejakulaci?

Ano, může. Preejakulát je tekutina, která se vylučuje při vzrušení muže, ještě před samotnou ejakulací. Může obsahovat spermie, které ulpěly v močové trubici ještě po předešlé ejakulaci. Pak záleží i na tom, v jaké fázi cyklu byla partnerka. Možnost otěhotnění vyloučit nelze.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

A týdnech tehotestvi

Kdy sem otehotnila když sem 5+4tt

Těhotenství
4.5.24

Dobrý den Týno, 

ptáte se, kdy jste otěhotněla, pokud jste 5+4 tt.

Týden těhotenství se vypočítává podle poslední menstruace nebo se určuje na ultrazvuku podle měření. Pokud jste 5+4 týdnů těhotná, pak předpokládané otěhotnění proběhlo přibližně před třemi týdny a čtyřmi dny. Tedy pokud bychom počítali 1. května 5+4tt, pak k početí došlo pravděpodobně kolem 6. 4. a první den poslední menstruace by vycházel 23. 3.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Těhotenství po operaci pupeční kýly

Dobrý den, po prvním porodu se mi vytvořila pupeční kýla. Chtěla jsem se zeptat, je možné další těhotenství i po prodělání operace pupeční kýly? Pokud ano, s jak velkým časovým rozestupem? Moc děkuji za odpověď. K.

Těhotenství
19.4.24

Dobrý den Karolíno,

děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, zda je možné otěhotnět po operaci kýly a za jak dlouho je to vhodné.

Operace kýly není sama o sobě žádnou překážkou. Na co je vhodné si dát pozor, pokud plánujete znovu otěhotnět je případný zánět (tedy pokud by nastala nějaká pooperační komplikace nebo komplikace během hojení).

Budete li se po operaci cítit dobře a na pooperační kontrole bude vše v pořádku, není třeba další těhotenství nijak odkládat.

Přeji Vám rychlé zotavení

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Zkracování čípku

 Dobrý den, vím, že tu tyto dotazy bývají často. Ale mně to stále vrtá hlavou. Na kontrole ve 28tt mi doktor naměřil čípek 23mm. Kromě zkracování nemám žádné potíže, břicho mi netvrdne. Dal mi neschopenku a řekl že mám doma polehávat, odpočívat a nedělat nic těžkého a předepsal utrogestan 2 tablety zavádět na noc + magnesium. Na další kontrolu jdu ve 30tt. Jsou dny, kdy si říkám, že dobrý, že stejnak budu nakonec přenášet, ale pak jsou dny, kdy přemýšlím, zda odpočívám dostatečně... Jsem učitelka, takže jsem trávila půl den ve škole, pak jsem něco udělala doma a následně šla na dlouhé a rychlé procházky. Teď se poflakuju doma a moc toho nedělám. Ale také mě to moc nebaví. Pokaždé, když třeba vařím, si říkám, jestli nemám ležet. Ale z ležení mě bolí celý člověk. Normálně jsem docela racionální člověk a moc věcí mě nerozhodí, ale teď ty se mnou cloumají hormony a nerada bych, aby se malá narodila dřív. Jak moc je tedy potřeba polehávat a odpočívat? 

Těhotenství
4.4.24

Dobrý den Jano,

jste v pracovní neschopnosti pro zkracující se čípek ve 28. týdnu těhotenství. Přemýšlíte, zda odpočíváte dostatečně neb byste nerada rodila předčasně.

Systém péče o těhotné ženy je v Česku nastaven tak, že společnost svěřila péči do rukou lékařů/gynekologů, kteří v těhotenství provádí takzvanou dispenzarizaci, což je odborná lékařská péče, jejímž účelem je systematické dlouhodobé sledování a ovlivňování zdravotního stavu pacienta ohroženého nebo trpícího závažnou nemocí, s cílem předcházení komplikacím. Zatímco kdybyste žila v jiné zemi v Evropě nebo i ve světě, byla byste jako zdravá těhotná žena v péči porodní asistentky. Porodní asistentky poskytují primárně preventivní péči. Preventivní péče se zaměřuje na včasné vyhledávání faktorů, které jsou v příčinné souvislosti se vznikem nemoci nebo zhoršením zdravotního stavu, a provádění opatření směřujících k odstraňování nebo minimalizaci vlivu těchto faktorů a předcházení jejich vzniku.

Pokud byste byla v péči porodní asistentky, nedělala by Vám vaginální vyšetření ani neměřila délku Vašeho čípku. Měření délky čípku u normálního těhotenství nemá smysl, neboť porod může začít při jakémkoliv nálezu na čípku. Navíc nejčastější příčinou předčasných porodů je infekce. A protože porodní asistentky předcházejí situacím, které jsou potenciálně rizikové nedělají běžně vaginální vyšetření. Některé studie navíc ukazují, že ženy, které jsou v těhotenství v péči porodních asistentek mají menší procento hospitalizací v těhotenství a též předčasných porodů. Samovolný porod není možný bez děložních kontrakcí. Dokud nebudete mít děložní stahy, nemůžete porodit. 

Co se týče pohybu a aktivit je dle mého názoru důležité, abyste se cítila dobře. Pokud se v leže necítíte dobře, nedává moc smyslu, abyste tak trávila všechen svůj čas. V těhotenství je dobré být přiměřeně aktivní a přiměřeně odpočívat. Míru si  každý volí sám podle okolností. Pokud máte povolené vycházky využila bych je k pobytu na čerstvém vzduchu i na slunci. V těhotenství je velmi důležité, kromě jiného, mít dostatek vitamínu D, který si tělo vyrábí pomocí slunečního svitu. Co se týče přípravy pokrmů, to je také důležitá aktivita. Je chvályhodné, že vaříte. Pokud tedy pracovní neschopností vznikl prostor, kdy se můžete starat pouze a jen o své blaho, je toho dobré využít. Ideálně když si najdete aktivity, které jsou spíše uklidňující, včetně pohybu i sociální komunikace, která Vám může taky chybět. 

Věřím, že vše zvládnete. Je dobré hledat informace, ale také nezapomínejte na Vaší intuici.  Pokud byste chtěla, můžete nám zavolat na naší telefonní linku  228 229 143, od dubna pouze každý pátek od 15 do 18 hodin. Moc Vás zdravím.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Vyvolání porodu 37.+5 tyden

 Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je pohled na vyvolání porodu v 37 + 5 týdnu, kdy je dítě v poloze koncem pánevním a vyvolání má být kvůli váze - odhad nyní 3300 g. Pak už bych musela podstoupit císařský řez. Celé těhotenství bez problémů, nyní jen množství plodové vody hraniční k málo plodové vody.bDěkuji za informaci

Indukce
Konec pánevní
Porod
3.4.24

Dobrý den Jano,

zajímá Vás náš názor na vyvolání porodu při poloze dítěte koncem pánevním při váhovém odhadu 3300g a hraničním množství plodové vody.

Vyvolání porodu při poloze koncem pánevním se obvykle nedoporučuje. K tomu by musel být nějaký jasný důvod a tím není ani normální váhový odhad ani hraniční množství plodové vody. Pokud se miminko neotočí do začátku porodu máte dvě možnosti. Rodit vaginálně nebo rodit císařským řezem. Obě varianty mají své výhody a svá rizika. O všem byste měla mít možnost mluvit s Vaším lékařem nebo s Vaší porodní asistentkou. Ti by měli znát i Vaše preference. Není to tak, že od určitého váhového odhadu “musíte” rodit císařským řezem. Vždy by zdravotníci měli poskytnout dostatek relevantních informací a Vy byste se na jejich základě a na základě Vašich potřeb měla rozhodnout. Pro císařský řez by byl argument, kdyby mělo děťátko nožky pod zadečkem nebo jinou nepravidelnou polohu. Dále pak kdyby váhový odhad byl podprůměrný nebo nadprůměrný. Normální porodní váha je v rozmezí 2,5 až 4,5 kg. 

U vaginálního porodu je dobré, když zdravotníci mají zkušenost s vedením porodu ve vertikální poloze (ve stoje nebo nejčastěji v kleče), která se doporučuje pro předcházení komplikací. Přesto je statisticky větší procento akutních císařských řezů než při porodu hlavičkou. 

Pokud se Vám i Vašemu nenarozenému děťátku bude nadále dařit dobře, můžete vyčkat na samovolný začátek porodu, který má obecně méně komplikací než vyvolávaný porod. Pokud se rozhodnete pro císařský řez, i ten se může udělat v momentě začátku samovolného porodu.

Samozřejmě vše je dobré probrat s Vaším porodnickým týmem. Pokud byste si chtěla přečíst více informací, můžete se podívat například na tento článek a nebo nám můžete zavolat na naší telefonní linku 228 229 143 v pátek od 15 do 18 hodin.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Třetí porod císařským řezem

Dobrý den mám za sebou již dva bezproblémové císařské řezy. Nyní bychom si moc přáli třetí miminko. Nicméně řeším "homogenní endometrium 9mm v oblasti hysterotomie po sc více v pravé hraně drobná dehiscence 9x4 mm nedosahující k perimetriu". Pan doktor říkal, že to není problém ale paní doktorka že to je velký problém. Prosím o váš názor dekuji

Císařský řez
27.3.24

Dobrý den Aleno,

jsem ráda, že se obracíte na naši poradnu. Píšete, že máte za sebou dva císařské řezy a přejete si třetí dítě. Ráda byste věděla, jestli to stav Vaší jizvy umožňuje. 

Dnes ve většině porodnic už nemají ke třetímu císařskému řezu výhrady. Během kontrol v těhotenství se pomocí ultrazvuku stav jizvy sleduje. O svoji jizvu můžete pečovat po celý život. Zde najdete některé tipy jak se o ni můžete starat. Jako porodní asistentka nemám kompetence posuzovat výsledky Vašeho ultrazvukového vyšetření. To je práce gynekologa - porodníka. Chápu, že dva protichůdné názory od lékařů Vás spíše znejistily, než cokoli jiného. Požádejte je, aby své názory podložily argumenty, ať víte, na kterou stranu se přiklonit. Nicméně, nikdo není neomylný a to, jak si Vaše tělo s případným dalším těhotenstvím nakonec poradí, nelze s jistotou předpovídat. Také můžete požádat o názor nějakého dalšího porodníka, ke kterému máte důvěru. 

Přeji Vám, ať se vše vyvine příznivým směrem a kdybyste se chtěla na něco zeptat, můžete znovu napsat nebo využít naši telefonickou linku.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová
Sdílet

Poloha koncem panevnim

 Dobry den, cekam svoje druhe detatko, momentalne jsem v 33.tt. Prvni dcerku jsem rodila cisarskym rezem z duvodu polohy koncem panevnim, bohuzel, i kdyz moc touzim po VBAC, ani druha dcerka se zatim neotocila a hrozi, ze budu muset podstoupit cisarsky rez znova. V tehotenstvi mne trosku zlobi bolesti zad a ma fyzioterapeutka mi doporucila pouzivat rebozo satek na nadzvednuti briska. Parkrat jsem jej pouzila (napr. na prochazce nebo doma pri uklidu, cca kolem 29.-30.tt naposled). Chci Vas poprosit o radu-nemohlio stazeni briska rebozo satkem zabranit miminku v otoceni? Nemohlo se stat, ze zrovna kdyz se chtelo miminko otocit, bylo brisko stazene a neotocilo se a ted uz to nejde? Myslim, ze stazeni nebylo nijak extra silne nebo bolestive, ale nejake zpevneni briska tam asi bylo. Moc se omlouvam, jestli je muj dotaz hloupy, ale snazim se najit nejakou pricinu, proc se uz druhe detatko nechce otocit a trosku hledam, jestli jsem neudelala nebo nedelam chybu ja. Predem mockrat dekuji a preji prijemny vikend. Veronika

Konec pánevní
23.3.24

Dobrý den Veroniko,

máte obavu, zda podvazováním bříška šátkem jste si způsobila to, že se Vaše děťátko ještě neotočilo do polohy podélné hlavičkou. Už jednou jste rodila císařským řezem pro polohu koncem pánevním. Toužíte po vaginálním porodu. 

Myslím, že Vás mohu uklidnit. Podvazování břicha šátkem nahrazuje volnější břišní svaly, které přirozeně dělají oporu děloze. Pokud se děloha vlivem tíže miminky příliš vyklenuje, mohou se pak přepínat určité vazy. To a i změna těžiště může působit bolesti zad. Proto se doporučuje vytvořit oporu děloze pomocí šátku, zejména, když dlouho stojíte, chodíte nebo děláte něco namáhavějšího. Pokud nemáte šátek pořád, miminko má spoustu příležitostí se otočit. Můžete to podpořit vhodnými cviky. Cvičení může pomoci i od bolesti zad. Pokud byste si nevěděla rady požádejte Vaší porodní asistentku nebo fyzioterapeutku aby Vám poradila. 

Přestože se doporučuje rodit dítě v poloze koncem pánevním po předchozím císařském řezu opět císařským řezem, není to nemožné. Císařský řez můžete podstoupit pouze s Vaším svolením. 

Přeji Vám, ať se miminko otočí hlavičkou dolů. Pokud zůstane v poloze koncem pánevním pak Vám přeji péči zdravotníků, kteří Vás budou pravdivě informovat a respektovat Vaše rozhodnutí.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Doprovod - porodní asistentka

Dobrý den, na stránkách porodnice (Vinohrady Praha) ani na internetu se mi nepodařilo zjistit, jestli je možné mít zde vlastní porodní asistentku jako doprovod. Možné by to podle mě být mělo. Máte zkušenosti s přístupem které k tomu mají? Jestli např nejsou pak nepřátelští?Děkuju moc

 

Porod
21.3.24

Dobrý den Anežko,

Ptáte se, jestli máme zkušenost s přístupem k rodičce v porodnici na Vinohradech v případě, že s Vámi k porodu přijde Vaše porodní asistentka. Také se ptáte, jestli je vůbec možné u porodu porodní asistentku v této porodnici mít.

Moc děkujeme za dotaz. Rodička má právo na volbu doprovodu u porodu bez ohledu na to, kdo doprovodem je. Tudíž máte právo na to, aby s Vámi u porodu byla porodní asistentka. Pokud však porodní asistentka nemá s nemocnicí smlouvu, nemůže vykonávat žádné ošetřovatelské úkony u porodu a nemůže Vám asistovat u porodu. Je v roli psychické podpory, což je taky u porodu velmi významné.

S přístupem k rodičkám v této porodnici zkušenost nemám, pracuji v Brněnské porodnici. Z vlastní zkušenosti bych ale podotkla, že nenahlížíme jinak na rodičku, která přichází k porodu s dulou či porodní asistentkou, nebo na rodičku, která je u porodu sama.

Pokud byste měla o přístupu pochybnosti, poradila bych Vám, abyste kontaktovala příslušnou porodnici a sjednala si s vedením porodního sálu osobní schůzku, kde projednáte Vaše obavy, přání.

Přeji Vám, abyste prožila porod podle Vašich představ obklopena lidmi, které Vám poskytnou podporu.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Termín početí

Dobrý den, chci se zeptat, zda jsem mohla otěhotnět 24.6.2022 (ten den jsem zapomněla vzít poslední pilulku HA, poté jsem ji natrvalo vysadila), když se miminko narodilo 22.4.2023. Myslím si, že mezitím jsem měla menstruaci, ale velmi slabou, tudíž si nejsem jistá. Moc děkuji za odpověď Kateřina Tichá

Početí
21.3.24

Dobrý den Kateřino,

ptáte se, jestli jste mohla otěhotnět v den, kdy jste si zapomněla vzít pilulku HA. Uvádíte také datum porodu a že jste po vysazení antikoncepce měla ještě slabou menstruaci.

Moc děkujeme za Váš dotaz.

Přesný výpočet data oplození není možný. K oplození vajíčka může dojít do tří dnů od oplodňující soulože.

Lze odhadnout den početí podle termínu porodu, ten je stanoven nejdříve podle data poslední menstruace a je upřesněn na prvním screeningovém ultrazvukovém vyšetření podle temenokostrční délky plodu. Nicméně ten vy v dotazu neuvádíte.

Přeji Vám hezký den.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Miminko a prsa

Dobrý den, Mám 12denniho chlapečka v porodnici krásné pil z obou prs. Doma se něco stalo a jedni prso začlo hořet a bylo strašné tvrde měla jsem teplotu 1-2 dny a od té doby to prso moc nechce. (Zánět to prý nebyl a mléko nechtělo téct ani po zmáčknutí) Nabízela jsem i přes bolest opět jsme rozkojili. Teď miminko začne chvíli tahat (nebo jen Dudla) a najednou usne a můžu udělat co chci nevzbudim ho

😭

nevím si rady aby neuslo. Zkoušela jsem změnit polohu pořád stejne

😞

. Vcera se mi to samé stalo s druhým prsem,ale to krásné vypije a už neboli. Poradíte prosím aby tahal a neusnul ?

Kojení
18.3.24

Dobrý den Mončo,

jste dva týdny po porodu a řešíte kojení. Píšete, že chlapeček v porodnici pil z obou prsů a doma jste pak měli problém. Pak jste se opět rozkojila. Ted řešíte, že u prsa usíná. Z druhého ale pije dobře.

Nejsem si z Vašeho popisu jistá, zda teď pije dobře z toho prsu, kde byl problém nebo stále preferuje jedno. Pokud preferuje jedno prso, můžete klidně kojit jen z jednoho prsa. To druhé pokud by se z počátku nalévalo, můžete ve chvíli, kdy pocítíte napětí, odstříkat do úlevy.

Pokud je prso tvrdé a horké, může se jednat o retenci mléka. To znamená, že vlivem otoku je mléko zadržováno v prsu a nevytéká snadno, ani když miminko saje. Pokud by se Vám tato situace opakovala, zkuste před kojením prso uvolnit, trochu rukou pomasírovat a po kojení dát chladivý obklad z tvarohu.

Obecně Vám mohu doporučit, abyste kojila podle potřeb miminka, zkusila s ním přes den trávit čas “kůže na kůži” - dát si miminko jen v plence na holý hrudník a nepoužívala šidítka (lahvičky a dudlíky). To, že děťátko na prsu občas jen dudlá, je v pořádku, pokud jindy i aktivně saje. Pokud je dobře hydratované, tak i dostatečně čůrá.

Pokud chcete problém vyřešit co nejrychleji, efektivně a dál kojit, tak Vám doporučuji osobní návštěvu komunitní porodní asistentky nebo  laktační poradkyně. Pokud Vás navštíví doma, snáz se doberete příčiny problému a můžete se postupně doptávat i na další věci, které Vás budou zajímat.

Přeji Vám ať najdete brzy řešení

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet
 

СЛЕДИТЕ ЗА НАМИ В СОЦСЕТЯХ