Vcestná placenta

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy je nejvhodnější (či řekněme nejzazší) doba ke zjišťování vcestné placenty. Na utz se jeví být uložena nízko, gynekolog chce ve 30. tt provést vaginální utz k potvrzení vcestné placenty. Zdá se mi to brzo, placenta se přece ještě může posunout mimo porodní cesty? Je provedení vaginálního utz jedinou cestou ke zjištění vcestné placenty? Děkuji velmi za zodpovězení mých dotazů.

Těhotenství
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Ivo, děkujeme za Váš dotaz do poradny.

Řešíte vcestnou placentu. Ptáte se kdy nejpozději zjišťovat vcestnou placentu a zda je vaginální ultrazvuk jediná možnost, jak to ověřit.

Nepíšete jaký týden těhotenství jste teď a jak moc zasahuje placenta do dolního děložního segmentu nebo zda překrývá porodní cesty. Kolem 20tt zabírá placenta velkou část dělohy a často zasahuje i do dolního děložního segmentu. Jak miminko roste a děloha se zvětšuje, tak se zpravidla i placenta vytáhne výš. Ke konci těhotenství už by do spodní části dělohy zasahovat neměla. Kontrola kolem 30. týdne těhotenství je běžná a většinou ukáže, že se placenta vytáhla. Pokud by placenta zasahovala stále do děložního segmentu nebo byla blízko, pak by záleželo v jaké míře. Stav by se nadále kontroloval. 

Kam až placenta zasahuje se dá asi nejpřesněji určit vaginálním ultrazvukem. Měření ultrazvukem přes břišní stěnu by mohlo být méně přesné. Když se ultrazvuk nepoužíval, vyšetřovala se zasahující placenta pohmatem vaginálně. Tento postup už se dnes nepoužívá a vzdálenost se měří ultrazvukem.

Pokud byste chtěl situaci probrat podrobněji, můžete se obrátit na naši telefonní linku.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková