Konec pánevní a velikost miminka

dobrý den, mám termín porodu cca na měsíc podle utz 28.6 podle Má 1.7 na včerejším ultrazvuku byl odhad velikosti miminka 2400g, ale miminko je hlavickou nahoře v pravé horní polovině bříška má hlavičku. všechny moje předcházející děti byly vždy otočené ( nevím od kdy). pan primář říkal že Mimi bude drobnější a že nevidí důvod nerodit koncem pánevním. mám z toho trochu obavy a chci se zeptat na rizika či vůbec průběh takového porodu? je šance že si Mimi ještě samo otočí ? a jak mu třeba co nejlépe pomocí? děkuji Petra

Konec pánevní
Ultrazvuk
Porod
Těhotenství III. trimestr
5.6.2023

Odpověď:

Dobrý den Petro,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Píšete, že zhruba za měsíc máte termín porodu svého třetího dítěte. Miminko je momentálně v poloze koncem pánevním. Ptáte se, co můžete dělat pro to, aby se otočilo hlavou dolů a jaká je šance, že se otočí samo. Obáváte se porodu koncem pánevním a zajímá Vás průběh a rizika takového porodu. 

Jestli se miminko otočí, bohužel nemůžeme předpovědět. většinou k otočení hlavou dolů dochází mezi 32. až 38. týdnem těhotenství. Záleží na množství plodové vody, velikosti miminka, uložení placenty a délce pupečníku. V některých případech dojde k otočení jen několik desítek minut  před samotným porodem. Podpořit otočení můžete například cviky na uvolnění pánevního dna a polohováním v tzv. koleno-prsní poloze. Další možné metody si můžete přečíst v rubrice často kladených dotazů v sekci Zdravotní dotazy zde. V některých porodnicích nabízí možnost otočení plodu v děloze zevními hmaty pod kontrolou ultrazvuku. Také se můžete porozhlédnout, jestli ve Vašem okolí působí porodní asistentka, která ovládá techniku mexického šátku Rebozo. Dají se jím uvolnit děložní vazy a břišní svaly, což může miminku pomoci se otočit. 

Přibližně 3 až 4 ženy ze sta rodí dítě v poloze zadečkem napřed. Pokud je odhad hmotnosti plodu mezi 2500 - 3500 g a pokud plod vstupuje do pánve hýžděmi nebo hýžděmi a skrčenýma nožkama zároveň, je možné vést porod přirozeně. V ostatních případech se těhotenství ukončuje císařským řezem. Porod koncem pánevním vyžaduje od porodnického týmu o trochu více trpělivosti než porod hlavičkou. Porod hlavičkou napřed bývá rychlejší, protože hlava je nejtěžší částí těla. Porod by se neměl nijak urychlovat a mělo by se do něj  zasahovat co nejméně. Rizikem může být předčasný odtok plodové vody, kdy by mohlo dojít k výhřezu (propadu) pupečníku do porodních cest.   

Protože budete rodit potřetí, máte výhodu. Pokud máte další otázky, můžete napsat znovu do poradny nebo zavolat na naši linku Rodím v klidu.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová